Seria freestyle’owych imprez FMB World Tour wkracza w swój dziewiąty sezon i ogłasza kilka konkretnych imprez w tym roku. Dzięki współpracy z organizatorami kultowych festiwali Crankworx, powstała nowa seria – Puchar Świata Slopestyle, który również przyczynił się do znaczących zmian w serii FMB World Tour. Oprócz informacji o pierwszych tegorocznych imprezach oraz dzikich kartach uprawniających do startu w Pucharze Świata Slopestyle, postanowiliśmy przybliżyć Wam również pozostałe zmiany.

FMB World Tour preliminary calendar 2018
Alex Alanko / zdjęcie: Cedric Derodot

Kalendarz pre-eliminacji

FMBA oczekuje, że w tym roku kalendarz imprez serii FMB World Tour będzie tworzyć ponad 35 imprez. Organizatorzy poszczególnych zawodów rozpoczęli składanie swoich zgłoszeń i tym samym lista będzie na bieżąco aktualizowana. Jeżeli jesteś jednym z nich, to swoje zgłoszenie możesz wykonać w tym miejscu. Jednak jeżeli jesteś zawodnikiem i chciałbyś wziąć udział w zawodach, to koniecznie sprawdź poniższy kalendarz lub na bieżąco sprawdzaj naszą stronę www fmbworldtour.com – nowe imprezy będą pojawiały się w najbliższych dniach i tygodniach.

 • 24.03 – Puchar Świata Slopestyle – Crankworx Rotorua Slopestyle in Memory of McGazza – Rotorua, Nowa Zelandia
 • 24.03 – brązowa ranga – Diverse Night of the Jumps Tauron – Kraków, Polska
 • 28.04 – złota ranga – Swatch Rocket Air – Thun, Szwajcaria
 • 5.05 – srebrna ranga – FMB Big Rise – Shenzhen, Chiny
 • 6.05 – srebrna ranga – Bike Days, Solothurn, Szwajcaria
 • 12.05 – złota ranga – FISE Montpellier 2018, Francja
 • 20.05 – brązowa ranga – Outdoormix Festival, Embrun, Francja
 • 26.05 – brązowa ranga – Birell BikeFest 2018, Kalnica, Słowacja
 • 16.06 – Puchar Świata Slopestyle – Crankworx Innsbruck Slopestyle presented by Kenda – Innsbruck, Austria
 • 24.06 – Puchar Świata Slopestyle – Crankworx Les Gets Slopestyle – Les Gets, Francja
 • 7.07 – złota ranga – Big White Invitational hosted by Tom van Steenbergen, Kelowna, Kanada
 • 8.07 – brązowa ranga – Big White Amateur Contest, Kelowna, Kanada
 • 14.07 – złota ranga – GlemmRide Slopestyle, Saalbach, Austria
 • 14.07 – brązowa ranga – Dirtpark Belsen Contest Vol. 7, Belsen, Niemcy
 • 12.08 – złota ranga – O’Marisquino, Vigo, Hiszpania
 • 18.08 – Puchar Świata Slopestyle – Red Bull Joyride at Crankworx Whistler – Whistler, Kanada
 • 4.11 – złota ranga – FISE Chengdu, Chiny

FMB World Tour preliminary calendar 2018
Szymon Godziek / zdjęcie: Rich K photography

Dzikie karty

Zawodnicy startujący w złotych zawodach FMB World Tour będą mogli wygrać dzikie karty, uprawniające do startu w zawodach Pucharu Świata Slopestyle. Dzika karta będzie przyznawana najwyżej sklasyfikowanemu zawodnikowi w danych zawodach, który jeszcze nie uzyskał kwalifikacji na kolejną rundę Pucharu Świata Slopestyle. Zdobywcy dzikich kart będą ogłaszani najpóźniej na sześć tygodni przed rozpoczęciem zawodów.

FMB World Tour preliminary calendar 2018
Nicholi Rogatkin / zdjęcie: Rich K photography

Dzikie karty będzie można zdobyć w niżej wymienionych imprezach:

 • 1. Crankworx Innsbruck – 2 dzikie karty podczas Swatch Rocket Air
 • 2. Crankworx Les Gets – 2 dzikie karty podczas FISE Montpellier
 • 3. Red Bull Joyride @ Crankworx Whistler – 1 dzika karta podczas Big White Invitational oraz 1 dzika karta podczas GlemmRide Slopestyle

Struktura licencji

Organizacja FMBA ułatwiła proces zdobycia licencji zawodniczej i teraz bycie częścią FMB World Tour nigdy nie było takie proste:

 • Licencja FMB World Tour – uprawnia zawodników do startu w każdych zawodach pod warunkiem, że są oni zakwalifikowani do startu na poziomie imprezy. Każdy zawodnik z licencją będzie umieszczony w rankingu FMB World Tour, a koszt uzyskania takiej licencji został zredukowany do 50€. Jeżeli chcesz wziąć udział w złotych i srebrnych zawodach w tym roku, a także być sklasyfikowany w światowym rankingu, to jest to licencja dla Ciebie.

 • Licencja FMB Amateur – licencja ta uprawnia zawodników do startu w brązowych zawodach i jest całkowicie darmowa. Zawodnicy posiadający amatorską kartę nie ponoszą żadnych kosztów rejestracji oraz są umieszczeni w światowym rankingu amatorów. Najlepszy amator na koniec roku uzyska licencję FMB World Tour i dzięki temu będzie mógł wykonać kolejny krok w swojej karierze i zdobywać punkty do rankingu FMB World Tour.

Licencje można wyrobić w tym miejscu: fmba.memberpro.net/main/body.cfm?menu=register

FMB World Tour preliminary calendar 2018
Tomas Lemoine / zdjęcie: Dominik Bosshard

Struktura punktów

Od tego roku do zawodów rangi Pucharu Świata Slopestyle zakwalifikowanych będzie 14 zawodników. Aby upewnić się, że w zawodach będzie mógł wziąć udział również młody talent lub inny solidny zawodnik, FMBA zmieniła przydział punktów za złote i srebrne zawody. Zwłaszcza złota ranga zawodów będzie teraz odgrywać większą rolę, ponieważ zawodnicy biorący udział w tych zawodach będą otrzymywać jeszcze więcej punktów. Zwycięstwo będzie punktowane aż o 100pkt więcej niż w ubiegłych latach i tym samym będzie to taka sama zdobycz punktowa jak szóste miejsce podczas Pucharu Świata Slopestyle. Dzięki tej zmianie jesteśmy pewni, że młodzi i utalentowani zawodnicy zyskają i ich szanse na wskoczenie do światowej czołówki znacznie wzrosną. Szczegółowe informacje o punktacji można znaleźć w tym miejscu.

FMB World Tour preliminary calendar 2018
Tom Isted / zdjęcie: O’Marisquino

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco strony fmbworldtour.com lub do zapisania się do newslettera FMB World Tour.

Wszelkie informacje o FMB World Tour można znaleźć również na facebook.com/fmbworldtour oraz instagram.com/fmbworldtour.