W ten weekend oczekiwanie dobiegło końca i oficjalnie rozpoczął się sezon zjazdowego ścigania. Podczas pierwszej rundy iXS Pucharu Europy DH w słoweńskim Mariborze najszybsi okazali się Matt Walker (Madison Saracen Factory Team) oraz Tracey Hannah (Polygon UR).

Matt Walker / zdjęcie: Rick Schubert

To już ten okres w roku, gdy przerwa zimowa dobiega końca i ruszają pierwsze zawody. W ten weekend podczas pierwszej rundy iXS Pucharu Europy DH zawodnicy ścigali się na dobrze znanej trasie w Mariborze. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że już za tydzień w tym samym miejscu odbędzie się pierwsza tegoroczna runda Pucharu Świata DH, a co za tym idzie, na zawodach iXS stawiła się ścisła światowa czołówka. W sumie na starcie stanęło 440 zawodników i zawodniczek z 36 krajów, a dodatkowych 50 osób czekało na liście rezerwowej, aby w razie czego wskoczyć do rywalizacji.

Valentina Höll / zdjęcie: Rick Schubert

Trasa w Mariborze w trakcie przerwy zimowej została lekko zmodyfikowana i tym samym było to idealne rozpoczęcie sezonu, a dla wielu zawodników jest to jedna z ulubionych tras do rywalizacji.

Jak zawsze na początku sezonu, większość zawodników przyjeżdża by sprawdzić jakie postępy zrobiła konkurencja i jak na ich tle wyglądają oni sami. Generalnie nikt nie wie jak poszły mu przygotowania i każdy chce sprawdzić się na trasie. Dodatkowo nie tylko aspekt fizyczny wchodzi w grę, ale także sprzętowy. Wielu zawodników zmieniło sponsorów w trakcie przerwy zimowej, więc nie wiadomo jak radzić sobie będą na nowych rowerach. Również UCI nie próżnowało i dzięki dopuszczeniu możliwości jazdy na dwóch różnych rozmiarach kół, ustawienia maszyn stały się jeszcze ciekawsze.

Tracey Hannah / zdjęcie: Rick Schubert

Piątek – treningi

Piątek rozpoczął się standardowo – od pieszego zapoznania z trasą. Zawodnicy wyglądali na zadowolonych z wprowadzonych zmian na trasie i zapowiadał się bardzo interesujący weekend.

Pierwsza oficjalna 6-godzinna sesja treningowa wystartowała powoli, ale wraz z upływającymi godzinami, zawodników przybywało i robiło się co raz gęściej. Część zawodników już miała ustalone swoje linie, część walczyła z ustawieniami, a na koniec dnia okazało się, że ten 6 godzin to było dużo za mało.

Dakotah Norton / zdjęcie: Rick Schubert

Sobota – kwalifikacje

Sobota przywitała wszystkich słońcem i wysokimi temperaturami – warunki idealne na start sezonu! Luźna piątkowa atmosfera szybko zamieniła się w skupienie i chęć uzyskania jak najlepszego rezultatu przed niedzielnymi finałami. Tuż po ostatnich przejazdach treningowych rozpoczęły się kwalifikacje. Zawodników na trasie było tyle, że ostatni przejazd Danny’ego Harta zakończył się koło 18:30.

Danny Hart / zdjęcie: Rick Schubert

Mistrzyni Świata DH Juniorek Valentina Höll (SRAM-TLD Racing), która dzień wcześniej pokazała światu trasę wraz z Tahnée Seagrave (Transition Muc-Off Factory) , ustaliła czas dnia w swojej kategorii na 3:58.368. Wśród juniorów najszybszy był Thibaut Daprela (Commencal Vallnord), który uzyskał czas 3:18.326. W elicie pań najszybsza była Tracey Hannah (Polygon UR) z rezultatem 3:44.840, a wśród elity mężczyzn najlepszy był Troy Brosnan (Canyon Factory Racing) z wynikiem 3:14.470.

Mitch Ropelato / zdjęcie: Rick Schubert

Niedziela – finały

Niedziela rozpoczęła się od kolejnej sesji treningowej, która trwała cztery godziny. Warunki pogodowe wciąż były perfekcyjne i zapowiadała się bardzo emocjonująca niedziela.

Masters

Jako pierwsi na trasę ruszyli przedstawiciele kategorii Masters. Niemiec Benny Strasser (Magura Santa Cruz) był nie tylko najmłodszy w kategorii, ale także najszybszy. Drugie miejsce zajął Belg Jelle Hemelsoen (Loose Riders), a trzeci był Niemiec Frank Hedwig (RAD-ART). Z kolei na czternastym miejscu uplasował się Mateusz Jasiński (GoRide NS Bikes Racing Team).

Podium masters: 4. Rostislav Stencel, 2. Jelle Hemelsoen, 1. Benny Strasser, 3. Frank Hedwig / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy i juniorki U17

Tuż po mastersach swoje umiejętności zaprezentowali juniorzy i juniorki U17. Wśród pań najszybsza okazała się Bułgarka Izabela Yankova (Riders United), która w pokonanym polu zostawiła Belgijkę Siel van der Velden (BMX Pernes) oraz Niemkę Anastasię Thile (BBS Youth Syndicate). Wśród mężczyzn najlepszy tego dnia był Portugalczyk Nuno Reis (Commencal), który wygrał z czasem 3:31.998. Drugie miejsce zajął Włoch Davide Cappello (Team Scoutbike), a trzeci był Grek Alexandros Topkaroglou (A.P.O. Koropiou). W zawodach nie wystartował Alex Kaszycki (GoRide NS Bikes Racing Team), który musiał odpuścić start z powodu choroby.

Podium mężczyzn U17: 2. Davide Cappello, 1. Nuno Reis, 3. Alexandros Topkaroglu / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorki U19

Kategoria U19 pań to kolejne potwierdzenie, że w tej chwili Austriaczka Valentina Höll nie ma sobie równych. Jej czas 3:43.176 nie tylko był najlepszy wśród juniorek, ale dałby jej również drugie miejsce w elicie kobiet! Również pozostałe dziewczyny pokazały się z dobrej strony – Amerykanka Anna Newkirk (SRAM Young Guns) była druga, a trzecie miejsce zajęła Brytyjka Mille Johnset (Atherton Bikes).

Podium kobiety U19: 2. Anna Newkirk, 1. Valentina Höll, 3. Mille Johnset / zdjęcie: Rick Schubert

Elita kobiet

Następnie na trasie pojawiły się panie rywalizujące w kategorii Elita Kobiet. Na starcie stanęło 30 zawodniczek, ale niestety zabrakło kilku faworytek. Francuzka Myriam Nicole (Commencal Vallnord) tuż przed zawodami odniosła kontuzję, Brytyjka Tahnee Seagrave (Transition Muc-Off Factory) odpuściła start i wzięła udział tylko w treningach, a Szwajcarka Emilie Siegenthaler (Pivot) w trakcie ostatniej sesji treningowej zaliczyła upadek i również nie wystartowała w finałach.

Ostatecznie w zawodach najszybsza była Australijka Tracey Hannah (Polygon UR), która uzyskała czas 3:41.094 i o 4 sekundy wyprzedziła Niemkę Ninę Hoffmann (Juliana Bicycles). Trzecie miejsce zajęła Słowenka Monika Hrastnik (Dorval AM Pro Racing Team), która po raz pierwszy wystartowała w barwach swojego nowego zespołu.

Podium elity kobiet: 4. Eleonora Farina, 2. Nina Hoffmann, 1. Tracey Hannah, 3. Monika Hrastnik, 5. Veronika Widmann / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy U19

Do rywalizacji w kategorii juniorów U19 stanęło aż 70 zawodników. Zwycięstwo podobnie jak dzień wcześniej odniósł Francuz Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord), który uzyskał czas 3:14.500 i był to czas bardzo bliski zwycięzcy kwalifikacji elity mężczyzn Troya Brosnana. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Ethan Shandro (Trek Factory Racing), a trzeci był Australijczyk Kye A’hern (Canyon Factory Racing). 28 miejsce ze stratą 20 sekund zajął Krzysztof „Kriss” Kaczmarczyk (GoRide NS Bikes Racing Team).

Elita mężczyzn

Na sam koniec nadeszła pora na elitę mężczyzn, gdzie wpierw rozegrany został mały finał, a następnie super finał, w którym 30 najlepszych zawodników z kwalifikacji walczyło o ostateczne zwycięstwo. Najszybszy w niedzielę okazał się Brytyjczyk Matt Walker (Madison Saracen Factory Team), który wykręcił czas 3:10.017 i był o mrugnięcie okiem szybszy od swojego rodaka i kolegi z zespołu Danny’ego Harta.

Podium elity mężczyzn: 4. Dakotah Norton, 2. Danny Hart, 1. Matt Walker, 3. Charlie Harrison, 5. Philip Atwill / zdjęcie: Rick Schubert

Warto zaznaczyć, że ten rewelacyjny 19-latek zaledwie tydzień wcześniej wygrał podczas inauguracyjnej rundy British Downhill Series. Podium uzupełnił Amerykanin Charlie Harrison (Trek Factory Racing), czwarty był jego rodak Dakotah Norton (Unior/Devinci Factory Racing), a piąty Brytyjczyk Philip Atwill (Cube Global Squad).

Maribor po raz kolejny udowodnił, że jest idealnym miejscem na rozpoczęcie sezonu iXS Pucharu Europy DH, a to wszystko dzięki świetnej pogodzie, wymagającej trasie i rewelacyjnej atmosferze. Kolejna runda iXS Pucharu Europy DH rozegrana zostanie już za dwa tygodnie w Kranjskiej Gorze, która również znajduje się w Słowenii. A to wszystko przeplecione zostanie pierwszą rundą Pucharu Świata DH, która już za tydzień w Mariborze.

Pełne wyniki: kliknij tutaj

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube