Kanadyjska miejscowość Mont-Sainte-Anne gościła zawodników Pucharu Świata DH już po raz 26-ty w historii. Drugi rok z rzędu pogoda nie była łaskawa i zawodnicy musieli walczyć w bardzo ciężkich warunkach. W tym roku w deszczu odbyły się treningi, a podczas kwalifikacji trasa przesychała z godziny na godzinę. Jednak obfite opady dzień wcześniej sprawiły, że mimo wszystko jedna z najszybszych tras w pucharze była jeszcze bardziej wymagająca niż zazwyczaj.

Elita mężczyzn

W rywalizacji mężczyzn na najwyższym stopniu podium w końcu stanął Loic Bruni (Specialized Gravity). Jest to jego pierwszy triumf w Pucharze Świata DH, a wcześniej dwukrotnie wygrywał „tylko” Mistrzostwa Świata DH (w 2015 i 2017 roku). Z czasem 4:12.713 o zaledwie 0.3s wyprzedził Troya Brosnana (Canyon Factory Downhill Team). Na najniższym stopniu podium uplasował się z kolei Danny Hart (Madison Saracen Factory Team) ze stratą 1.3s.

Puchar Świata DH 2018 #6: Loic Bruni i Rachel Atherton wygrywają w Mont-Sainte-Anne
Loic Bruni

Do ścigania po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), ale mały upadek w środkowej części trasy kosztował go dobry wynik. Aaron Gwin (The YT MOB) wciąż leczy kontuzję kciuka i jego powrót spodziewany jest na Mistrzostwa Świata DH. W zawodach wziął udział również Sławek Łukasik (Hiag-Data NS Bikes Factory Racing), który ukończył zmagania na 57 miejscu.

Puchar Świata DH 2018 #6: Loic Bruni i Rachel Atherton wygrywają w Mont-Sainte-Anne
Troy Brosnan

Elita kobiet

Wśród pań najszybsza tego dnia okazała się Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH), która przerwała zwycięską serię swojej rodaczki Tahnee Seagrave (Transition Bikes / Muc-Off Factory Racing). Z czasem 4:51.443 wyprzedziła Seagrave o 5 sekund. Podium uzupełniła Tracey Hannah (Polygon UR), której dobry przejazd popsuł defekt mechaniczny pod koniec trasy. Do ścigania po przerwie spowodowanej kontuzją powróciła Myriam Nicole (Commencal / Vallnord), ale została zdyskwalifikowana z powodu opuszczenia trasy i powrotu w niedozwolonym miejscu.

Puchar Świata DH 2018 #6: Loic Bruni i Rachel Atherton wygrywają w Mont-Sainte-Anne
Rachel Atherton

Puchar Świata DH 2018 #6: Loic Bruni i Rachel Atherton wygrywają w Mont-Sainte-Anne
Myriam Nicole

Juniorzy i juniorki

Kolejne zwycięstwo wśród juniorów odniósł Thibault Daprela (Commencal / Vallnord), który o niecałą sekundę wyprzedził Kade’a Edwardsa (Trek Factory Racing DH) oraz o ponad 6s Henry’ego Kerra (Propain Dirt Sixpack). Najszybszą juniorką ponownie okazała się Valentina Höll, która w swoim debiutanckim sezonie wygrała wszystkie rundy. Drugie miejsce zajęła Samantha Soriano (+45s), a trzecia była Mazie Hayden (+48s).

Puchar Świata DH 2018 #6: Loic Bruni i Rachel Atherton wygrywają w Mont-Sainte-Anne Puchar Świata DH 2018 #6: Loic Bruni i Rachel Atherton wygrywają w Mont-Sainte-Anne
Podium elity mężczyzn i elity kobiet


Oficjalna strona: uci.ch
Więcej informacji: velirium.com
Zdjęcia: Bartek Woliński / Red Bull Content Pool