Emocje po niesamowitych Mistrzostwach Świata DH w Leogangu opadły i w końcu nadszedł czas na rozegranie pierwszej rundy tegorocznego Pucharu Świata DH. Sezon 2020 z powodu światowej pandemii koronawirusa jest bardzo krótki, a w związku z pogarszającą się sytuacją na świecie… może być jeszcze krótszy.

Pierwsze dwie rundy zaplanowane zostały w słoweńskim Mariborze, a kolejne dwie w mającej zadebiutować w Pucharze Świata DH, portugalskiej Lousy. Niestety rząd Portugalii właśnie wprowadził poważne ograniczenia, m.in. w organizacji imprez sportowych, i tym samym dokończenie tego bardzo krótkiego sezonu stanęło pod znakiem zapytania. Wróćmy jednak do pierwszej z dwóch rund zaplanowanych w Mariborze…

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

Warunki na trasie były dużo lepsze niż w Leogangu, ale i tak dalekie od perfekcyjnych. Paniom dużo trudności sprawił przede wszystkim drugi, płaski i otwarty zakręt na trawie, który był istnym błotnistym lodowiskiem. Swoje szanse na zwycięstwo pogrzebały tu Nina Hoffman (Nina Hoffman Racing – Stif) czy zwyciężczyni kwalifikacji Tracey Hannah (Polygon UR).

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Problemy w dalszej części trasy miały także Tahnee Seagrave (Canyon Collective FMD) czy świeżo upieczona Mistrzyni Świata DH Camille Balanche (Dorval AM Pro Race Team). Z takich warunków nic sobie nie robiła z kolei Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), która pojechała wręcz rewelacyjnie i z czasem 3:43.595 pewnie wygrała pierwszą rundę. Na drugim miejscu ze stratą ponad 6 sekund uplasowała się Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), a trzecie miejsce z kolejną sekundą straty zajęła Tracey Hannah.

Marine Cabirou / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Informacją dnia okazał się upadek podczas ostatniego przejazdu treningowego, nowego Mistrza Świata DH oraz zwycięzcę kwalifikacji, Reece’a Wilsona (Trek Factory Racing DH). Niestety Reece upadł tak nieszczęśliwie, że wybił sobie przedniego zęba, przez co musiał odpuścić dzisiejszy start, a najpewniej również niedzielny.

Martin Maes / zdjęcie: Bartek Woliński

Pierwszym zawodnikiem, który na dłużej rozsiadł się w fotelu lidera był Max Hartenstern (Cube Global Squad protected by Bliss), jednak tylko do czasu aż na trasie pojawił się Bernard Kerr (Pivot Factory Racing). Jego z kolei z prowadzenia zepchnął Martin Maes (GT Factory Racing), który w podobnych warunkach pogodowych odniósł swoje jedyne zwycięstwo w Pucharze Świata DH w 2018 roku w La Bresse.

Następnie prowadzenie objął Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate), który pokonał Maesa aż o 3.5s! Od Shawa szybszy o kolejne pół sekundy był z kolei jego kolega z zespołu Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate). Wolniejsi od Grega byli m.in. Danny Hart (Madison Saracen Factory Team), Finn Iles (Specialized Gravity), Loic Bruni (Specialized Gravity) czy Troy Brosnan (Canyon Collective Factory Team).

Remi Thirion / zdjęcie: Bartek Wolińsk

22-gie zwycięstwo Minnaara wydawało się być pewne dopóki na trasie nie pojawił się Remi Thirion (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction). Rewelacyjny czas 3:10.555 był lepszy aż o 2.297s, a na starcie zostało zaledwie trzech zawodników. Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate) poprawił jego czas o 2.652s! Matt Walker (Madison Saracen Factory Team), ani Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) nie dali rady i tym samym Vergier z czasem 3:07.903s wygrał całe zawody. Drugie miejsce zajął Thirion (+2.652s), a trzeci był Daprela (+2.999s).

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

Najszybszym juniorem na trasie okazał się świeżo upieczony Mistrz Świata DH Juniorów Oisin O’Callaghan (The YT Mob), który z wynikiem 3:20.292 o mrugnięcie okiem wyprzedził Daniela Slacka. Daniel przegrał z Oisinem również w Leogangu, ale tym razem do wzięcia rewanżu zabrakło mu zaledwie 0.091s! Podium ze stratą prawie 3s uzupełnił Nuno Reis (Miranda Factory Team).

Wśród pań triumfowała Leona Pierrini, która uzyskała czas 4:23.088. Tuż za nią ze stratą ponad trzech sekund uplasowała się Siel Van Der Velden, a podium uzupełniła Anastasia Thiele (+4.643s).

Druga runda

Kolejna runda odbędzie się już w niedzielę, również w Mariborze. Zawodnicy częściowo będą rywalizować na tej samej trasie, a nieznacznie zmienione zostaną cztery krótkie sekcje. Transmisja z zawodów na stronie Red Bull TV wystartuje o 12.30 (elita kobiet) i 13.45 (elita mężczyzn).

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.