W Kanadzie właśnie rozpoczął się festiwal Crankworx Whistler, podczas którego wyłoniono już pierwszego zwycięzcę serii. Podczas zawodów Clif Dual Speed & Style presented by Muc-Off triumfował Tomas Lemoine, który tym samym zgarnął także zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Crankworx Whistler 2018: Tomas Lemoine wygrywa Dual Speed & Style
Cam Zink vs Kyle Strait

W finałowej rywalizacji naprzeciw siebie stanęli Tomas Lemoine i Greg Watts. Lemoine powiedział, że w tym momencie musiał dać z siebie wszystko, aby pokonać swojego rywala. Nie było to łatwe, ponieważ obydwaj mają za sobą starty w zawodach slopestyle i wydawało się, że wszystko rozegra się na odcinkach pomiędzy hopami.

Tomas Lemoine:

Byłem w trybie: „ok, zrób swoje, nie zgub linii i pokaż swoje sztuczki”. Więc starałem się pojechać najszybciej jak tylko mogłem, zdobyć trochę przewagi i jak widać udało się wygrać.

Lemoine przekroczył metę z czasem 25.66s zyskując 1.46s przewagi nad Wattsem. Również dzięki m.in. backflip double barspin zyskał kilka punktów i ostatecznie mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Dual Speed & Style to dyscyplina czerpiąca najlepsze elementy z dwóch innych: chodzi tu o szybkość i styl. Zawodnicy ścigają się na równoległym torze, a szybszy zdobywa punkty za prędkość. Natomiast dzięki wykonywaniu trudnych trików, można zdobyć dodatkowe punkty, które zmniejszają różnicę czasową.

Crankworx Whistler 2018: Tomas Lemoine wygrywa Dual Speed & Style
Tomas Slavik vs Thomas Genon

Podczas całego sezonu Crankworx Dual Speed & Style World Tour Tomas Lemoine zdobywał cenne punkty i tym samym okazał się najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji generalnej.

Tomas Lemoine:

Nigdy nie zdobyłem tu medalu i dlatego jestem bardzo szczęśliwy ze zwycięstwa. Dodatkowo cieszy fakt, że udało mi się wygrać również w generalce i zdobyć tytuł. To świetna sprawa!

Crankworx Whistler 2018: Tomas Lemoine wygrywa Dual Speed & Style
Tomas Lemoine vs Sam Reynolds

Pomimo porażki w finale Watts był bardzo zadowolony z rezultatu. Podczas jego dwóch startów w tym sezonie, weteran Crankworxa znalazł się na podium dwukrotnie. Wpierw zajął trzecie miejsce podczas Mons Royale Dual Speed & Style w trakcie Crankworx Innsbruck, a teraz był drugi.

Greg Watts:

W tym roku zająłem się głównie projektami filmowymi, a dodatkowo urodziło mi się dziecko. Tym samym starałem się być maksymalnie dużo czasu w domu, więc nie miałem zbyt wiele możliwości startów. Wydaje mi się, że skupię się na zawodach Speed & Style, ponieważ to świetna zabawa i dobrze się w tym czuję.

Podobnie jak Lemoine, Greg Watts w przeszłości zostawił swój ślad na scenie slopestyle. O ile Tomas Lemoine wciąż startuje w tych zawodach, to Greg odpuścił już starty, a jego największym sukcesem było zwycięstwo podczas Red Bull Joyride w 2009 roku.

Greg Watts:

Rozmawiałem ostatnio z jednym z chłopaków, który stwierdził, że jak startowałem w slopestyle’u, to on miał trzy czy cztery lata. Wytrwać tyle czasu to naprawdę super sprawa i wydaje mi się, że wciąż nadążam za tymi młodziakami. A przynajmniej czasem się udaje.

Crankworx Whistler 2018: Tomas Lemoine wygrywa Dual Speed & Style
Greg Watts vs Kyle Strait

Podium zawodów uzupełnił Sam Reynolds, który był na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej aż do imprezy w Whistler. W Innsbrucku był drugi tuż za Lemoine’em, a w trakcie Crankworx Les Gets zajął trzecie miejsce. W przejeździe ćwierćfinałowym Reynolds przeskoczył nad bramką i tym samym zaliczył karne punkty. W małym finale zmierzył się z Kyle’em Straitem, zwycięzcą z Les Gets. W pierwszym przejeździe Strait zaliczył glebę i nawet pomimo zwycięstwa w drugim biegu, nie zdołał odrobić straty.

Pełne wyniki Clif Dual Speed & Style presented by Muc-Off: kliknij tutaj

Crankworx Whistler 2018: Tomas Lemoine wygrywa Dual Speed & Style
Podium Clif Dual Speed & Style presented by Muc-Off

Dzisiejsze zawody były drugą imprezą dla zawodowców podczas tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler. Pomimo wczesnego rozpoczęcia, to rywalizacja o tytuł Króla Crankworxa ruszyła pełną parą.

Dzięki wygranej, Tomas Lemoine zdobył 150pkt i traci do liderującego Sama Blenkinsopa zaledwie 40pkt. Lemoine chce zdobyć końcowy tytuł, który wiąże się również z bonusem 20.000USD. Wystartuje jeszcze w zawodach Pump Track oraz Red Bull Joyride Slopestyle, podczas gdy Blenki do dyspozycji będzie miał trzy starty w zawodach zjazdowych.

Dzisiejszego dnia rozegrane zostały jeszcze zawody szóstej rundy Enduro World Series, czyli impreza CamelBak Canadian Open Enduro presented by Specialized.


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Fraser Britton