Dwukrotny Mistrz Świata DH Gee Atherton po raz pierwszy w historii zwyciężył w imprezie Red Bull Hardline. To była już piąta edycja zawodów zorganizowanych przez Gee i Dana Athertonów na arcytrudnej trasie w Dyfi Valley w środkowej Walii.

Gee Atherton wygrywa Red Bull Hardline 2018
Charlie Hatton / zdjęcie: Sven Martin

Trasa zjazdowa zbudowana specjalnie na zawody Red Bull Hardline uznawana jest za najtrudniejszą na świecie. Przeszkody zbudowane przez braci Athertonów to bardzo trudne technicznie elementy zjazdowe, ogromne freeride’owe hopy, duże rollery oraz ciasne i strome leśne odcinki. Najbardziej znany road gap na trasie to prawie 17 metrów lotu, a największa hopa na samym końcu to niecałe 20 metrów.

W imprezie biorą udział tylko zaproszeni zawodnicy, a w tym roku na starcie stanęło 20 zawodników. Pogoda nie pomagała i zarówno kwalifikacje jak i przejazdy finałowe odbyły się przy padającym deszczu. W takich warunkach do finałów nie zakwalifikowali się m.in. ubiegłoroczny zwycięzca Craig Evans, Adam Brayton czy Brendan Fairclough. Najszybszy w kwalifikacjach, a później w finale był Gee Atherton, który uzyskał czas 3:07.13. Podium uzupełnili Bernard Kerr oraz Charlie Hatton.

Gee Atherton wygrywa Red Bull Hardline 2018
Laurie Greenland / zdjęcie: Nathan Hughes

Gee Atherton:

Red Bull Hardline to bardzo ciężka impreza. Wszyscy zawodnicy dali radę i musieli się naprawdę mocno natrudzić. Nie patrzyłem na czasy przed moim przejazdem finałowym, bo wiedziałem, że trasa zacznie przesychać i chciałem się zrelaksować. Pierwsza sekcja poszła mi dobrze, ale trasa była już mocno zniszczona. Skoczyłem road gapa z jednym wypiętym butem, a potem wpadłem do lasu na pełnej prędkości. Fajnie wygrać na koniec sezonu, miałem trochę dobrych wyników w tym roku, ale tak naprawdę najbardziej zależało mi na zwycięstwie tutaj. Jestem szczęśliwy!

Bernard Kerr:

To był dobry wyścig. Popełniłem kilka poważnych błędów i prawie straciłem panowanie nad rowerem. Gee zaliczył niesamowity przejazd i jestem trochę zdołowany, że nie udało mi się wygrać. Jednak bardzo cieszę się z jego zwycięstwa i z udziału w całej imprezie.

Gee Atherton wygrywa Red Bull Hardline 2018
Gee Atheerton i Charlie Hatton / zdjęcie: Nathan Hughes

Wyniki Red Bull Hardline 2018:

1. Gee Atherton – 3:07.13
2. Bernard Kerr – 3:12.30
3. Charlie Hatton – 3:19.32
4. Joe Smith – 3:19.39
5. Alexandre Fayolle – 3:23.18