Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przyzwyczaiła nas do tego, że swoje zawody ogłasza z dużym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do naszej rodzimej federacji, która w przeddzień startu sezonu nie potrafi poinformować zawodników o kształcie kalendarza (patrz sezon 2020), to UCI poinformowała właśnie świat o terminarzu w roku 2022.

W obecnym sezonie 2021 odbędzie się sześć rund, a kolejnym roku planowana ilość urośnie do aż 8. Na chwilę obecną nie znamy lokalizacji tylko jednej rundy, ale tego zapewne dowiemy się w najbliższym czasie.

Myriam Nicole, Puchar Świata DH Lourdes 2017

Sezon zjazdowy 2022 rozpocznie się z końcem marca we francuskim Lourdes. Czy jest to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę lokalizację i termin, to bardzo możliwe, że UCI spodobały się „zimowe” Mistrzostwa Świata DH w Leogangu i jest duża szansa, że śnieg w Lourdes również będzie obecny. W tym momencie cykl zrobi sobie ponad miesięczną przerwę, ale za to żądni emocji fani będą mogli śledzić zmagania w trakcie Mistrzostw Świata DH Mastersów, które odbędą się w argentyńskim Villa la Angostura.

Greg Minnaar, Puchar Świata DH Fort William 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Druga runda to środek maja i słynne szkockie Fort William. Bardzo często w ostatnich latach zaledwie kilka dni po zawodach w Szkocji miała miejsce kolejna europejska runda, ale nie tym razem. Następne zawody zaplanowane zostały dopiero na czerwiec, a ich areną będzie austriacki Leogang.

Mistrzostwa Świata DH Leogang 2020 / zdjęcie: Moritz Ablinger

Wiele emocji przyniesie za to lipiec, w którym odbędą się aż trzy rundy. Pierwsza z nich nie została jeszcze potwierdzona, więc nawet nie podejmiemy się typowania miejsca, ale zapewne będzie to gdzieś w Europie. Dlaczego? Runda numer pięć to Andora i słynna trasa w Vallnord. Po tych zmaganiach zawodnicy dostaną niecałe półtora tygodnia na przenosiny za ocean na świetnie odebraną trasę w amerykańskim Snowshoe.

Tracey Hannah, Puchar Świata DH Snowshoe 2019

Następna runda to bardzo dobrze znana miejscówka w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne, gdzie rywalizacja odbędzie się na początku sierpnia. Po tych zawodach wszystkie siły przekierowane zostaną na Mistrzostwa Świata DH, które w 2022 roku odbędą się we francuskim Les Gets, a już tydzień później, wraz z początkiem września, sezon zakończy się we włoskim Val di Sole.

Terminarz Pucharu Świata DH 2022

  • 1 runda – 26-27 marzec – Lourdes, Francja
  • 2 runda – 21-22 maj – Fort William, Szkocja
  • 3 runda – 10-12 czerwiec – Leogang, Austria
  • 4 runda – 8-10 lipiec – ???
  • 5 runda – 15-17 lipiec – Vallnord, Andora
  • 6 runda – 29-31 lipiec – Snowshoe, USA
  • 7 runda – 5-7 sierpień – Mont-Sainte-Anne, Kanada
  • 8 runda – 2-4 wrzesień – Val di Sole, Włochy
  • Mistrzostwa Świata DH Mastersów – 20-24 kwiecień – Villa la Angostura, Argentyna
  • Mistrzostwa Świata DH – 24-28 sierpień – Les Gets, Francja

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com