Już w najbliższy weekend wystartuje najważniejsza seria zjazdowa na świecie – Puchar Świata. W dniach 27-28 kwietnia odbędą się zawody w słoweńskim Mariborze. Warto dodać, że w ubiegły weekend odbyła się tu inauguracja iXS Pucharu Europy DH, która pokazała nam czego możemy się spodziewać podczas pierwszej tegorocznej bitwy o tytuł najlepszego zawodnika DH na świecie.

Trasa

Puchar Świata DH powraca do Mariboru po dziewięcioletniej przerwie. Zawodnicy zmierzą się na 2.6km trasie, która posiada ponad 450m przewyższenia. Znajdują się tu liczne hopy oraz leśne sekcje czy rock gardeny. Chcecie zobaczyć jak wygląda trasa? Małą zapowiedź przed startem pierwszej rundy iXS Pucharu Europy DH dały Tahnee Seagrave oraz Valentina Höll.

Cała trasa jest bardzo interesująca dla kibiców. Najczęściej większość z nich zbiera się wokół sekcji Rock’n Roll, ale wydaje mi się, że dolna część trasy jest również bardzo ekscytująca. To właśnie tam widać różnice w prędkości poszczególnych zawodników i umiejętność operowania rowerem. Teren jest bardzo zróżnicowany na całej długości, a sama trasa w Mariborze jest bardzo szybka i musisz być skoncentrowany od samego początku. Na wielu sekcjach trzeba utrzymać prędkość, którą udało się uzyskać na bandach czy muldach. Sekcje z korzeniami czy kamieniami podczas deszczu są bardzo śliskie i wtedy akcja staje się jeszcze ciekawsza.

– Monika Hrastnik, Słowenia, Dorval AM Pro Racing Team
Monika Hrastnik, iXS Puchar Europy DH 2018 – Brandnertal / zdjęcie: Rick Schubert

Faworyci

Wśród elity kobiet zdecydowaną faworytką będzie Brytyjka Rachel Atherton (Atherton Bikes). Aktualna Mistrzyni Świata DH oraz triumfatorka Pucharu Świata DH 2018 w tym roku wystartuje na kompletnie nowym rowerze sygnowanym własnym nazwiskiem, ale jak pokazała pierwsza tegoroczna runda British Downhill Series – Rachel może być jeszcze groźniejsza. Wysoką formę pokazała zwyciężczyni pierwszej rundy tegorocznego iXS Pucharu Europy DH Australijka Tracey Hannah (Polygon UR), a nie możemy zapominać również o Brytyjce Tahnee Seagrave (Transiton Muc-Off Factory).

Rachel Atherton, Mistrzostwa Świata DH 2018 – Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Triumfatorem pierwszych tegorocznych zawodów w Mariborze został Brytyjczyk Matt Walker (Madison Saracen Factory Team), który o włos pokonał swojego rodaka i kolegę z zespołu Danny’ego Harta. Jedynie w treningach wziął udział Amerykanin Aaron Gwin (Intense Factory Racing), który zjawił się wcześniej by lepiej ustawić swój rower na inaugurację rywalizacji o Puchar Świata DH. Wśród faworytów do zwycięstwa znajdziemy również reprezentantów Francji – triumfatora Pucharu Świata DH 2018 Amaury’ego Pierrona (Commencal / Vallnord) czy aktualnego Mistrza Świata DH Loic’a Bruniego (Specialized Gravity).

Amaury Pierron, Puchar Świata DH 2018 – Vallnord / zdjęcie: Bartek Woliński

Transmisję LIVE z zawodów tradycyjnie przeprowadzi Red Bull TV. Transmisja finałów elity kobiet rozpocznie się w niedzielę 28-go kwietnia o 12.30, a elity mężczyzn o 13.45.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com