Nowa trasa Dual Slalom w Sun Peaks oficjalnie została ochrzczona i tym samym rozpoczął się dwutygodniowy festiwal Crankworx B.C., który jest drugim tegorocznym przystankiem serii Crankworx World Tour. Pierwsze szampany strzeliły i wszyscy świętowali… no prawie wszyscy, bo Danielle Beecroft rozbiła swoją butelkę tuż przed.

Crankwox B.C. Dual Slalom / zdjęcie: Clint Trahan

Dzisiejsze zawody były bardzo długo oczekiwane przez lokalną publiczność oraz samych zawodników. Po odwołaniu przystanku w Whistler, organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zorganizowali kompletnie nowy festiwal, który rozgrywać się będzie w aż trzech lokalizacjach. Na pierwszy ogień poszedł resort w Sun Peaks.

Vaea Verbeeck vs Robin Goomes / zdjęcie: Chris Pilling

Co się działo?

  • Kanadyjczyk Bas van Steenbergen odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Dual Slalomie podczas Crankworx World Tour
  • Bas van Steenbergen i Tomas Slavik po raz pierwszy w historii zmierzyli się ze sobą w finale
  • Dzisiejsi zwycięzcy są parą (Bas van Steenbergen i Vaea Verbeeck) i był to dla nich szczególny moment
  • Danielle Beecroft zaliczyła swoje drugie podium podczas Crankworx Dual Slalomu i ponownie zrobiła to na rowerze zjazdowym
  • W walce o trzecie miejsce zmierzyli się Mick Hannah i Tegan Cruz. Co warto zaznaczyć, Mick startuje dłużej niż Tegan jest na tym świecie (ma zaledwie 15 lat)
Vaea Verbeeck i Bas van Steenbergen / zdjęcie: Chris Pilling

Wracając do zawodów..

Van Steenbergen zwyciężył po niesamowitej walce z Tomasem Slavikiem, który wygrał podczas ostatnich zawodów w Innsbrucku. Bas zakwalifikował się jako pierwszy, a Slavik był drugi, więc to było starcie zdecydowanie najszybszych zawodników w stawce.

Zawsze popełniam jakieś błędy w finałach i przez to mam sporo drugich miejsc. Tym razem udało się pojechać perfekcyjnie i mam swoje pierwsze zwycięstwo, które naprawdę dobrze smakuje!

– Bas van Steenbergen
Bas van Steenbergen vs Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Jake Paddon

Walka była niesamowita i zacięta do samego końca. Po raz pierwszy zmierzyłem się w finale z Basem i to było takie nasze małe marzenie haha. Nigdy nie ścigałem się przeciwko niemu, a w finale to już w ogóle. Pojechaliśmy powyżej swoich limitów i zaliczyliśmy perfekcyjne przejazdy. Do samego końca nie było wiadomo kto wygra, a Bas pokonał mnie tylko o mrugnięcie okiem. Cieszę się z jego szczęścia i z tego jak w ogóle potoczyły się zawody.

– Tomas Slavik
Keegan Wright vs Tomas Slavik / zdjęcie: Chris Pilling

Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, bo nie trenowałam zbyt mocno w ostatnim czasie i po prostu nie spodziewałam się dobrego wyniku. W takich momentach wszystko może się zdarzyć, gdy nie masz pewności siebie i powtarzalności. Na szczęście z każdym kolejnym przejazdem czułam się co raz lepiej.

Zdecydowanie płaskie zakręty i slalom nie są moją specjalnością, dlatego cieszę się z wyniku i z tego jak kilka razy uratowałam swój tyłek przed upadkiem.

– Vaea Verbeeck
Kyleigh Stewart vs Emmy Lan / zdjęcie: Clint Trahan

Nie spodziewałam się takiego wyniku, zwłaszcza na rowerze zjazdowym. Walczyłam ostro i pedałowałam ile sił w nogach i jak widać, opłaciło się.

Moja zjazdówka to prawdziwa bestia i ciężko na niej się rozpędzić. Wepchnąć na górę zresztą też… Jednak w trakcie zmagań nie myślałam o tym i po prostu jeździłam na swoim ulubionym rowerze. Finał był bardzo zacięty, popełniłyśmy kilka błędów i bardzo cieszę się z drugiego miejsca.

– Danielle Beecroft

Pełne wyniki: Specialized Dual Slalom Sun Peaks

Również w małym finale nie zabrakło emocji, zarówno wśród pań jak i wśród panów.

Tegan miał sześć miesięcy, gdy wygrałem zawody Pucharu Świata DH w Hiszpanii. Fakt, że mogłem się z nim zmierzyć w zawodach jest niesamowity. To wspaniałe, że mogę obserwować jak młodzi wsiąkają w ten sport i cieszą się z jazdy i rywalizacji. Młody ma mnóstwo potencjału i kocha jeździć na rowerze, więc czego więcej potrzeba?

– Mick Hannah
Mick Hannah vs Jackson Frew / zdjęcie: Chris Pilling

Mick Hannah przyjechał na zawody Crankworx B.C. prosto ze swojego ostatniego startu w Pucharze Świata DH, gdzie zakończył zjazdową karierę.

To było bardzo interesujące uczucie. Świętowałem koniec kariery i było to trochę przytłaczające, zwłaszcza jak zobaczyłem ile osób przez lata zainspirowałem. To było coś specjalnego, podobnie jak przyjazd tutaj. Ciężko mi było wskoczyć ponownie w tryb wyścigowy, towarzyszyło mi przecież tyle emocji. Uwielbiam przyjeżdżać na Crankworx, spotkać się ze znajomymi i pościgać się z najlepszymi, to wspaniałe uczucie.

– Mick Hannah
Casey Brown vs Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Jake Paddon

Wśród pań w walce o brązowy medal zmierzyły się Kialani Hines i Casey Brown.

Wszystkie dziewczyny były bardzo szybkie. Zajęłam drugie miejsce w kwalifikacjach, ale w trakcie zawodów odpadłam w półfinale i starałam się chociaż wskoczyć na podium. W kwalifikacjach trasa była mokra i śliska, a dziś było idealnie. Wyszło trochę korzeni, ale było sucho, więc pojawiła się jakaś przyczepność. Wydaje mi się, że nie pojechałam na maksa, ale i tak było lepiej niż w kwalifikacjach.

– Kialani Hines

Trasa składała się z sześciu band, jednego rollera i spine’a oraz serii płaskich zakrętów na trasie. A to wszystko zostało upchnięte na 250 metrach. Co ciekawe, trasa Dual Slalomu wybudowana została specjalnie na zawody, ale jak obiecują organizatorzy, zostanie stałą częścią Bike Parku Sun Peaks.

Joe Breeden vs Seth Sherlock / zdjęcie: Jake Paddon

Kolejnymi zawodami pierwszego dnia była impreza Air DH, na którą zawodnicy udali się od razu po zakończeniu rywalizacji w Dual Slalomie. Tutejsza trasa to ponad sześciominutowa linia, która z pewnością da wycisk wszystkim uczestnikom.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr