REKLAMA

Już za tydzień rozpocznie się pierwszy tegoroczny festiwal z serii Crankworx World Tour. W dniach 19-24 marca w Nowej Zelandii odbędzie się Crankworx Rotorua.

Po raz kolejny impreza przyciągnie najlepszych zawodników na świecie, którzy będą musieli wykazać się szybkością, stylem, wytrzymałością oraz ogólnymi umiejętnościami jazdy w różnych dyscyplinach. Na festiwal wraca również runda Enduro World Series, więc zapowiada się mnóstwo emocji.

Zobaczcie listę zawodników i zawodniczek, których warto obserwować w nadchodzącym sezonie. Przypomnijmy, że podczas trzech tegorocznych przystanków najlepsi z nich zdobędą tytuły Króla i Królowej Crankworxa, a by to zrobić, trzeba wykazać się umiejętnościami w kilku dyscyplinach.

zdjęcie: Fraser Britton / Crankworx Rotorua 2018

Mistrzowie wszystkiego

Są pewne nazwiska, które wymieniane są najczęściej. To właśnie na nich skupią się wszyscy widzowie i zawodnicy, którzy z pewnością będą chcieli pokrzyżować im plany.

Casey Brown (Kanada)

Casey zdobyła już tytuł Królowej w 2014 roku, a rok temu była druga. Z pewnością będzie chciała odzyskać tytuł Królwej Crankworxa, ale czy jej się to uda? W zeszłym sezonie znalazła się aż dziewięć razy na podium. Podczas pierwszego przystanku będziemy mogli zobaczyć ją w takich dyscyplinach jak: 100% Dual Slalom Rotorua, Rotorua Air DH presented by Bosch, Official Oceania Whip-Off Championships presented by SPANK, Crankworx Rotorua Downhill presented by the Professionals oraz RockShox Rotorua Pump Track Challenge.

Casey Brown, Crankworx Whistler 2018

Największymi rywalkami Casey Brown z całą pewnością będą jej rodaczka Vaea Verbeeck oraz Amerykanka Kialani Hines. Nieobecna w tym roku będzie absolutna dominatorka Crankworxa Jill Kintner (USA), która w tym roku postanowiła skupić się na innych projektach.

Tomas Lemoine (Francja)

Walka o tytuł Króla Crankworxa 2018 toczyła się do ostatniego wyścigu pomiędzy Francuzem Tomasem Lemoinem, a reprezentantem Nowej Zelandii Samem Blenkinsopem. Ostatecznie to Blenkinsop zdobył tytuł, ale Lemoine wydaje się być bardziej uniwersalnym zawodnikiem. Większość slopestyle’owców skupia się na trikach i imprezach z tym związanych, ale Tomas ma w sobie również duszę racingowca. W zawodach slopestyle trzykrotnie był na czwartym miejscu, a do tego dwukrotnie wygrał zawody Speed & Style i raz imprezę Rotorua Pump Track. W Nowej Zelandii weźmie udział w zawodach Mons Royale Speed & Style RotoruaPump Track oraz Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza.

Kyle Strait / zdjęcie: Fraser Britton / Crankworx Rotorua 2018

Nie można zapominać również o innych mocnych zawodnikach, którzy z pewnością łatwo nie odpuszczą walki o koronę. Kyle Strait (USA), jest bardzo mocny w zawodach dual slaom, a Keegan Wright (Nowa Zelandia), wziął udział w aż 14 wyścigach w zeszłym roku i dwukrotnie był pierwszy.

Matt Walker (Nowa Zelandia) jest z kolei jedynym profesjonalnym zawodnikiem, który zapisał się do udziału w siedmiu ze wszystkich ośmiu imprez odbywających się w ramach festiwalu Crankworx Rotorua.

W linkach poniżej możecie z kolei sprawdzić listę zaproszonych zawodników do udziału w:

Dominatorzy zjazdu

Crankworx Rotorua po raz kolejny nieoficjalnie rozpoczyna międzynarodowy sezon zjazdowy. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć część zawodników, którzy na co dzień startują w Pucharze Świata DH i będziemy mieli mały przedsmak tego, co nas czeka w nadchodzącym sezonie.

Tracey Hannah, Crankworx Whistler 2018

Tracey Hannah (Australia)

Tracey już od czterech lat jest zjazdową Mistrzynią Crankworxa. W ubiegłym roku Rotorua nie była dla niej szczęśliwa, ponieważ zakończyła udział w zawodach ze wstrząsem mózgu, ale to i tak nie przeszkodziło je by obronić tytuł w całej serii. W tym roku weźmie udział w zawodach Dual Slalom oraz Crankworx Rotorua Downhill. 

Podczas inauguracyjnych zawodów zobaczymy także Tahnée Seagrave (Wielka Brytania), która z całą pewnością będzie chciała obronić ubiegłoroczne zwycięstwo, a przeszkodzić jej w tym będzie chciała m.in. Szwajcarka Emilie Siegenthaler, która rok temu była druga.

Sam Blenkinsop (Nowa Zelandia)

Co wyróżnia Sama na tle innych zawodników? Nie tylko wyjątkowy styl, ale również niesamowita konsekwencja podczas rywalizacji w trakcie całego sezonu. Dzięki uplasowaniu się na podium aż pięć razy, zapewnił sobie nie tylko tytuł zjazdowego Mistrza Crankworxa, ale także zdobył koronę Króla Crankworxa. Zwycięstwo podczas ubiegłorocznego wyścigu w Rotorua to coś co z pewnością będzie chciał powtórzyć, a zobaczyć go będziemy mogli także w trakcie zawodów Air DH oraz Giant Toa Enduro presented by CamelBak.

Sam Blenkinsop / zdjęcie: Fraser Britton / Crankworx Rotorua 2018

W zawodach zapowiedzieli swój udział również aktualny Mistrz Świata DH Loic Bruni (Francja) czy Mick Hannah (Australia), który wygrał trzykrotnie w Rotorua. 

Niesamowite triki

Festiwal Crankworx to nie tylko wyścigi, ale także niesamowite ewolucje na rowerach. 14 najlepszych zawodników slopestyle na świecie rozpocznie sezon i pokaże co przygotowali nowego przez zimę. Do sześciu zaproszonych zawodników (Brett Rheeder, Diego Caverzasi, Erik Fedko, Nicholi Rogatkin, Thomas Genon, Tomas Lemoine) dołączy kolejnych ośmiu, którzy byli najwyżej w rankingu FMB World Tour.

Brett Rheeder, Crankworx Rotorua 2018

Kogo obserwować?

Dobrze znane nazwiska wracają do rywalizacji, więc z całą pewnością ponownie możemy spodziewać się ostrej walki pomiędzy Kanadyjczykiem Brettem Rheederem, obecnym Mistrzem FMB World Tour oraz zwycięzcą Potrójnej Korony Slopestyle’u Amerykaninem Nicholim Rogatkinem. Czarnym koniem zawodów może okazać się Szwed Emil Johansson, który na szerokie wody wypłynął właśnie w trakcie festiwalu Crankworx w 2017 roku, gdy zajął drugie miejsce w Red Bull Joyride. Ubiegły sezon stracił z powodu kontuzji, ale powrócił ponownie do Whistler i był czwarty.

Pełna lista zawodników: Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza

Mistrzowie Enduro

Zawody GIANT Toa Enduro presented by CamelBak będą zarazem pierwszą tegoroczną rundą światowej serii Enduro World Series. Na trasach lasu Whakarewarewa zmierzą się najlepsi zawodnicy na świecie, którzy powalczą na jednych z najpiękniejszych singli.

Martin Maes, Crankworx Whistler 2018

Martin Maes (Belgia)

Młody Belg miał absolutnie niesamowitą końcówkę 2018 roku. Wpierw wygrał zawody CamelBak Canadian Open Enduro w Whistler, a potem zgarnął zwycięstwo w Pucharze Świata DH w La Bresse. Pokazał, że jest bardzo mocny zarówno w enduro jak i w zjeździe, ale czy utrzymał formę przez zimę?

Faworytem do zwycięstwa z całą pewnością będzie obecny Mistrz EWS Sam Hill (Australia), który będzie mógł liczyć na gorący doping swoich fanów. W poprzednich zawodach w Rotorua Hill był czwarty, a zwycięstwo zgarnął Nowozelandczyk Wyn Masters.

Katy Winton (Szkocja)

Obecnie zajmuje trzecie miejsce na świecie, ale uważa Rotoruę za swoje ulubione miejsce do jazdy. W 2017 roku była tu dopiero piąta, ale teraz trenuje tu już od lutego.

Trzeba również uważać na Isabeau Courdurier (Francja), która zakończyła zmagania w EWS na drugim miejscu, oraz na rewelacyjną Nogę Korem (Izrael), która była czwarta.

Katy Winton, Crankworx Whistler 2018

Nieobecni

Największą nieobecną tegorocznego Crankwora wydaje się być Cecile Ravanel (Francja), która uległa bardzo poważnemu wypadkowi podczas zimowych treningów. Oprócz niej w rywalizacji nie zobaczymy także:

  • Szymon Godziek (Polska) – rehabilitacja po zerwaniu więzadeł w kolanie
  • Kade Edwards (Wielka Brytania) – złamana noga
  • Sam Reynolds (Wielka Brytania) – złamany nadgarstek
  • Cam Zink (USA) – rehabilitacja po operacji barku
Szymon Godziek, Crankworx Les Gets 2018

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr