Zawodnicy ledwo zdążyli zmyć z siebie błoto po tegorocznych Mistrzostwach Świata DH w Leogangu, a już muszą szukać najszybszych linii podczas pierwszej rundy Pucharu Świata DH 2020.

W dniach 15-18 października w słoweńskim Mariborze odbędzie się podwójna runda tegorocznego Pucharu Świata DH. Zaledwie dwa tygodnie później sezon zakończy się w Portugalii, gdzie Lousa będzie gościć zawodników również w trakcie podwójnej rundy.

Puchar Świata DH – Maribor

Słoweński Maribor w 2019 roku powrócił do kalendarza najważniejszej serii zjazdowej świata po wielu latach przerwy. W tym samym roku również nasza redakcja miała okazję gościć w Bike Parku Pohorje i przekonać się na własne oczy jak wygląda tutejsza trasa zjazdowa.

Finn Iles, Puchar Świata DH Maribor 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Trasa

1.9 kilometra długości oraz 420 metrów przewyższenia – tyle jeśli chodzi o suche liczby. Jeśli do tego dodamy mnóstwo kamieni, korzeni, dużych hop oraz stromizn, to mamy przepis na trasę godną rywalizacji najlepszych zawodników na świecie.

Dodatkowego smaczku dodaje również fakt, że w przeciągu czterech dni zawodnicy będą ścigać się ze sobą aż dwukrotnie. Oznacza to, że jeśli komuś nie wyjdzie pierwszy wyścig, to będzie miał szansę się odegrać już chwilę później. Nie mamy informacji czy organizatorzy szykują jakieś zmiany na trasie pomiędzy rundami, ale z całą pewnością byłaby to ciekawa opcja. Edit: Okazało się, że organizatorzy jednak przygotowali kilka wariantów na trasie i pierwszy wyścig odbędzie się na dobrze znanych linach, a drugi będzie toczył się z czterema nowymi sekcjami.

Faworyci

Z całą pewnością za faworytów możemy uznać Loica Bruniego oraz Tahnee Seagrave, którzy triumfowali w Mariborze podczas inauguracji Pucharu Świata DH 2019. Jednak 2020 rok pokazał, że nie można być niczego pewnym, a wyniki niedawno zakończonych Mistrzostw Świata DH w Leogangu tylko nas w tym przekonaniu utwierdziły.

Loic Bruni, Puchar Świata DH Maribor 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

W ubiegłym roku na podium znaleźli się również Danny Hart i Troy Brosnan, a wśród pań Rachel Atherton i Tracey Hannah. Z wymienionego grona na starcie najprawdopodobniej nie zobaczymy tylko Rachel Atherton, która odpuściła start w Mistrzostwach Świata DH z powodu przedłużającej się rekonwalescencji po zerwaniu ścięgna Achillesa w ubiegłym roku.

Tahnee Seagrave, Puchar Świata DH Maribor 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Transmisja

Transmisję z imprezy tradycyjnie przeprowadzi Red Bull TV:

Oficjalna strona imprezy: worldcup.si

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com