Po kilku latach przerwy, rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Enduro. Ostatnie medale w rowerowym enduro zostały rozdane w 2018 roku w Srebrnej Górze, a teraz zawodnicy zmierzyli się w pobliskiej Czarnej Górze.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i w trakcie dwudniowej imprezy do pokonania było aż siedem niesamowicie trudnych odcinków, które zlokalizowane były na terenie Bike Parku Czarna Góra.

Mistrzowie Polski Enduro 2021 / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Mistrzostwa Polski Enduro

Hobby

Oprócz zawodników rywalizujących o tytuły, na starcie stanęli również hobbyści. Najszybszym juniorem okazał się Adam Sojka, który w 13-osobowej stawce pokonał Mikołaja Tokarczyka (Force Team Enduro Bielsko) i Wojciecha Adamczyka (High Five Crew). Wśród hobbystek na starcie stanęły zaledwie trzy panie, a najlepsza z nich okazała się Adrianna Fryc. Drugie miejsce zajęła Amelia Dudek, a trzecie miejsce przypadło Agacie Jakonis.

Kategoria mężczyzn to 45 zawodników, a najlepszym z nich okazał się Adrian Baltyn (Izersky Collective). Podium uzupełnili Bartłomiej Nędzka (dr-ebike.com) i Jakub Regulski (SHbikes). Nowością była z kolei kategoria eMTB, gdzie na starcie stanęło 7 zawodników. Najszybszy okazał się Krzysztof Kosmowski (Elita Rowerowa), który pokonał Dariusza Grudniewskiego (dr-ebike.com / Whyte Racing) i Józefa Borowca.

Juniorzy

Tytuł Mistrza Polski Enduro kategorii Junior zdobył Kacper Gawlak (Antidote Gravity Revolt). Drugie miejsce zajął Błażej Budz, a trzeci był Jan Pająk. W zawodach wzięło udział 8 zawodników.

Podium kat. Junior: 2. Błażej Budz, 1. Kacper Gawlak, 3. Jan Pająk / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Kobiety

Wśród startujących pań udało złożyć się dwie kategorie. W elicie połączonej z juniorkami najszybsza okazała się Katarzyna Burek, która obroniła tytuł z poprzednich MP. Drugie miejsce zajęła Karolina Cierluk, a trzecia była juniorka Oliwia Kulesza (ABC Arek Bike Center). Czwarte miejsce zajęła druga juniorka, Emilia Ryszka (Gk Gliwice).

Podium kat. Kobiety + Juniorki Open: 2. Karolina Cierluk, 1. Katarzyna Burek, 3. Oliwia Kulesza / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Z kolei kategoria pań masters, to start trzech zawodniczek, z których najszybsza okazała się Joanna Światłoń (KS Champion Świdnik). Drugie miejsce zajęła jej koleżanka z zespołu, Iwona Czyszczoń. Trzecie miejsce przypadło natomiast Krystynie Wojtowicz.

Podium kat. Kobiety Masters: 2. Iwona Czyszczoń, 1. Joanna Światłoń, 3. Krystyna Wojtowicz / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Elita

W elicie mężczyzn świetną formę potwierdził Sławek Łukasik (NS Bikes Frower Power), który rewelacyjnie spisuje się w zawodach Enduro World Series. W trakcie zawodów nie dał większych szans rywalom i tym samym na ostatnie zawody EWS w Szkocji pojedzie jako świeżo upieczony Mistrz Polski Enduro. Drugie miejsce zajął Damian Konstanty (Antidote Gravity Revolt), a trzecie miejsce zdobył Michał Topór (NS Bikes Trezado).

Podium kat. Elita Mężczyzn: 2. Damian Konstanty, 1. Sławomir Łukasik, 3. Michał Topór / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Masters

W kategorii masters I tytuł Mistrza Polski Enduro zdobył Arkadiusz Perin (ABC Arek Bike Center), który był zarazem głównym organizatorem imprezy. Drugie miejsce zajął Patryk Kwaśny (Trek Bielsko Racing), a trzecie Dawid Pietrzak (KS Aquila Wadowice). Stawkę zamknął Jacek Małaszkiewicz (Krakowska Szkoła Enduro), który wycofał się z rywalizacji po czwartym odcinku.

Podium kat. Masters I: 2. Patryk Kwaśny, 1. Arkadiusz Perin, 3. Dawid Pietrzak / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Z kolei kategoria masters II to triumf Pawła Reczka (KS Champion Świdnik). Podium uzupełnili Romek Kwaśny (Trek Bielsko Racing) oraz Piotr Reczek (KS Champion Świdnik).

Podium kat. Masters II: 2. Romek Kwaśny, 1. Paweł Reczek, 3. Piotr Reczek / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

e-Bike

Podobnie jak w kategorii hobby, na starcie stanęło również 8 zawodników na rowerach elektrycznych. Tym samym pierwszym zawodnikiem w historii z tytułem Mistrza Polski E-Enduro został Sebastian Krywult. Drugie miejsce zdobył Marcin Motyka (Dartmoor Enduro Team), a trzecie Krystian Białka (2B Enduro Team).

Podium kat. eBike: 2. Marcin Motyka, 1. Sebastian Krywult, 3. Krystian Białka / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk