Drugi przystanek serii Crankworx World Tour 2021 właśnie rozpoczyna się w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Podczas festiwalu Crankworx B.C. zawodnicy zmierzą się w całej serii eventów, które rozegrane zostaną w aż trzech lokalizacjach.

Jakob Peer, Crankworx Innsbruck 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Tradycyjnie kanadyjski przystanek serii Crankworx odbywa się w miejscu, gdzie narodził się w 2004 roku. Jednak z powodu światowej pandemii koronawirusa, władze Whistler nie zgodziły się na organizację tak dużej imprezy. Tym samym organizatorzy festiwalu podjęli decyzję o rozproszeniu imprezy i rozegraniu jej w trzech Bike Parkach: Silver Star, Kicking Horse oraz Sun Peaks.

Casey Brown vs Harriet Burbidge-Smith, Crankworx Innsbruck 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

W trakcie festiwalu zawodnicy będą zbierać punkty do rywalizacji o tytuł Króla i Królowej Crankworxa, gdzie obecnie na prowadzeniu znajdują się Harriet Burbidge-Smith oraz Tomas Lemoine. Ostateczne wyniki poznamy w trakcie ostatniego tegorocznego festiwalu Crankworx World Tour w Rotorua w Nowej Zelandii.

Tomas Lemoine, Crankworx Innsbruck 2021 / zdjęcie: Clint Trahan

Festiwal Crankworx B.C. rozpoczną zmagania w Dual Slalomie, które odbędą się w Sun Peaks, a tamtejsi kibice będą świadkami niesamowitej rywalizacji zawodników na dwóch równoległych torach. Osobami, na które warto zwrócić uwagę w tych zmaganiach są prawdziwi weterani – Tomas Slavik i Jill Kintner.

Jill Kintner, Crankworx Rotorua 2020 / zdjęcie: Kike Abelleira

Również w Sun Peaks odbędą się zawody zjazdowe, w których niestety nie zobaczymy najgłośniejszych nazwisk. Sezon Pucharu Świata DH dobiegł co prawda końca, ale większość zawodników weszła już w okres roztrenowania i odpoczynku po ciężkim sezonie. Jednak będzie to prawdopodobnie ostatnia szansa, aby zobaczyć Micka Hannah’a pomiędzy taśmami, ponieważ podczas ostatniej rundy Pucharu Świata DH w Snowshoe, „Sik Mik” zakończył swoją zjazdową karierę.

Mick Hannah, Puchar Świata DH 2021 Snowshoe / zdjęcie: Bartek Woliński

Kicking Horse to z kolei miejsce, gdzie rozegrane zostaną zawody Speed & Style. Zdecydowanie warto zwrócić tu uwagę na takie nazwiska jak Tomas Lemoine czy Thomas Genon, a wśród pań na Harriet Burbidge-Smith czy Vaeę Verbeeck.

Crankworx Innsbruck 2021 Speed & Style / zdjęcie: Clint Trahan

Zmagania Pump Track Challenge jako pierwsze zawody odbędą się w Silver Star. Rywalizacja dwójki zawodników na torze, gdzie nie wolno pedałować z całą pewnością będzie bardzo emocjonująca.

Brett Rheeder na budowie toru slopestyle podczas Crankworx B.C.

Dwutygodniowe zmagania podczas festiwalu Crankworx B.C. zakończą zawody slopestyle, które odbędą się w Silver Star. Tor zaprojektowany i wybudowany został przez Bretta Rheedera i Matta MacDuffa, a to oznacza najwyższą jakość wykonania. Zdecydowanym faworytem jest z kolei szwedzki rider Emil Johansson, który zwyciężył w czterech ostatnich zawodach slopestyle podczas festiwali Crankworx i jest na dobrej drodze, aby zdobyć Potrójną Koronę Slopestyle’u.

Transmisje LIVE zostaną przeprowadzone przez Red Bull TV, a pełen rozkład jazdy znaleźć można w tym miejscu.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr