Najważniejsza europejska seria zjazdowa, czyli iXS Puchar Europy DH, mija właśnie półmetek sezonu. Już w najbliższy weekend odbędzie się czwarta runda, a zawodnicy będą rywalizować we włoskiej Pile. Na starcie spodziewanych jest ponad 300 zawodników reprezentujących 33 kraje.

Powrót po latach

Pila to mała włoska miejscowość usytuowana na wysokości 1800 m n.p.m. w dolinie Valsesia w Alpach Pienińskich. To oznacza, że rozciągają się stąd wspaniałe widoki na najbardziej malownicze europejskie szczyty takie jak Matterhorn, Monterosa czy Mount Blanc. Tutejsza trasa jest dobrze znana zawodnikom, ale ostatni raz ścigali się tu w latach 2010-2014.

Tahnee Seagrave podczas iXS Pucharu Europy DH – Pila 2014

Trasa

Po czteroletniej przerwie tutejsza trasa wraca na salony i ponownie przysporzy zawodnikom mnóstwo trudności oraz emocji. Długość trasy to 2700 metrów, a przewyższenie sięga 460 metrów. W drodze na dół zawodnicy będą musieli pokonać bardzo szybkie przesmyki, strome i kamieniste oraz najeżone korzeniami sekcje, a także sporych rozmiarów hopy.

Eleonora Farina, iXS Puchar Europy DH – Abetone 2019 / zdjęcie: Rick Schubert

Półmetek sezonu

Zawody w Pili będą czwartą (z sześciu) rundą iXS Pucharu Europy DH w sezonie 2019, a to oznacza, że wkraczamy w decydującą fazę sezonu, gdzie liczy się każdy punkt. Sezon rozpoczął się w Mariborze tydzień przed Pucharem Świata DH, a to oznaczało bardzo mocną obstawę. Druga runda odbyła się również w Słowenii, zaledwie dwa tygodnie później, a miejscem rywalizacji była Kranjska Gora. Trzecia runda to z kolei rywalizacja we włoskim Abetone, która miała miejsce miesiąc temu.

Kevin Maderegger, iXS Puchar Europy DH – Kranjska Gora 2019 / zdjęcie: Rick Schubert

Faworyci

Cztery lata temu triumfowali Manuel Gruber oraz Tahnee Seagrave, jednak kto wygra tym razem? Szybki rzut okiem na klasyfikację generalną każe upatrywać faworytów wśród aktualnych liderów – Constantina Ruetscha (iXS Gravity Union) oraz Eleonory Fariny (MS Mondraker Team). Z całą pewnością nie można zapominać o zwycięzcy z Kranjskiej Gory Kevinie Madereggerze (Schuler Sports) czy znanym ze startów w Pucharze Świata DH Laurie Greenlandzie (MS Mondraker Team). Wśród pań przeszkodzić Farinie w zwycięstwie spróbują m.in. Veronika Widmann (Insync Racing) czy Jana Bartova.

Krzysztof Kaczmarczyk (GO RIDE NS Bikes Racing Team) / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk jacekslonik.pl

Na starcie zobaczymy również zawodników polskiego zespołu GO RIDE NS Bikes Racing Team, którzy powalczą o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube