W miniony weekend zakończyła się impreza Audi Nines 2021 presented by Falken i była to jedna z najbardziej udanych edycji w historii. Na specjalnie zbudowanej trasie w kamieniołomie niedaleko Bike Parku Idarkopf byliśmy świadkami niesamowitych przejazdów i trików, wliczając w to pierwsze na świecie triki w wykonaniu Caroline Buchanan czy Eliasa Ruso.

W niemieckim kamieniołomie Ellweiler w rejonie Hunsrück-Nahe w dniach 23-28 sierpnia byliśmy świadkami pełnych trików akcji oraz wspaniałych przejazdów. Tegoroczna trasa została zmodyfikowana i rozbudowana w stosunku do poprzedniej edycji, a głównym zadaniem zawodników było wzajemne nakręcanie się na coraz bardziej szalone rzeczy.

Slopestyle Line / zdjęcie: Distillery – Klaus Polzer

Panie zadebiutowały na Audi Nines MTB

Po raz pierwszy w historii do udziału zostały zaproszone również panie. W ciągu ostatnich kilku sezonów kobiecy freeride bardzo się rozwinął i tym samym pojawił się na kolejnej światowej imprezie. Rozstrzał wiekowy był ogromny, od 14-letniej Patrici Druwen, aż po 40-letnią Joey Gough.

Patricia Druwen / zdjęcie: Distillery – C.A. Greenwood

Od pierwszego dnia panie pokazywały, że również potrafią dobrze latać na rowerze i do tego wykonywały dobre sztuczki. Nowozelandka Robin Goomes była nie do powstrzymania i zaliczała kolejne przejazdy, a wśród nich pokonywała takie linie jak Big Air czy Freeride.

Casey Brown / zdjęcie: Distillery – Theo Acworth

To były największe hopy jakie miałam okazję skoczyć! Nie wiem jak wytłumaczyć to co teraz czuję. Wciąż nie mogę uwierzyć, że jeździłam razem z moimi idolami i już nie mogę doczekać się kolejnej edycji.

– Robin Goomes

Pierwsze na świecie

Australijka Caroline Buchanan niedawno odwiesiła racing’owe buty na kołku i przerzuciła się z wyścigowych BMX’ów na freestyle’owe rowery górskie. Dało to szybkie efekty i jako pierwsza kobieta idealnie wylądowała frontflipa.

Caroline Buchanan / zdjęcie: Distillery – Klaus Polzer

Miałam trochę sukcesów w BMX’ach i na rowerach górskich, brałam udział w Olimpiadzie, wygrywałam Mistrzostwa Świata. Jednak wylądowanie triku po raz pierwszy jest równie wspaniałe. Przebyłam długą drogę z Australii by tu dotrzeć i zdecydowanie było warto. Jestem dumna, że mogłam wziąć udział jako jedna z pierwszych pań w imprezie Audi Nines.

– Caroline Buchanan

Wśród panów wyróżnił się m.in. Brytyjczyk Sam Hodgson, który na największym kickerze wykonał nigdy nie widziany trik backflip superman to tailwhip. Rok temu zwyciężył w video konkursie „Become A Nine” i dzięki temu mógł pokazać swoje umiejętności na głównej imprezie. Chwilę po nim byliśmy świadkami kolejnego triku wylądowanego po raz pierwszy. Młody Austriak Elias Ruso wykonał frontflip heel-clicker na dużym rowerze! Podobnie jak Hodgson, Ruso brał udział w Audi Nines po raz pierwszy.

Elias Ruso / zdjęcie: Distillery – Syo van Vliet

Audi Nines to świetna impreza. Oglądałem ją co roku od 2013 roku i marzyłem o tym, żeby tu się dostać. Teraz jak wylądowałem frontflipa z heelclickerem, to moje marzenia się spełniły!

– Elias Ruso
Zdjęcie: Distillery – Florian Breitenberger

Na linii slopestyle trwała natomiast rywalizacja na najlepszy przejazd. Bezkonkurencyjny był tu Szwed Emil Johansson, który zaprezentował swój niesamowicie perfekcyjny i dopracowany styl. Wylądował m.in. taki trik jak 360 double downside whip to barspin, którego również nikt wcześniej nie widział. Dzięki temu zgarnął nagrodę za najlepszy przejazd na linii slopestyle.

Griffin Paulson / zdjęcie: Distillery – Klaus Polzer

Tyle działo się tu w ciągu tygodnia, że nie było nawet czasu by w pełni przejechać całą linię. Dlatego bardzo cieszę się, że udało mi się zgarnąć nagrodę podczas mojego czwartego startu tutaj. Bardzo fajnie było oglądać progres pań, które naprawdę dały czadu!

– Emil Johansson
Emil Johansson / zdjęcie: Distillery – C.A. Greenwood

I to by było na tyle, jeśli chodzi o tegoroczną imprezę Audi Nines MTB! Przez cały weekend działo się bardzo dużo i impreza dołożyła kolejną cegiełkę do rozwoju freestyle’owego kolarstwa górskiego.

Pełne wyniki Audi Nines 2021 presented by Falken

 • Kobiety
  • Savage Award: Gemma Corbera (Hiszpania)
  • Best Trick: Caroline Buchanan (Australia) – frontflip
  • Best Style: Veronique Sandler (Nowa Zelandia)
  • Ruler of the week: Robin Goomes (Nowa Zelandia)
 • Mężczyźni
  • Best Line Freeride: Bienvenido Aguado Alba (Hiszpania)
  • Best Line Slopestyle: Emil Johansson (Szwecja)
  • Best Trick Slopestyle: Sam Hodgson (Wielka Brytania) – backflip superman to tailwhip
  • Best Trick Freeride: Elias Ruso (Austria) – frontflipp heelclicker
  • Best Style: Erik Fedko (Niemcy)
  • Ruler of the week: Daniel Ruso (Austria)
Zdjęcie: Distillery – Theo Acworth

O imprezie Audi Nines MTB

Impreza Audi Nines nakierowana jest na celebrację sportu oraz zawodników, którzy piszą historię poprzez ich oddanie, talent i pasję. Każdego roku seria jest kontynuowana i dostosowywana do nowych możliwości oraz partnerów. Na przestrzeni lat seria Nine Knights zmieniała się, ale fundamenty oraz filozofia wciąż pozostały te same.

Oficjalna strona: audinines.com
Media: facebook, instagram, youtube