Słowenia, pomimo tego, że jest niewielkim krajem, to może zaoferować entuzjastom dwóch kółek bardzo dużo! Naprawdę można pozazdrościć rowerzystom z Lublany, którzy w promieniu 100 km, mają co najmniej 7 rozbudowanych bike parków. Jednym z większych i ciekawszych jest Bike & Fun Park Cerkno.

Już przeglądając mapę Bike Parku widzimy gęstą sieć ścieżek, na których praktycznie każdy powinien znaleźć coś fajnego pod siebie. W sumie, do dyspozycji mamy 7 tras, które możemy przeplatać i łączyć po swojemu. Pięć ze wszystkich dostępnych poprowadzonych zostało wzdłuż wyciągu krzesełkowego, natomiast dodatkowe dwie to warianty enduro, na których chętni mogą powiększyć obszar jazdy. Fakt faktem potem będą musieli wrócić na parking o własnych siłach.

Bike Park Cerkno

Cerkno jako ośrodek narciarski jest uważany za jeden z najnowocześniejszych w Słowenii i ta jakość przekłada się również na infrastrukturę używaną latem. Rowerzyści do góry wywożeni są szybkim 6-cioosobowym wyprzęganym krzesełkiem, wyposażonym w specjalne haki na rowery. Wyjazd do góry zajmuje ok 5 min , dzięki czemu później jesteśmy w stanie zrobić dużo zjazdów. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów,  serwis, oraz myjki. W sezonie letnim czynny jest również bar przy dolnej stacji wyciągu oraz restauracja na górze.

Bike Park Cerkno

Trasy są tu bardzo zróżnicowane i myślę, że praktycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Napotkamy tu zarówno w pełni przygotowane flow traile z niezliczonymi muldami do pompowania lub skakania oraz profilowanymi zakrętami. Zwolennicy bardziej naturalnych ścieżek z wyeksponowanymi korzeniami oraz rockgardenami również będą zadowoleni z dostępnych wariantów zjazdów. Długości tras wahają się od 1,5 do ponad 2,5 km długości co daje nam 3-5 minutowe zjazdy dobrym tempem. Oznaczenia konkretnych tras są jasne i czytelne.

Nasz redaktor Marek we własnej osobie

Trasy:

1 – DH – Ta deuvi – Sztandarowa trasa DH – znajdziemy na niej wszystko, co powinna zawierać konkretna trasa zjazdowa. Dużo kamieni, dużo korzeni, parę miejsc w których można się porządnie rozpędzić, ale także techniczne sekcje band oraz spory rock garden. W środkowej sekcji kilka sporych hop.

2 –  Vaznkaš – Jest to odnoga od trasy DH, która prowadzi bardziej naturalnym singlem. Również napotkamy tu sporo kamieni oraz korzeni, ale zdecydowanie mniej fragmentów pozwala nam się mocno rozpędzić

3 – Snežet – Jest to flow trail, który prowadzi nas licznymi serpentynami pod wyciągiem. Bardzo dużo fajnie wyprofilowanych zakrętów plus parę niewielkich hopek.

4 – Vlakavc – klasyczny naturalny single trail wijący się po lesie, wzbogacony miejscami o profilowane zakręty, które nadają płynności trasie.

5 – Marjetica – Najłagodniejsza trasa, która na całej swej długości jest w pełni przygotowanym typowym flow trailem. Dużo profilowanych zakrętów oraz muld. Początkujący mogą śmiało cieszyć się fajną jazdą bez większych przeszkód, natomiast bardziej zaawansowani docenią jej płynność, a z niektórych muld skorzystają jak z hopek.

6 – Kapiše oraz 7 – Pstina – niestety zabrakło mi czasu, aby je osobiście sprawdzić, ale są to trasy o charakterze leśnych single traili najeżone korzeniami oraz kamieniami. Zaczynają się na parkingu i schodzą w dół do asfaltowej drogi dojazdowej, którą z powrotem można w miarę łagodnie podjechać.

Marek w akcji

Cerkno odwiedziłem 30.09.2018 roku i pomimo, że pogoda była idealna to był to jeden z ostatnich weekendów działania bike parku w tamtym sezonie. W niektórych fragmentach tras porobiły się odczuwalne “tarki” od hamowania, ale przed kolejnym sezonem planowany był oczywiście remont.

Bike Park Cerkno

W moim odczuciu jest to bardzo dobry bike park, który warto odwiedzić. Jeśli ktoś obierze Słowenię jako kraj w którym chciałby pojeździć na rowerze, to właśnie Cerkno powinno znaleźć się na jego liście miejsc do odwiedzenia. Ilość oraz różnorodność tras, daje nam bardzo dużo możliwości zjazdów i zarówno początkujący jak i bardziej zaawansowani znajdą tu coś ciekawego dla siebie. Całość uzupełnia bardzo dobra infrastruktura całego ośrodka i wyjątkowo szybki wyciąg. Jeśli nawet komuś nie wystarczy 10 km przygotowanych tras, to w okolicy znajduje się cała sieć szlaków rowerowych, a miejscowi z chęcią pokażą Wam jeszcze więcej tras np. takich jak ta:

Marek w akcji

Informacje praktyczne:

  • Bike & Fun Park Cerkno mieści się ok. 20 min jazdy samochodem od miasta Cerkno, przy wyciągu Pocivalo.
  • Po za głównym sezonem czyli Kwiecien-Czerwiec, oraz Wrzesień – Październik Bike Park działa tylko w weekendy oraz dni wolne od pracy, natomiast w Lipcu i Sierpniu codziennie w godzinach 10-17.
  • Planując dłuższy wyjazd warto przenocować w Hotelach, które współpracują z Bike parkiem dzięki czemu uzyskamy zniżkę na karnet.
  • Dzienny karnet (bez zniżki) to koszt 25 EUR, ale dostępne są również tańsze karnety liczone na wjazdy lub dwu albo czterogodzinne.
  • Noclegi dostępne są w “Alpskiej Perle”, która znajduje się przy górnej stacji wyciągu, lub w Hotelu w mieście Cerkno, przy którym dostępne są również baseny termalne.
  • Na miejscu bez problemu wypożyczymy rower typu enduro lub DH.
  • Jeśli chcemy spędzić cały weekend w Cerknie to warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych pakietów: nocleg + wyżywienie + karnet do Bikeparku. Po dokładniejsze informację zapraszam tu: ski-cerkno.com/en/packages/activities.html#div-bike-park-package
  • Poza bike parkiem, w okolicy, znajdują się atrakcje dla całej rodziny takie jak place zabaw, czy też wycieczkowe szlaki piesze.
Marek w akcji
Marek w akcji

W przypadku złych warunków pogodowych wyciąg oraz bike park mogą zostać zamknięte, po aktualne informacje warto zajrzeć na profil Facebooku: facebook.com/BikeAndFunParkCerkno. Więcej informacji na temat bike parku znajdziecie tu: bike-fun-cerkno.si. Po informacje o całej okolicy, a także odnośnie noclegów warto odwiedzić: ski-cerkno.com.

Bike Park Cerkno

Po więcej informacji na temat Słowenii oraz jej możliwości turystycznych zapraszam na naszego bloga: balkanyrudej.pl/category/kategorie-wpisow/slowenia


Tekst: Marek Chabros
balkanyrudej.pl
Zdjęcia: Marek Chabros i Ola Zagórska-Chabros
balkanyrudej.pl