REKLAMA

Seria festiwali Crankworx to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Zarówno dla kibiców jak i zawodników. Ci ostatni muszą być wszechstronnie utalentowani, aby myśleć o zwycięstwie na koniec sezonu, a organizatorzy w tym roku dodali Dual Slalom do głównych dyscyplin serii.

Zawody Dual Slalomu przeżywają swoją drugą młodość i zostały włączone do głównych imprez, co oznacza, że na koniec sezonu przyznany zostanie tytuł Mistrza Świata Crankworx Dual Slalom. Pierwsza walka rozpocznie się już za niecałe dwa miesiące, a tegoroczny rozkład jazdy wygląda następująco:

Kyle Strait @ Crankworx Whistler 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Dual Slalom w natarciu

Bandy, hopki, rollery – to wszystko można znaleźć na trasie Dual Slalomu. A do tego należy dodać fakt, że dwóch zawodników rywalizuje ze sobą w bezpośrednich starciach na równoległych trasach. Taki format zawodów otwiera drzwi dla większej ilości uczestników w kategoriach pro, amator, a także daje szanse pokazania się młodym zawodnikom.

W pewnym sensie te zawody są wszystkim co reprezentuje sobą festiwal Crankworx. Prosty format, który sprowadza się do klasycznych dyscyplin kolarstwa górskiego. W zeszłym roku po raz pierwszy rozegraliśmy zawody Dual Slalom poza Whistler i były one sukcesem, więc postanowiliśmy rozszerzyć je na całą serię.

– Darren Kinnaird, Dyrektor Generalny Crankworx World Tour

W ubiegłym sezonie na podium mogliśmy zobaczyć cały przekrój zawodników. Od Olimpijczyków BMX, poprzez Mistrza Świata 4X czy legendę DH, aż po zawodników znanych ze startów w Pucharze Świata DH czy tzw. prywaciarzy.

Dual Slalom łączy w sobie prawie wszystko co lubię. Walka bark w bark, skoki oraz zakręty, a to wszystko na krótkim torze, który jest doskonale widoczny dla fanów. Ścigam się w tego typu zawodach od późnych lat 90-tych i zawsze świetnie się bawię.

– Kyle Strait

Kyle Strait bierze udział w Crankworxie od samego początku w 2004 roku. W swoim dorobku ma zwycięstwa w Red Bull Joyride czy Red Bull Rampage, a obecnie jest murowanym faworytem w zawodach dualowych. W zeszłym roku znalazł się na podium każdej edycji, a w Whistler był najlepszy.

Keegan Wright @ Crankworx Rotorua 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Crankworx Rotorua 2019

Pierwszy tegoroczny festiwal rozpocznie się od nowej mistrzowskiej dyscypliny, czyli 100% Dual Slalom Rotorua. To już piąty rok, gdy festiwal odbywa się w Nowej Zelandii, a w trakcie jego trwania odbędą się takie imprezy jak: Rotorua Air DH presented by BoschMons Royale Speed & Style Rotorua czy Official Oceania Whip-Off Championships presented by SPANK.

Rozkład jazdy Crankworx Rotorua wygląda następująco:

Martin Soderstrom @ Crankworx Innsbruck 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Crankworx Innsbruck 2019

Niesamowita sceneria sprawia, że jest to jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc na świecie. W tym roku będzie to jedyny europejski przystanek serii i tym samym wszystkie oczy będą skierowane na Innsbruck w połowie czerwca. W klasyfikacji będą już pierwsze rozstrzygnięcia, a do stawki walczącej o tytuł z pewnością dołączą zawodnicy ścigający się w Pucharze Świata DH, ponieważ kilka dni wcześniej będą ścigać się w pobliskim Leogangu podczas trzeciej rundy Pucharu Świata DH.

Zawody 100% Dual Slalom Innsbruck zadebiutują w Austrii, a więcej szczegółów o trasie będzie dostępnych w następnych tygodniach. Poza tym powrócą dobrze znane imprezy takie jak: Crankworx Innsbruck SlopestyleMons Royale Speed & Style Innsbruck, RockShox Innsbruck Pump Track ChallengeiXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club oraz Official European Whip-Off Championships presented by SPANK.

Organizatorzy poszukują również wolontariuszy, którzy chcieliby wziąć udział w imprezie. Swoje zgłoszenia można wysyłać pod tym adresem: https://www.crankworx.com/innsbruck/volunteers

Nicholi Rogatkin @ Crankworx Whistler 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Crankworx Whistler 2019

Na koniec miejsce, które to wszystko zapoczątkowało i w szczytowym momencie sezonu. To właśnie w Whistler wszystko się zaczęło i po raz kolejny zakończy, gdy nowi mistrzowie zostaną ukoronowani. W 2018 roku zawodnicy biorący udział w festiwalu weszli na niesamowicie wysoki poziom i zapowiada się, że w tym roku będzie jeszcze lepiej!

W zawodach Camelbak Canadian Open Enduro presented by Specialized triumfował rewelacyjny Belg Martin Maes, który miał niesamowitą końcówkę sezonu. Z kolei Australijka Danielle Beecroft’s jako jedyna pokonała legendarną już Królową Crankworxa, Amerykankę Jill Kintner podczas zawodów 100% Dual Slalom Whistler. Do historii przeszedł także Nicholi Rogatkin, który wygraną podczas Red Bull Joyride jako pierwszy i póki co jedyny zawodnik slopestyle w historii, wygrał Potrójną Koronę Slopestyle’u.

Więcej informacji o festiwalu w Whistler poznamy już niedługo, a my już rozpoczynamy odliczanie, zostało już tylko 206 dni!

Kyle Strait vs Brook MacDonald @ Crankworx Whistler 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Plany na przyszłość

Ekipa odpowiedzialna za serię Crankworx ciągle rozgląda się za najlepszą drogą jaką ma obrać festiwal i cały sport. Drzwi są szeroko otwarte na kolejne przygody i nowych zawodników. Zobaczymy co przyniesie przyszłość!

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr