W pierwszy weekend września (4-5.09) w nowosolskim parku przy ul. Południowej odbędzie się absolutne święto sportów ekstremalnych. Po wielu latach działania, kilkudziesięciu imprezach sportowych i kulturalnych odpalamy festiwal sportów grawitacyjnych i ekstremalnych.

SPARK FEST 2021

SPARK FEST to dwa dni napakowane rowerami, rolkami, oraz hulajnogami. Wyścigi na pump tracku i grube triki na skateparku to podstawa tego weekendu! Ideą SPARK FEST jest zorganizowanie multidyscyplinarnego festiwalu sportów ekstremalnych w jednym miejscu.

Mistrzostwa Polski w jeździe agresywnej na rolkach

Po raz pierwszy w Nowej Soli, Mistrzostwa Polski w bardzo widowiskowej dyscyplinie sportów wrotkarskich. Zawody organizowane wraz z Polskim Związkiem Sportów Wrotkarskich. Tytuły mistrzowskie zostaną przyznane w kilku kategoriach: open, kobiety i amator.

Jazda na rolkach może wydawać się bardzo łatwym sportem, ale ten jej odłam (jazda agresywna) jest najtrudniejszą w opanowaniu odmianą rolkarstwa. Każda ewolucja na skateparku (tzw. grindy, slidy oraz skoki) wymaga bardzo dużej precyzji i dokładności. Ryzyko upadku i kontuzji jest wpisane w ten sport i jest tym co przyciąga zarówno zawodników,jak i widzów. Zawodnicy w czasie swoich przejazdów mają wykonać jak największą ilość, jak najtrudniejszych ewolucji bez pomyłek. Zawodnik z największą ilością punktów przyznanych przez sędziów wygrywa.

Zawody Nie Pompujesz – Nie Jedziesz Bełchatów / zdjęcie: Adam Głosowic

Wielki finał Nie Pompujesz – Nie Jedziesz

Wielki finał oraz ostatnie eliminacje  – runda nowosolska. Po 6 rundach w kilku miastach polski (Bełchatów, Limanowa, Zakopane, Nowy Sącz, Polanka Wielka, Rybnik), przyszedł czas na ostatnią rundę eliminacyjną która odbędzie się w Nowej Soli w sobotę, a dzień później odbędzie się  finał imprezy w której weźmie udział 24 zawodników i 16 zawodniczek którzy wywalczyli sobie prawo startu w Wielkim Finale, oraz kilku zawodników z dziką kartą. Sobotnie eliminacje Zawody te odbywają się kilku kategoriach i dyscyplinach: rowery: pro, kobiety, amator, kids oraz hulajnogi.

Zasady rywalizacji są proste, dwóch zawodników rywalizuję na specjalnym, symetrycznym, asfaltowym torze, pełnym zakrętów i hopek. Celem jest jak najszybsze pokonanie toru jednocześnie pokonując przeciwnika jadącego po drugiej części toru. Nowosolski tor jest wyjątkowo szybki – wiec nie ma czasu na pedałowanie czy odpychanie się – i to jest kwintesencja jazdy na pumptrackach. Trzeba zaznaczyć, że w zawodach wezmą udział najlepsi zawodnicy polski, znani na arenie światowej: Szymon i Dawid Godziek czy Marcin Rot.

Zawody Nie Pompujesz – Nie Jedziesz Zakopane / zdjęcie: Adam Głosowic

Ride or Die BMX Freestyle Contest

Jubileuszowa, piąta edycja cyklicznej imprezy Ride or Die. Rowerowa dyscyplina BMX Freestyle jest od tego sezonu dyscypliną olimpijską. Natomiast w Nowej Soli już od kilku lat przeprowadzamy zawody które maja za zadanie promować tą szybko rozwijająca się dyscyplinę w Polsce.

Także i tym razem będą  to jedne z najlepiej obsadzonych zawodów.
Rywalizacja odbędzie się w 2 kategoriach: pro i amator, dodatkowo przeprowadzimy lubiane przez zawodników Best Trick i Zbijak (crashes). Podobnie jak w przypadku jazdy agresywnej na rolkach tu liczy się precyzja i wysokie umiejętności techniczne zawodników, a nowosolski skatepark jest do tego idealny!

Harmonogram imprezy