Piętnasta edycja najważniejszej freeride’owej imprezy w rowerowym świecie już za nami. Emocji było co nie miara, a na koniec Red Bull Rampage 2021 ponownie najlepszy okazał się Brandon Semenuk. Tym samym jest pierwszym zawodnikiem w historii, który obronił zwycięstwo z poprzedniej edycji w 2019 roku.

Brandon Semenuk / zdjęcie: Long Nguyen

Warto wspomnieć, że w zawodach finalnie wzięło udział tylko 12 zawodników z przewidzianej piętnastki. Przed imprezą ze startu zrezygnowali Brett Rheeder czy Brendan Fairclough, którzy nie zdążyli wyleczyć swoich kontuzji. Zamiast nich z listy rezerwowej wskoczyli Thomas Genon oraz Reed Boggs.

Kurt Sorge / zdjęcie Bartek Woliński

W trakcie ostatnich treningów ze stawki wypadli kolejni zawodnicy. Faworyt publiczności Brage Vestavik porządnie się potłukł nie dolatując jednego z większych dropów na swojej linii, a Andreu Lacondeguy czy Carson Storch skończyli ze złamanymi obojczykami po kraksach na swoich liniach. Pod znakiem zapytania stał również występ Camerona Zinka, który nie dokręcił flipa z dropa, ale jak to Cam i tak wziął udział w finale.

Reed Boggs / zdjęcie Bartek Woliński

Zawodów do udanych nie zaliczy Szymon Godziek, który w obydwu przejazdach poległ w tym samym miejscu. Jego próba wykonania „największej 360’ki z dropa w karierze” za każdym razem zakończyła się upadkiem i końcem przejazdu. Szkoda… następnym razem!

Szymon Godziek / zdjęcie Bartek Woliński

Brandon Semenuk nie tylko został pierwszym zawodnikiem, któremu udało się obronić tytuł z poprzedniej edycji, ale również wygrał Red Bull Rampage po raz czwarty w historii. Warto wspomnieć, że swój pierwszy triumf w karierze odniósł trzynaście lat temu.

Thomas Genon / zdjęcie: Garth Milan

Tym razem zajęcie pierwszego miejsca nie przyszło mu łatwo, ponieważ w pierwszej serii przekręcił backflipa i musiał ewakuować się z roweru. Tym samym był pierwszym zawodnikiem rozpoczynającym drugą serię i od razu pokazał na co go stać. Jako jedyny zawodnik w stawce zdecydował się na start na rowerze z jednopółkowym widelcem i efekty tego mogliśmy zobaczyć w przejeździe, gdzie zaprezentował takie triki jak barspin, tailwhip z dropa czy backflip tailwhip na zakończenie przejazdu.

Cam Zink / zdjęcie Bartek Woliński

Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0.67pkt zajął Kurt Sorge, a kolejny punkt mniej uzyskał trzeci Reed Boggs. Warto dodać, że Boggs był zawodnikiem z listy rezerwowej, a do finałów wskoczył przez rezygnację ze startu Brendana Fairlclougha. Tuż za podium z minimalną stratą punktową zawody ukończył Cam Zink.

Po błędzie w pierwszym przejeździe byłem bardzo zdenerwowany i chciałem tylko zrobić swój przejazd. Wszystkie moje zwycięstwa w Rampage’u są wyjątkowe i cieszę się z każdego z nich. To były bardzo udane zawody.

– Brandon Semenuk
Brandon Semenuk / zdjęcie Bartek Woliński

Pogoda nie była zbyt łaskawa w tym roku i przez to nie miałem zbyt wiele czasu na treningi. Liczyłem po prostu na więcej, ale i tak nie wyszło źle. Scena rowerowa, którą możemy zobaczyć na tych zawodach jest po prostu niesamowita – cały ten progres i motywacja, to jest piękne!

– Kurt Sorge

Nagrodę za najlepszą sztuczkę zgarnął Tom van Steenbergen, który wylądował frontflipa z ogromnego dropa. Niestety kraksa na kolejnej przeszkodzie sprawiła, że swoją nagrodę odebrał w szpitalu, gdzie trafił z całkiem pokaźną listą uszkodzeń.

Tom van Steenbergen / zdjęcie Bartek Woliński

Best Style Award presented by Michelin, czyli nagroda za najlepszy styl, trafiła do jedynego debiutanta w całej imprezie – Jaxsona Riddle’a. Toughness Award presented by BFGoodrich trafiła do Cama Zinka, za podniesienie się po ogromnej glebie w treningach i wzięcie udziału w finałach. Z kolei McGazza Spirit Award, czyli dobry duch imprezy, przypadła Brage’owi Vestavikowi.

Jaxson Riddle / zdjęcie Bartek Woliński

Najlepsze trzy przejazdy Red Bull Rampage 2021:

3 miejsce – Reed Boggs

2 miejsce – Kurt Sorge

1 miejsce – Brandon Semenuk

Pełne wyniki Red Bull Rampage 2021:

 1. Brandon Semenuk 89pkt
 2. Kurt Sorge 88.33
 3. Reed Boggs 87
 4. Cam Zink 86.33
 5. Tyler McCaul 78.33
 6. Kyle Strait 77.66
 7. Thomas Genon 77
 8. Ethan Nell 73.33
 9. Jaxson Riddle 72.66
 10. Szymon Godziek 54.33
 11. Vincent Tupin 0
 12. Tom Van Steenbergen 0