Ósma runda tegorocznej serii Enduro World Series za nami. Zawody Bluegrass EWS Finale presented by Vittoria przyniosły mnóstwo emocji, a zawodnicy ścigali się na jednych z najbardziej ikonicznych tras enduro na świecie.

Zawody tradycyjnie rozpoczęły się od sobotniego prologu, który zwłaszcza wśród pań przyniósł bardzo zaciętą rywalizację. Triumfowała Isabaeu Courdurier (Lapierre Zipp Collective), tuż przed Melanie Pugin i Mirandą Miller (Kona Factory Team).

Ella Conolly

Jednak ostateczne zwycięstwo należało do Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która w niedzielę od samego początku pokazała, że bardzo chce wygrać. Triumfowała na drugim odcinku, a na trzecim miała aż 16 sekund przewagi i to właśnie wtedy objęła prowadzenie, którego nie oddała już do samego końca.

Ostatecznie na mecie zameldowała się z 17-sekundową przewagą nad Isabeau Courdurier, a podium uzupełniła Bex Baraona (Ibis Enduro Team).

Isabeau Courdurier

Wśród panów zwycięstwo w prologu odniósł Martin Maes (GT Factory Racing), drugi był Jack Moir (Canyon Collective), a trzeci Richie Rude (Yeti/Fox Factory Team). Jednak w niedzielę to Moir był nie do powstrzymania i wygrał aż trzy z czterech odcinków.

Kasper Woolley

Tym samym walka toczyła się tylko o drugie miejsce. Tuż przed ostatnim odcinkiem zaledwie pół sekundy dzieliło drugiego Jessego Melameda (Rocky Mountain Race Face Enduro Team) i Kevina Miquela (Specialized Racing). Ostatecznie taka kolejność utrzymała się do samego końca, a tuż za podium uplasował się Maes, który stracił zaledwie 0.4s! Piąte miejsce zajął z kolei największy rywal Moira do zdobycia końcowego tytułu, Richie Rude.

Jack Moir

Kolejny dobry występ zaliczył nasz rodak Sławomir Łukasik. Co prawda w prologu miał pecha i zajął odległe 83 miejsce, ale w niedzielnej rywalizacji nie wypadł poza Top5! Na kolejnych odcinkach zajmował odpowiednio 5, 3, 4 i 3 miejsce, co w ostatecznym rozrachunku dało mu ósmą lokatę! W zawodach wziął także udział Łukasz Szymczuk, który ukończył zmagania na 117 pozycji.

Sławomir Łukasik

W rywalizacji juniorów U21 trzecie zwycięstwo w sezonie odniósł Francescu Camoin (Specialized Racing), który wyprzedził Jacka Menziesa i Alexa Storra. Wśród pań najszybsza była Gaia Tormena, przed Sophie Rivą i Polly Henderson. Kategoria masters to triumf Martino Frueta, przed Karimem Amourem i Jamesem Hughes’em. Wśród pań triumfowała Leonie Picton (Liv Racing), druga była Fejola Stepanka Nestlerova, a trzecia Suvi Vacker.

Najlepszą ekipą dnia okazał się zespół Canyon Collective, który wyprzedził drużyny Ibis Enduro Team oraz Specialized Racing.

Podium klasyfikacji zespołowej

Tym samym do rozegrania została już tylko jedna runda, która odbędzie się w dniach 30.09-3.10 w szkockim Tweed Valley. W trakcie zawodów Vittoria EWS odbędzie się finał sezonu Enduro World Series, a także serii EWS-E.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu znajduje się Melanie Pugin i tylko totalny kataklizm mógłby sprawić, że tytuł zabierze jej Morgane Charre. Wśród panów rywalizacja jest bardziej zacięta i prowadzącego Jacka Moira dzieli zaledwie 70 punktów od ścigającego go Richiego Rude’a.

Pełne wyniki: kliknij tutaj

Klasyfikacja generalna: kliknij tutaj

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube