Pierwszy przystanek iXS Pucharu Europy DH za nami! W trakcie inauguracyjnej rundy w austriackim Brandnertal najszybsi okazali się Gloria Scarsi i Noel Niedeberger.

Z powodu światowej pandemii koronawirusa ubiegły sezon w iXS Pucharze Europy DH został odwołany, więc na poważne ściganie zawodnicy czekali ponad rok. Oryginalnie przygotowany kalendarz na sezon 2021 również musiał być trochę zmodyfikowany, ale w końcu doczekaliśmy się pierwszej rundy. Seria wielokrotnie rozgrywała swoje imprezy w Brandnertal, ale po raz pierwszy odbyła się tu inauguracja sezonu. Pogoda dopisała, więc czego chcieć więcej?

iXS Puchar Europy DH 2021 #1 – Brandnertal / zdjęcie: Rick Schubert

Kluczowe dane

Zawodnicy byli spragnieni możliwości ścigania się i było to widać na starcie, na którym stanęło ponad 240 zawodników reprezentujących 28 krajów. Tutejsza trasa „Tschack Norris” to z kolei 2300 metrów długości o różnicy przewyższenia sięgającej 300 metrów. O tym, że trasa nie jest łatwa zawodnicy przekonali się zwłaszcza w trakcie piątkowych treningów, które zostały rozegrane w mokrych warunkach.

Onni Rainio / zdjęcie: Rick Schubert

Piątek

Dla większości zawodników wyścigowy weekend rozpoczął się od rozstawienia stref serwisowych, a dopiero później odbierali numerki startowe. Niestety procedury bezpieczeństwa związane z koronawirusem sprawiły, że całość mocno się przedłużyła i wprowadziło to dodatkową nerwówkę wśród uczestników. Następnie odbyły się track walk i pierwsza sesja treningowa.

Track Walk

Kwalifikacje

Sobota przywitała zawodników czystym niebem i przesychającą trasą. Ponownie rozpoczęły się treningi, na których z każdą kolejną minutą robiło się coraz poważniej. Następnie rozpoczęły się kwalifikacje, które dały przedsmak tego, czego można się spodziewać w niedzielnych finałach. Wszyscy, którzy śledzili poczynania w pucharze Rookies Cup mogli zobaczyć, że te same nazwiska pojawiły się właśnie w kategorii juniorów w iXS Pucharze Europy DH.

Warto było zwrócić uwagę zwłaszcza na rywalizację młodych: Henriego Kiefera i Mike’a Hutera, którzy walczyli o zwycięstwo również w młodszych pucharach. Z kolei elita mężczyzn walczyła o wejście do niedzielnego super finału, który gwarantował możliwość walki o zwycięstwo w całych zawodach.

Davide Palazzari / zdjęcie: Rick Schubert

Dzień finałów

Niedzielne finały ponownie przywitały zawodników ostrym słońcem i świetnymi warunkami do jazdy. Bike Park Brandnertal pokazał się z najlepszej możliwej strony – świetna pogoda i doskonale przygotowane trasy. Wszystko to sprawiło, że wiele osób z pewnością będzie chciało tu wrócić, nie tylko na zawody.

Jak zwykle przejazdy rozpoczęły się od kategorii masters. Billy Caroli (Fabien bike tramelan) pokonał zwycięzcę kwalifikacji Benjamina Herolda (TNT Racing) dosłownie o mrugnięcie okiem, a podium uzupełnił Dominik Widmer (Biroma Team).

Następnie na trasie pojawiły się juniorki U17, które ukończyły wyścig w następującej kolejności: Vanesa Petrovska (Deem Racing Team), Sofia Priori Viale (Ponente Gravity Team) i Sophie Onions (Arosa Bike). Wśród juniorów najszybszy okazał się Mike Huter (Gamux Factory Racing), który pokonał Henriego Kiefera o zaledwie 0.008s! Podium uzupełnił Tegan Cruz (RockShox Trek Race Team).

Tegan Cruz

W kategorii U19 pań fantastyczny czas wykręciła Anastasia Thiele (Pivot Cycles), która z wynikiem 3:28.199 zajęłaby siódme miejsce w elicie kobiet. Na drugim miejscu rywalizację ukończyła Anouk Arendt (BSS Devo Team), a trzecia była Marlen Hassfeld (SC Korb). Kategoria U19 panów, to z kolei zwycięstwo Remy’ego Meier-Smitha, który z czasem 2:45.190 wyprzedził Dylana Maplesa (Commencal USA) i Colina McElyea.

Elita kobiet

Na starcie w elicie kobiet stawiło się 15 zawodniczek i tym samym zrobiło się naprawdę ciekawie. Izabela Yankova, która wygrała kwalifikacje jeszcze w zeszłym roku była juniorką, a teraz stanowi poważne zagrożenie dla pozostałych zawodniczek. W finale również szło jej bardzo dobrze, ale gorsza postawa w ostatniej sekcji sprawiła, że musiała zadowolić się drugim miejscem ze stratą niewiele ponad sekundy do zwyciężczyni.

Izabela Yankova / zdjęcie: Rick Schubert

Najszybsza tego dnia okazała się Gloria Scarsi (Team Marchisio bici), która w swojej zjazdowej karierze najwyżej była podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Włoch DH – na 4 pozycji.

Gloria Scarsi / zdjęcie: Rick Schubert

Podium uzupełniła Alia Marcellini (ASD Camping Arizona), która była bardzo zadowolona ze swojego wyniki, zwłaszcza w kontekście upadku w trakcie zawodów w Leogangu i uszkodzonego barku. Kolejną osobą, na którą warto zwrócić uwagę jest Ramona Laura Kupferschmied (Swiss MTB Pro Team), która zmieniła dyscyplinę z XC na DH i w swoim trzecim wyścigu zajęła 10 miejsce.

Super finał elity mężczyzn

Jako ostatni na trasie pojawili się panowie, którzy do rozegrania mieli super finał. Pierwszym liderem został Adam Rojcek (Banshee Racing Brigade), który wykręcił czas 2:43.676. Tuż po nim przyjechał Henry Kerr (Propain Factory Racing), który wyprzedził go o 1.7s i był aż o 4s szybszy od najlepszego czasu kwalifikacji. Kolejnym zawodnikiem, który objął prowadzenie okazał się być ostateczny zwycięzca zawodów – Noel Niederberger (Privateer Powered by Bike Tech). Jego czas 2:41.632 okazał się być najlepszym wynikiem dnia.

Noel Niederberger / zdjęcie: Rick Schubert

W tym momencie na starcie było już tylko trzech zawodników. Ronan Dunne (Continental Nukeproof Racing) miał najlepszy wynik w połowie trasy, ale ostatecznie przyjechał na metę na trzeciej pozycji. Następnie startował Dante Silva (Canyon). Miał dobry przejazd, ale zbyt krótki lot na ostatnich hopach sprawił, że musiał zadowolić się tylko piątą pozycją. Tym samym na starcie został już tylko Davide Palazzari, który wygrał kwalifikacje poprzedniego dnia. Jednak nie powtórzył swojego osiągnięcia z soboty i wpadł na metę ze stratą 0.089s co oznaczało, że zajął drugie miejsce, a Niederberger mógł świętować zwycięstwo.

Podium elity mężczyzn: 4. Henry Kerr, 2. Davide Palazzari, 1. Noel Niederberger, 3. Ronan Dunne, 5. Dante Silva / zdjęcie: Rick Schubert

Kolejne zawody w serii iXS Pucharu Europy DH odbędą się za miesiąc, a zawodnicy zmierzą się we włoskim mieście Pila.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).