W sobotę we włoskim Val di Sole odbyły się zawody szóstej rundy Pucharu Świata DH. Tutejsza trasa uznawana jest za jedną z najtrudniejszych w całym cyklu, a dodatkowo pogoda nie ułatwiła zawodnikom rywalizacji i impreza odbywała się przy zmiennych warunkach. W trakcie kwalifikacji mocno padało, ale na szczęście na sobotnie finały wyszło słońce, choć miejscami trasa wciąż była dość grząska.

Laurie Greenland / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Laurie Greenland (MS Mondraker) znajduje się ostatnio w bardzo wysokiej formie. Zaledwie tydzień temu cieszył się ze zwycięstwa w czwartej rundzie iXS Pucharu Europy DH, a teraz z czasem 3:37.819 był najlepszy w Val di Sole. Drugie miejsce ze stratą 2.854s zajął Loic Bruni (Specialized Gravity), który tym samym utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnił Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate) ze stratą 4.882s.

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Elita kobiet

Wśród pań swoje pierwsze zwycięstwo w karierze z czasem 4:25.790 odniosła Marine Cabirou (Scott Downhill Factory). Był to jeden z najlepszych przejazdów pań w ostatnich latach, a zwycięstwo było bardzo okazałe ponieważ aż o 11.776s pokonała drugą na mecie Tracey Hannah (Polygon UR). Trzecie miejsce ze stratą 18.324s zajęła Camille Balanche.

Podium elity kobiet: 4. Veronika Widmann, 2. Tracey Hannah, 1. Marine Cabirou, 3. Camille Balanche, 5. Emilie Siegenthaler / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

W kategorii junior zwycięstwa odnieśli nowi gracze. Wśród juniorów po raz pierwszy triumfował Tuhoto-Ariki Pene (Subway NZ MTB Hub), który o 0.339s wyprzedził Zaka Gomilsceka i o 0.418s Kye A’Herna (Canyon Factory Downhill Team). Z kolei wśród juniorek najszybsza okazała się Mille Johnset (Atherton Bikes), która również odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce zajęła Valentina Höll (SRAM TLD Racing), a trzecia była Anna Newkirk (SRAM Young Guns Racing).

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński

Pełne wyniki: juniorzy / juniorki

Siódma runda Pucharu Świata DH odbędzie się już za tydzień. W dniach 10-11 sierpnia zawodnicy będą rywalizować o punkty w szwajcarskim Lenzerheide.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.