Pierwsze w historii zawody Enduro World Series we włoskiej miejscowości Pietra Ligure pełne były dramatyzmu i zwrotów akcji. Jednak zostaną zapamiętane głównie z powrotu jednodniowego ścigania oraz totalnej dominacji francuskich zawodników.

Isabeau Courdurier

Wśród pań główną faworytką była Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która pomimo kontuzji kostki odniesionej w ubiegłym tygodniu, wciąż wydawała się być poza zasięgiem pozostałych zawodniczek. Tym bardziej, że rozpoczęła ściganie od zwycięstw na pierwszych dwóch etapach. Jednak trybiki zacięły się w trakcie trzeciego królewskiego odcinka, który padł łupem jej rodaczki Melanie Pugin.

Melanie Pugin

Pugin przyjechała do Pietra Ligure podbudowana zwycięstwem w trakcie pierwszych zawodów w historii EWS-E w Zermatt w ubiegłym miesiącu. Po zwycięstwie na trzecim etapie i uzyskaniu bonusowych punktów, wygrała również czwarty odcinek. Melanie utrzymała przewagę i tym samym zakończyła niesamowitą zwycięską serię Isabeau Courdurier, która trwała od początku zeszłego sezonu. Na trzecim miejscu uplasowała się kolejna Francuzka, Morgane Charre (Pivot Factory Racing).

Wśród panów walka o zwycięstwo była bardziej zagmatwana. Pierwszy etap padł łupem Adriena Dailly’ego (Lapierre Zipp Collective), ale na drugim triumfował już Jesse Melamed (Rocky Mountain Race Face Enduro Team). Królewski odcinek, za który można było zgarnąć bonusowe punkty do klasyfikacji generalnej wygrał z kolei Rhys Verner (Kona Factory Racing), ale w tym momencie na prowadzeniu wciąż był Dailly, który miał ponad 20 sekund przewagi nad Florianem Nicolai’em (Trek Factory Racing). Ostatecznie ten stan utrzymał się do końca wyścigu, a podium uzupełnił Jack Moir (Canyon Collective).

Adrien Dailly

Wśród pań U21 na najwyższym stopniu podium stanęła Hattie Harnden (Trek Factory Racing), która w pokonanym polu zostawiła Sophie Rivę. Wśród panów U21 triumfował Antoine Vidal (Commencal Enduro Team), drugi był Brady Stone (Theory Global Enduro Team), a trzeci Jamie Edmondson.

Kategoria masters to zwycięstwo Karima Amoura przed Cedric’iem Ravanelem (Commencal Enduro Team) oraz Bruno Zanchim.

W rywalizacji zespołowej najlepsza tego dnia okazała się ekipa Pivot Factory Racing, której zawodnicy wyprzedzili Lapierre Zipp Collective oraz Rocky Mountain Race Face Enduro.

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Seria EWS przenosi się teraz zaledwie kilka kilometrów dalej na ostatni wyścig w tym sezonie. 26-go września odbędą się zawody Bluegrass EWS Finale i tym samym zakończy się tegoroczny sezon ścigania w najważniejszej serii rowerowego enduro na świecie.

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube