PROMOCJA BLACK FRIDAY: JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE

To już koniec emocji spod znaku Enduro World Series na ten rok. Zawody Bluegrass Trophy of Nations powered by SRAM, czyli Puchar Narodów EWS, otworzyły nowy rozdział w historii enduro na świecie.

Na zawodników po raz pierwszy w historii czekały mistrzowskie medale.

Po raz pierwszy w historii rowerowego enduro na szali leżały medale i mistrzowskie koszulki UCI. To oznaczało, że rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta niż zwykle, a miejscem zmagań były słynne włoskie trasy w Finale Ligure. Na starcie zameldowały się trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne nacje, a indywidualne ambicje musiały zostać odłożone na bok, by przynieść chwałę swojemu krajowi.

Wszystkie zespoły narodowe na jednym zdjęciu.

Na zawodników czekało pięć odcinków, które do pokonania były w ciągu jednego dnia rywalizacji. Z kolei na starcie stanęły aż 22 zespoły narodowe wśród mężczyzn i 8 wśród pań, a warto dodać, że zmagania toczyły się również w ramach rywalizacji zespołów fabrycznych, zespołów zawodników oraz w klasyfikacji indywidualnej.

W rywalizacji mężczyzn szanse faworytów zostały pogrzebane bardzo wcześnie. Florian Nicolai (Canyon Factory Team) złapał kapcia na jednym z pierwszych odcinków i tym samym Francuzi musieli pożegnać się z walką o złoto. Na liderów dość szybko wyrosła ekipa USA, która prowadziła od startu do mety i ostatecznie okazała się najlepsza. Złote medale zdobyli Richie Rude (Yeti/Fox Shox Factory Racing), Shawn Neer (Yeti/Fox Shox Factory Racing) oraz Cody Kelley. Na drugim miejscu doszło do małej sensacji, gdy zawody ukończyła reprezentacja Szwecji w składzie Robin Wallner (Ibis Cycles Enduro Race Team), Zakarias Blom Johansen (Cube Action Team) oraz Alexander Kangas. Podium uzupełnił zespół Kanady w składzie Jesse Melamed (Rocky Mountain/Race Face Enduro Team), Remi Gauvin (Rocky Mountain/Race Face Enduro Team) i Rhys Verner (Kona Factory Racing).

Zespół z Polski w składzie Łukasz Szymczuk, Mariusz Jarek, Michał Makowski, ukończył zmagania na 20 lokacie.

Reprezentacja Polski.

W rywalizacji pań walka była bardziej zacięta, a tuż przed ostatnim etapem na prowadzeniu z 6-sekundową przewagą była ekipa Wielkiej Brytanii przed Francuzkami. Jednak ostatecznie to Francuzki okazały się lepsze i wróciły do domu ze złotymi krążkami. Reprezentacja Francji pojechała w składzie: Isabeau Courdurier (Intense Mavic Collective), Morgane Charre i Melanie Pugin. Drugie miejsce zajęły Brytyjki w składzie: Katy Winton (Trek Factory Racing), Bex Baraona (Ibis Cycles Enduro Race Team) oraz Becky Cook (Orbea Enduro Team). Na trzecim miejscu uplasowały się Kanadyjki, które pojechały w składzie: Miranda Miller (Kona Factory Racing), Andreane Lanthier Nadeau (Rocky Mountain/Race Face Enduro Team) i Jennifer McHugh.

W rywalizacji juniorów U21 najszybsza była ekipa Nowej Zelandii. Brady Stone, Nils Heiniger oraz John Richardson (BBCL NZ Arapi Enduro Team) nie dali większych szans rywalom. Ku uciesze lokalnej publiczności na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Włoch w składzie Hannes Alber, Simone Pelissero, Matteo Saccon. Na trzecim miejscu zawody ukończyła ekipa Kanday w składzie: Kasper Woolley, Jacob Tooke, Evan Wall.

Reprezentacja Nowej Zelandii U21.

Brytyjki zwyciężyły w rywalizacji juniorek U21, a dokonał tego zespół w składzie: Harriet Harnden, Ellen Flewitt i Polly Henderson. Drugie miejsce zajęła ekipa USA, która reprezentowana była przez Annę Newkirk, Lauren Bingham oraz Isabellę Naughton.

Hattie Harnden poprowadziła reprezentację Wielkiej Brytanii U21 do zwycięstwa.

Jednak Puchar Narodów to nie tylko rywalizacja reprezentacji, ale także zespołów fabrycznych. Na starcie stanęły najważniejsze ekipy, które na co dzień ścigają się w głównej serii Enduro World Series.

W rywalizacji mężczyzn triumfowała ekipa Julbo Eyewear w składzie Jerome Clementz, Fabien Barel i Francois Bailly Maitre. Drugie miejsce zajęła ekipa Ibis Cycles (Lewis Buchanan, Niklas Wallner, Evan Geankoplis), a trzecie zespół E*13 Urge BP Enduro Team (Clement Benoit, Theo Dumas, Baptiste Gaillot).

Wśród pań triumfowała ekipa Les Trois Baguettes, w której skład wchodziły Julie Duvert, Estelle Charles oraz Morgane Jonnier. Drugie miejsce zajął zespół Vittoria Team Girls (Alessia Missiaggia, Francesca Luccini, Virginia Cancellieri).

W klasyfikacji mieszanej najlepszy okazał się zespół Tribe Rocky France-Urge BP, w którego skład wchodzili Levy Batista, Charlotte Rey i Irenee Menjou. Drugie miejsce zajął zespół Marin Bikes (Matt Jones, Morgane Such, Jonny Ashelford), a trzecie Team Lapierre (Nico Vouilloz, Chloe Gallean, Yannick Pontal).

Zwycięzcy dostali mistrzowskie jerseye i medale.

Co za wspaniały weekend dla sportu! Świetnie było patrzeć jak zawodnicy podchodzą do zespołowego formatu rywalizacji i jakie obierali strategie. Do tego po raz pierwszy w historii zwycięskie zespoły na podium mogły założyć koszulki z mistrzowskimi paskami oraz dostały medale. To naprawdę ekscytujący moment, który określi kierunek dla całego przyszłego sezonu Enduro World Series.

– Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series

Pełne wyniki:

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube