W ubiegły weekend w portugalskiej Lizbonie odbył się wielki finał tegorocznych zmagań w serii zawodów Red Bull Pump Track. Podczas Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track najlepsi okazali się Francuz Eddy Clerte oraz Belgijka Aiko Gommers.

Nagrody podczas Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track / zdjęcie: Hugo Silva

Najważniejsze zawody sezonu odbyły się na torze Velosolutions Pump Track, który zbudowany został w parku Parque das Nações w Lizbonie, z którego rozpościera się widok na słynny most Vasco da Gamy. Zawodnicy musieli zmierzyć się z wymagającą pętlą o długości 300 metrów.

Replay zawodów można obejrzeć na oficjalnej stronie.

Eddy Clerte / zdjęcie: Dan Griffiths

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Eddy Clerte, dla którego był to już trzeci medal podczas Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track. W 2018 roku zdobył srebrny krążek, rok później brązowy, a teraz w końcu zdobył złoto. I zrobił to we wspaniałym stylu, wykręcając nie tylko najlepszy czas imprezy (26.673s), ale także pięć pozostałych najlepszych czasów również należy do Clerte’ego.

Tommy Zula / zdjęcie: Hugo Silva

Na drugim miejscu zawody ukończył Niemiec Philip Schaub, a trzeci był Francuz Thibault Dupont. Tuż za podium uplasował się Holender Niels Bensink.

Aiko Gommers / zdjęcie: Dan Griffiths

W rywalizacji pań triumfowała Belgijka Aiko Gommers, która zakwalifikowała się do najlepszej szesnastki z najlepszym czasem. Rywalizacja o złoty krążek toczyła się jednak do samego końca, ponieważ w półfinale najlepszy czas wykręciła obrończyni tytułu, Amerykanka Payton Ridenour. Jednak ostatecznie górą była 17-letnia Belgijka, podczas gdy Ridenour musiała obejść się smakiem i zadowolić się srebrnym krążkiem.

Marel Smulders / zdjęcie: Hugo Silva

Brązowy medal padł z kolei łupem Szwajcarki Chrisy von Niederhausern, która triumfowała w Mistrzostwach Świata Red Bull UCI Pump Track w 2018 roku. W walce o brąz pokonała Holenderkę Merel Smulders.

Podium Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track / zdjęcie: Dan Griffiths

Wyniki Mistrzostw Świata Red Bull UCI Pump Track 2021:

 • Mężczyźni
  1. Eddy Clerte
  2. Philip Schaub
  3. Thibault Dupont
  4. Niels Bensink
 • Kobiety
  1. Aiko Gommers
  2. Payton Ridenour
  3. Christa Von Niederhaeusern
  4. Merel Smulders