Pierwsze w historii medale Mistrzów Świata UCI w dyscyplinie Pump Track zostały rozdane! W trakcie zawodów Red Bull UCI Pump Track World Final, które odbyły się w szwajcarskim Bike Parku Köniz-Oberried pod Brnem, najszybsi okazali się Amerykanie Tommy Zula oraz Payton Ridenour.

Trasa Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track / zdjęcie: Marc Schwarz

Kwalifikacje do imprezy

Rok temu w Arkansas, USA, odbyły się pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata Pump Track, a najlepsi wtedy okazali się Szwajcarzy: David Graf oraz Christa von Niederhäusern. Jednak w tym roku nie poszło im tak dobrze – David był 9, a Christa musiała zadowolić się brązowym medalem.

Na finałowe zawody sezonu stawiło się 100 zawodników, którzy zdobyli kwalifikacje w trakcie 25 rund rozgrywanych na całym świecie. Ostatnimi zawodnikami, którzy dołączyli do stawki byli 4-krotna Mistrzyni Szwajcarii BMX Racing Christelle Boivin oraz Levin Gruenig. Wygrali oni zaciętą rywalizację podczas ostatniej rundy, która miała miejsce zaledwie dzień wcześniej.

Przejazdy rozstawiające

Sobotnie kwalifikacje polegały na pojedynczych przejazdach na czas, w których zawodnicy musieli zmierzyć się ze świeżo wybudowanym 300 metrowym torem. Obserwując kolejne przejazdy wydawało się, że 16-calowe BMXy radziły sobie zdecydowanie lepiej niż 20″ czy 26-calowe rowery MTB.

Nadine Aeberhard / zdjęcie: Dan Griffiths

Kobiety: triumf młodości

Rywalizacja pań w ostatecznej walce w 32-osobowej drabince zajęła ponad 2 godziny porządnego pompowania! Lokalna publiczność gorąco dopingowała swoją faworytkę Christę von Niederhäusern, która walczyła o powtórzenie sukcesu z zeszłego roku.

Christa była zresztą jedną z pięciu Szwajcarek, które awansowały do 1/16 finału. Oprócz niej znalazły się tam Nadine Aeberhard, Saskja Lack, Eloise Donzallaz i Christelle Boivin. Ostatecznie do półfinału awansowały Christa von Niederhäusern oraz Nadine Aeberhard, a ich przeciwniczkami były Amerykanka Payton Ridenour i Czeszka Michaela Hajkova.

Co ciekawe najstarszą zawodniczką w finałowej czwórce była Christa, która ma 21 lat, a jej rywalki miały zaledwie 17 lat.

Ostatecznie po bardzo zaciętych wyścigach w wielkim finale zmierzyły się Ridenour i Aeberhard, z których lepsza okazała się Amerykanka. W małym finale lepsza od Hajkovej okazała się ustępująca Mistrzyni.

To super sprawa, że mogę tu w ogóle być i nie mogło mi pójść lepiej. Jestem bardzo szczęśliwa!

– Payton Ridenour
Payton Ridenour / zdjęcie: Marc Schwarz

Mężczyźni: wygrało doświadczenie

Po paniach przyszła pora na rywalizację mężczyzn, wśród których publiczność stawiała na swojego rodaka Davida Grafa. Do 1/16 oprócz niego awansowali również Levin Grunig i Tristan Borel, ale to Francuzi pokazywali ogromną siłę i do najlepszej szesnastki awansowało ich aż 6.

Pierwszym szokiem było odpadnięcie Grafa, który nie awansował do 1/8 finału. Następnie czterech z pięciu Francuzów odpadło w ćwierćfinale i tylko Eddy Clerté przebrnął do półfinałów. Tutaj jego rywalami byli Amerykanin Tommy Zula (jako jedyny na kołach 26″!), Szwajcar Tristan Borel oraz Holender Niels Bensink.

Tommy Zula / zdjęcie: Marc Schwarz

Kolejna niespodzianka miała miejsce w małym finale, gdzie zmierzyli się Eddy Clerté i Niels Bensink. Wydawało się, że to Holender będzie miał swój dzień, a ostatecznie skończył z niczym, ponieważ brązowy medal padł łupem Clertégo.

W wielkim finale zmierzyli się Tommy Zula i Tristan Borel. Niesiony dopingiem domowej publiczności Borel niestety nie dał rady pokonać bardziej doświadczonego Zuli, który był od niego aż 10 lat starszy (27 i 17 lat). Tym samym Tommy Zula zdobył złoty medal i został pierwszym w historii Mistrzem Świata UCI Pump Track.

Nie wiem co powiedzieć, odebrało mi mowę. Mam 27 lat, czuję się staro, ale wciąż mam moc w nogach!

– Tommy Zula
Podium Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track: 2. Tristan Borel, Nadine Aeberhard, 1. Tommy Zula, Payton Ridenour, 3. Eddy Clerte, Christa von Niederhausern / zdjęcie: Dan Griffiths

Pełne wyniki:
mężczyźni / kobiety

O Mistrzostwach Świata Red Bull UCI Pump Track

Oficjalna strona: redbullpumptrackworldchampionship.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube