W miniony weekend wystartował puchar iXS Downhill Cup, który miał miejsce w bułgarskim Pamporovie i był częścią Pamporovo Bike Fest 2021. Na koniec ekscytującego weekendu najszybsi okazali się Izabela Yankova oraz Thanasis Panagitsas.

Stivian Gatev / zdjęcie: Ivan Zarkov

Festiwal Pamporovo Bike Fest jest dobrze znany we wschodniej Europie, a w tym roku ekipa organizatorów ponownie spisała się na medal. Dzięki temu zawodnicy mieli okazję rywalizować w wielu zawodach, a jednymi z nich była pierwsza runda iXS Downhill Cup, który jest wstępem do najważniejszej europejskiej serii, czyli iXS Pucharu Europy DH.

Konstantinos Andriotis / zdjęcie: Ivan Zarkov

Z racji położenia Pamporova, od początku było wiadomo, że do Bułgarii nie przyjadą najbardziej znane nazwiska i raczej będzie to wyścig dla lokalnych zawodników, którzy tym samym będą mieli szansę zaistnieć w Europie. Kolarstwo zjazdowe mocno rozwija się w tym rejonie starego kontynentu i zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kilku zawodników.

Jordan Donev / zdjęcie: Ivan Zarkov

Z racji trwającego festiwalu, tradycyjny schemat organizacyjny wyścigów iXS musiał zostać odpowiednio zmieniony. Tym samym track walk odbył się w czwartek, a piątek i sobota minęły na treningach. Trasa licząca 1800 metrów posiada przewyższenie 280 metrów i jest miksem ogromnej ilości korzeni i kamieni w leśnych odcinkach. Do tego należy doliczyć naprawdę konkretne kamienie i hopy, które zdecydowanie nie ułatwiały poruszania się po trasie.

Izabela Yankova / zdjęcie: Ivan Zarkov

Niedziela rozpoczęła się od treningów i przejazdów kwalifikacyjnych, a następnie można było rozegrać finały. Wśród pań najszybsza okazała się zawodniczka U19 Izabela Yankova (Riders United), która aż o 11 sekund wyprzedziła Carolę Favoino (Propain/Sixpack).

Carola Favoino / zdjęcie: Ivan Zarkov

W kategorii mężczyzn najszybszy okazał się Thanasis Panagitsas (P.G.S. Larissas), który uzyskał czas 2:29.54. Tuż za nim uplasowali się zawodnicy Trentino DH Racing – Alessandro Gadotii i Hannes Alber.

Alexander Hdjiev / zdjęcie: Ivan Zarkov

Tym samym impreza w Bułgarii dobiegła końca i dostarczyła naprawdę mnóstwo emocji. Druga runda iXS Downhill Cup odbędzie się w dniach 9-11 lipca w niemieckim Ilmenau.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube