Najważniejsza wyścigowa seria na starym kontynencie, czyli iXS Puchar Europy DH, wkroczyła właśnie w drugą fazę sezonu. Za nami ekscytujący weekend wyścigowy we włoskiej miejscowości Pila, gdzie najszybsi okazali się Laurie Greenland oraz Veronika Widmann.

Laurie Greenland / zdjęcie: Rick Schubert

Trochę historii

Pila usytuowana jest na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza i znana jest nie tylko ze wspaniałych i zapierających dech w piersiach widoków, ale również ze świetnej trasy zjazdowej, która jest lubiana przez wielu zawodników. Tutejsza społeczność była już świadkiem zawodów z serii Pucharu Świata DH czy iXS Pucharu Europy DH, który odbywał się tu w latach 2010-2014.

Finn Hawkesby-Browne / zdjęcie: Rick Schubert

Wymagająca trasa oryginalnie zaprojektowana została przez Corrado Herina, który zajął trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata DH w 1994. Niestety na początku 2019 roku zginął on tragicznie w katastrofie lotniczej, więc odbywająca się w ten weekend czwarta runda iXS Pucharu Europy DH, została zadedykowana właśnie jemu.

Trasa miała długość 2.7 kilometra oraz przewyższenie 460 metrów, co przy niekorzystnych prognozach pogody było bardzo dużym wyzwaniem dla zawodników. Wysokie temperatury były obecne w całej Europie, ale tutaj dodatkowo pojawiło się mnóstwo deszczu, który ostatecznie nie przeszkodził 300 zawodnikom z 33 krajów wziąć udział w zawodach.

Lea Rutz / zdjęcie: Rick Schubert

Treningi i kwalifikacje

Piątkowe piesze zapoznanie z trasą oraz większość 6-godzinnego treningu nie zapowiadało niczego złego, trasa była sucha jak pieprz i warunki były perfekcyjne. Jednak przez większość nocy padało, a sobotnie treningi pomimo braku deszczu, odbywały się w zupełnie innych warunkach. Deszcz pojawił się ponownie tuż przed rozpoczęciem kwalifikacji i sprawił, że trasa stała się jeszcze trudniejsza.

Izabela Yankova / zdjęcie: Rick Schubert

W takich warunkach w kwalifikacjach najlepiej odnaleźli się Veronika Widmann (Insync Racing) oraz Laurie Greenland (MS Mondraker).

Finały

Niedzielny poranek ponownie przywitał zawodników szarym niebem, ale przynajmniej nie padało. Po pierwszych treningach trasa zaczęła przesychać z każdą kolejną minutą, więc zawodnicy ponownie musieli przyzwyczajać się do zmieniającej się trasy.

Constantin Ruetsch / zdjęcie: Rick Schubert

Masters

Przejazdy finałowe tradycyjnie rozpoczęły się od kategorii masters. Najszybszym zawodnikiem okazał się Fabrizio Dragoni (Alessi Racing Team), który wygrał z 5-sekundową przewagą nad Benjaminem Heroldem (Giant Germany off-road Team), który z kolei wygrał poprzednią rundę w Abetone. Trzecie miejsce zajął Paolo Alleva (scoutbike.com).

Podium masters: 2. Benjamin Herold, 1. Fabrizio Dragoni, 3. Paolo Alleva / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorki

Najszybszą juniorką U17 była Izabela Yankova (Riders United), która w poknanym polu zostawił Kine Haugom (Drammen cykleklubb) oraz Anastasię Thiele (BSS Youth Syndicate). Wśród juniorek U19 na starcie stanęły zaledwie trzy zawodniczki, a najlepsza z nich była Carola Favoino (Gravitalia Squadra Corse).

Juniorzy

Nuno Zuzarte Reis (Commencal) wygrał po raz kolejny kategorię junior U17 i z czasem 4:03.769 nie dał szans rywalom. Było to już jego czwarte zwycięstwo w czterech startach i tym samym zapewnił sobie już końcowy tytuł. Tuż za nim zawody ukończył Oisin O’Callaghan (Trek Ireland Racing), który z kolei w kwalifikacjach był aż o 11 sekund szybszy od Nuno. Podium uzupełnił Ryan Brannen.

Podium juniorów U17: 2. Oisin O’Callaghan, 1. Nuno Zuzarte Reis, 3. Ryan Brannen / zdjęcie: Rick Schubert

Z kolei w kategorii juniorów U19 najszybszy okazał się Finn Hawkesby-Browne (Santa Cruz NZ), który w pokonanym polu zostawił Louisa Vuletę (TREK Torpedo Racing) oraz Hannesa Lehmanna (MRC Saracen Racing Team).

Podium juniorów U19: 2. Louis Vuleta, 1. Finn Hawkesby-Browne, 3. Hannes Lehmann / zdjęcie: Rick Schubert

Elita kobiet

Wśród pań podobnie jak w kwalifikacjach najszybsza była Veronika Widmann (Insync Racing), która wygrała zawody z czasem 4:36.185. Z 3-sekundową stratą na mecie zameldowała się Alia Marcellini (Rogue Racing Team), a na trzecim miejscu zawody ukończyła 20-letnia Alessia Missiaggia (Team Zanolini Bike). Tym samym podium było w pełni włoskie!

Veronika Widmann / zdjęcie: Rick Schubert

W klasyfikacji generalnej Widmann zwiększyła swoją przewagę nad Leą Rutz (iXS Gravity Union) i wydaje się mieć tytuł w kieszeni. Z ciekawostek, zwyciężczyni kategorii U17 Izabela Yankowa ze swoim czasem zajęłaby 4 miejsce w elicie kobiet.

Podium elity kobiet: 2. Alia Marcellini, 1. Veronika Widmann, 3. Alessia Missiaggia / zdjęcie: Rick Schubert

Elita mężczyzn

Pierwszym zawodnikiem, który zbliżył się do bariery czterech minut był Harry Molloy (Insync Racing). Dzięki temu mógł rozsiąść się na fotelu lidera na dłuższy czas i obserwować jak kolejnych 15 zawodników nie jest w stanie go pokonać. Ta sztuka udała się dopiero Jonasowi Bernetowi (iXS Gravity Union), ale i on został pokonany przez Francesco Colombo (scoutbike.com). Kolejnych sześciu zawodników nie dało rady przejąć fotela lidera, aż do momentu gdy na trasie pojawił się Stefano Introzzi (Scout/Nukeproof). Pokonać go próbował Constantin Ruetsch (iXS Gravity Union), ale ostatecznie był na tymczasowym drugim miejscu.

Stefano Introzzi / zdjęcie: Rick Schubert

Ostatnią osobą, która mogła coś zmienić, był zwycięzca kwalifikacji Laurie Greenland (MS Mondraker). Jego przejazd był niesamowity i ostatecznie wygrał zawody z 5-sekundową przewagą nad Introzzim. Ruetsch ukończył zawody na trzeciej lokacie i dzięki temu zwiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej.

Podium elity mężczyzn: 2. Stefano Introzzi, 1. Laurie Greenland, 3. Constantin Ruetsch / zdjęcie: Rick Schubert

Wyniki Polaków

W zawodach wzięli udział także nasi rodacy z zespołu Go Ride NS Bikes Racing Team:

• Wojciech Czermak, 16 miejsce w kat. Elita mężczyzn
  • Alex Kaszycki, 33 miejsce w kat. Juniorzy U17
  • Krzysztof Kaczmarczyk, 14 miejsce w kat. Juniorzy U19
Wojciech Czermak / zdjęcie: Rick Schubert

Spodziewaliśmy się emocjonującego i wspaniałego weekendu w Pili i się nie zawiedliśmy. Najwyższy poziom ścigania, wymagająca trasa oraz wspaniałe widoki i infrastruktura, to wszystko sprawia, że iXS Puchar Europy DH z pewnością powróci tu w przyszłości. A póki co piąta runda odbędzie się w połowie sierpnia w czeskim Spicaku.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).