Miniony weekend był napakowany wyścigowymi emocjami, a jedną z imprez była trzecia runda iXS Pucharu Europy DH, która odbyła się we włoskim Abetone. Włosi nie byli gościnni i w najważniejszych kategoriach elity triumfowali reprezentanci miejscowej publiczności – Davide Palazzari oraz Veronika Widmann.

iXS Puchar Europy DH 2019 – Abetone / zdjęcie: Rick Schubert

Od ostatniej rundy iXS Pucharu Europy DH w Kranjskiej Gorze minęło aż osiem tygodni i wszyscy byli spragnieni wyścigowych emocji. Na starcie stanęło 200 zawodników z 30 różnych krajów, a pogoda w ten weekend w Toskanii była po prostu perfekcyjna.

Davide Palazzari / zdjęcie: Rick Schubert

Dla większości zawodników podróż do Abetone była najdłuższa w tym sezonie, ale to co zastali na miejscu z całą pewnością wynagrodziło im trudy podróży. Zresztą każdy wyścig we Włoszech jest specjalny, wystarczy wspomnieć o zawodach w Val di Sole czy Pile.

Veronika Widmann / zdjęcie: Rick Schubert

Trasa

Włoskie trasy zawsze są dłuższe i bardziej wymagające niż zazwyczaj, a bezpieczeństwo na trasie jest najwyższym priorytetem dla organizatorów. W ubiegłym roku zawody iXS Pucharu Europy DH po raz pierwszy odbyły się w Abetone, a na ten rok przygotowano kilka zmian na trasie, które sprawiły, że trasa była bardzo różnorodna.

Harry Molloy / zdjęcie: Rick Schubert

Tutejsza trasa to 2.5 kilometra długości i 450m przewyższenia. Górna sekcja to miks alpejskiego terenu z ciasnymi zakrętami i hopami, na której trzeba utrzymać prędkość i mocno dokręcać tam gdzie się da. Następnie trasa staje się trochę bardziej stroma by wpaść na korzenie i kamienie w leśnej sekcji. Na metę zawodnicy ostatecznie wpadają z czasem koło pięciu minut, co tylko potwierdza, że jest to bardzo wymagająca fizycznie i psychicznie trasa.

Eleonora Farina / zdjęcie: Rick Schubert

Sobota – kwalifikacje

Po długiej 6-godzinnej sesji treningowej w piątek, sobota rozpoczęła się od kolejnych treningów. Ogólne warunki były perfekcyjne, ale długość trasy dawała się zawodnikom we znaki.

Samanta Pesenti / zdjęcie: Rick Schubert

Po południu przyszedł czas na rozegranie kwalifikacji, w których najszybsi byli Christopher Philogene (2 Bros Racing) oraz Veronika Widmann (Insync Racing). Tuż za Philogene’m uplasował się Luka Bering (KK Crn Trn), który gorszy był o zaledwie setne sekundy. Wśród pań glebę tuż przed finiszem zaliczyła Eleonora Farina (MS Mondraker Team) i ostatecznie była druga z 6-sekundową stratą. Tym samym niedziela zapowiadała się bardzo emocjonująco.

Nuno Zuzarte Reis / zdjęcie: Rick Schubert

Niedziela – finały

Masters

W niedzielę pogoda wciąż dopisywała, a na trasę tradycyjnie jako pierwsi wyruszyli mastersi. Najszybszy był Benjamin Herold (Giant Germany), który z czasem 5:02.914 o dwie sekundy wyprzedził Benny’ego Strassera (Magura Santa Cruz) i Fabrizio Dragoniego (Alessi Racing Team).

Podium kat. Masters / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy

Kategoria U17 to triumf Kine Haugom (Drammen Cykleklubb) wśród juniorek, a w juniorach U17 triumfował Nuno Zuzarte Reisa (Commencal). Swojego przejazdu nie ukończył natomiast Alex Kaszycki (Go Ride NS Bikes Racing Team), który po złapaniu kapcia w finale postanowił się wycofać z wyścigu.

Podium kat. Juniorki U17 / zdjęcie: Rick Schubert

Najszybszą juniorką U19 była Samanta Pesenti (Team Zanolini Bike), a wśród juniorów U19 najszybszy był Zak Gomilscek (Sinter Brakes Team), który wygrał zawody z rewelacyjnym czasem 4:54.705. Drugi na mecie Tarmo Ryynänen (Team Mountain Bike Shop) był gorszy aż o 6.5 sekundy. Podium uzupełnił Onni Rainio (Saracen SportSource). Na 29 lokacie zawody ukończył Krzysztof Kaczmarczyk (Go Ride NS Bikes Racing Team), który również w swoim przejeździe złapał kapcia, co przekreśliło szanse na dobry wynik.

Podium kat Juniorzy U17 / zdjęcie: Rick Schubert

Elita kobiet

W rywalizacji elity kobiet wszystko sprowadzało się do walki Włoszek – Veroniki Widmann oraz Eleonory Fariny. Podczas niedawnych Mistrzostw Włoch DH triumfowała Farina, ale tym razem (podobnie jak w kwalifikacjach) górą była Widmann. Zwyciężyła z czasem 5:21.114, a jej przewaga nad rodaczką to aż 12 sekund! Podium uzupełniła Janine Hübscher (JC Racing Verbier), która po raz kolejny w tym sezonie była trzecia.

Podium kat. Elita kobiet / zdjęcie: Rick Schubert

Elita mężczyzn

W super finale mężczyzn podczas kwalifikacji tylko 15 zawodników przekroczyło magiczną barierę pięciu minut, więc zapowiadało się mnóstwo emocji w wielkim finale. Wpierw najlepszy czas pobił Harry Molloy (Insync Racing), ale tuż po nim o 2 sekundy szybszy był Davide Palazzari (Scout Nukeproof) i dzięki temu zwyciężył w całych zawodach z wynikiem 4:45.293.

Podium kat. Elita mężczyzn / zdjęcie: Rick Schubert

Następnie wszystkie oczy skierowały się ku faworytom – Berginc’owi oraz Philogene’owi. Berginc był blisko czasu Molloy’a, ale ostatecznie musiał zadowolić się trzecim miejscem. Z kolei Philogene stracił do zwycięzcy aż sześć sekund i ukończył zawody na czwartej lokacie. Na rewelacyjnej 12 lokacie zawody ukończył Wojciech Czermak (Go Ride NS Bikes Racing Team), który do najlepszego czasu dnia stracił 9.511s.

To była już druga wizyta iXS Pucharu Europy DH w Abetone i wygląda na to, że wszyscy czują się tu jak w domu. Kolejna runda odbędzie się również we Włoszech i za cztery tygodnie zawodnicy zmierzą się w Pile.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube