Czwarta runda Pucharu Świata DH przyniosła mnóstwo emocji. Trasa w Andorze jest najbardziej stroma w całym tegorocznym cyklu, a pogoda dodatkowo nie ułatwiła pokonania jej w płynnym i szybkim tempie. Wysokie temperatury oraz mocne słońce sprawiły, że trasa była sucha jak pieprz, a mnóstwo zalegającego kurzu i piasku bardzo mocno zmniejszały przyczepność oraz widoczność. Mnóstwo zawodników zaliczyło upadki podczas swoich przejazdów, co w połączeniu z defektami sprzętu, jeszcze dodało emocji.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Przez większą część wyścigu na prowadzeniu znajdował się Remi Thirion (Commencal / Vallnord), który wygrał tu w 2013 roku. Bardzo blisko zepchnięcia go z fotela lidera był Laurie Greenland (MS Mondraker Team), który ostatecznie stracił 0.4s. Co nie udało się Greenlandowi, udało się jego koledze z zespołu Brookowi MacDonaldowi (MS Mondraker Team). Zaliczył on rewelacyjny przejazd i był szybszy od Thiriona o 1.123s.

Brook MacDonald / zdjęcie: Bartek Woliński

Tuż po nim jeszcze szybszy był Danny Hart (Madison Saracen Factory Team), ale został zdeklasowany przez Lorisa Vergiera (Santa Cruz Syndicate), który był od niego szybszy o ponad 5 sekund! Jednak nawet to nie starczyło na zwycięzcę kwalifikacji i obecnego Mistrza Świata DH Loica Bruniego (Specialized Gravity), który wygrał zawody z przewagą 0.4s i czasem 4:11.055! Drugie miejsce zajął Vergier, a trzeci był Troy Brosnan (Canyon Factory Racing Team). Tuż za podium wyścig ukończyli Amaury Pierron (Commencal / Vallnord) oraz Danny Hart.

Troy Brosnan / zdjęcie: Bartek Woliński

W zawodach nie wystartował m.in. Aaron Gwin (Intense Factory Racing), który w ostatnim treningu przed zawodami zaliczył upadek i porządnie się potłukł.

Podium elity mężczyzn: 4. Amaury Pierron, 2. Loris Vergier, 1. Loic Bruni, 3. Troy Brosnan, 5. Danny Hart / zdjęcie: Bartek Woliński

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Elita kobiet

Ogromnego pecha w przejeździe finałowym miała zwyciężczyni kwalifikacji Nina Hoffmann. Nie dość, że kilkukrotnie ratowała się przed upadkiem, to jak już zaliczyła glebę, to 1/3 trasy zjechała… bez buta. Podczas upadku but pozostał wpięty, a Nina w przypływie emocji nie założyła go na nogę, co zaprezentowała na mecie… gdzie znów zaliczyła upadek.

Rachel Atherton / zdjęcie: Bartek Woliński

Najszybszą zawodniczką dnia okazała się Rachel Atherton (Atherton Bikes), która odniosła swoje 39-te zwycięstwo w karierze z czasem 5:00.622 i już tylko dwie wygrane dzielą ją od wyrównania rekordu Anne Caroline Chausson. Drugie miejsce zajęła rewelacyjna Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), a trzecia była Tracey Hannah (Polygon UR), która podczas swojego przejazdu również zaliczyła spotkanie z glebą.

Marine Cabirou / zdjęcie: Bartek Woliński

Podium elity kobiet: 4. Emilie Siegenthaler, 2. Marine Cabirou, 1. Rachel Atherton, 3. Tracey Hannah, 5. Eleonora Farina / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

Wśród juniorów najszybszy okazał się Francuz Matteo Iniguez, co jest sporą niespodzianką. Drugie miejsce zajął Lucas Cruz (SRAM TLD Racing), a trzeci był Kanadyjczyk Patrick Laffey. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej i zwycięzca trzech wcześniejszych rund Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord) zajął dopiero 18 miejsce.

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

W rywalizacji juniorek wszystko wróciło do normy i ponownie na najwyższym stopniu podium stanęła rewelacyjna Valentina Höll (SRAM TLD Racing), która w pokonanym polu zostawiła Annę Newkirk (SRAM Young Guns Racing) i Millie Johnset (Atherton Bikes).

Pełne wyniki: juniorzy, juniorki

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.