Cat®Enduro MTB Series przejdzie do historii jako bardzo udana impreza. Dlaczego? Blisko 300 uczestników z Polski, Czech i Niemiec, dobrze przygotowane i zróżnicowane odcinki specjalne, miasteczko zawodów usytuowane w samym centrum miasta no i wyśmienita pogoda.  

Drugi rok z rzędu Świeradów-Zdrój gościł w czerwcu fanów kolarskiego enduro. Świetnie przygotowane trasy podczas zawodów oraz zlotu w 2021 w przez ekipę Izerriders były chyba głównym magnesem przyciągającym do rywalizacji w tym dolnośląskim kurorcie. Od godziny 9:30 kolejne grupy zawodników odbierały swoje mapy i chipy pomiaru czasu, po czym ruszały na odcinki specjalne. Aranżacja startu przy głównym deptaku przyciągnęła wielu kibiców, z których część miała tu pierwszy kontakt z rowerowym enduro! Mieli oni także okazję zapoznać się z ofertą kilku wystawców m.in.: Makity, Jedziemy Kamperem, Blue Mountain oraz Five Seasons ze Szklarskiej Poręby.

Zawodnicy mieli do przejechania cztery długie (jak na polskie realia), naturalne i różnorodne odcinki specjalne. Dwa z nich były całkowicie nowe, dwa kolejne wykorzystywały fragmenty tras z sezonu 2021. OS 1, czyli Makita Trail to całkiem nowa, naturalna linia, w sam raz na rozgrzewkę i pobudzenie apetytów. OS 2, czyli Elements to także w większości naturalna linia, wykorzystujące tylko fragmenty starych dróg. Odcinek ten sprawdził kondycje i wytrzymałość zawodników z racji podjazdu i kilku trawersów. OS 3 to w opinii wielu najlepszy odcinek na tych zawodach. Varta Power – bo tak się nazywał, miał taka samą końcówkę jak w zeszłym roku, czyli stromy zjazd dawną skocznią narciarską. Na tym kończyli swoją rywalizację zawodnicy z grup Hobby, zaś dziesięć grup Race musiała się jeszcze zmierzyć z OS 4. Startujący z Sępiej Góry odcinek organizatorzy nazwali Izerriders – w podziękowaniu miejscowej ekipie, która przygotowała trasy zawodów.

Na trasy zawodów wyruszyło 286 osób a wśród nich kilkunastu obcokrajowców. Jak się okazało kilku zgarnęli oni kilka miejsc na podium m.in. pierwsze elicie i hobby, całe pudło w U21, oraz 1 i 3 miejsce w Masters I. Najszybszym zawodnikiem okazał się Matej Charvat (Charvatbros Banshee). Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Burek (Beastie Bikes Ibis Polska). To oni wygrali także nagrody specjalne na Odcinkach Specjalnych 2 i 3 czyli vouchery do Elements Hotel & Spa w Świeradowie Zdroju oraz produkty Varta. Pełna lista wyników na enduromtbseries.pl/pl/wyniki.   

W niedzielę 13 czerwca w Parku Zdrojowym odbył się z kolei wyścig dla dzieci. Trasa była dostosowana do możliwości zarówno 3, jak i 6-latków. Przy gorącym dopingu rodziców, dziadków, rodzeństwa i przechodniów w zabawie uczestniczyło kilkudziesięciu maluchów. Ich zapał i determinacja były godne podziwu, co zostało nagrodzone na podium pamiątkowymi medalami i upominkami. Oby więcej i częściej takich inicjatyw dla całych rodzin. Równolegle trwała wycieczka po Izerskich „tajemnych” ścieżkach, w której uczestniczyła grupa śmiałków którym było jeszcze mało sobotniej rywalizacji. Kto przegapił albo po prostu nie mógł być w Świeradowie-Zdroju, niech obserwuje ekipę Izerriders, która organizuje wycieczki i ustawki oprowadzając przyjezdnych po lokalnych singlach.

Organizatorzy wysoko stawiają poprzeczkę i zarówno sobie jak i innym imprezom enduro. To z pewnością przyspieszy rozwój tej konkurencji w kraju.

Kolejne ściganie już  2 lipca w Myślenicach , czyli Makita  Enduro MTB Series w ramach Extreme Jam. Rejestracja na tę imprezę od 15.06. na stronie enduromtbseries.pl

Hobby Mężczyźni:

 1. FÖRSTER Eric – SPORT POST SV
 2. CZECHOWSKI Marek – FORCE TEAM ENDURO BIELSKO
 3. TOMASIK Kamil – RM TEAM KŁODZKO

Hobby Kobiety:

 1. KRUPA Ewelina
 2. OLEJNIK Agata
 3. ZWOLAK Jagoda

Hardtail:

 1. ŁOSKOT Mateusz – IZERSKY COLLECTIVE
 2. POLACZUK Edward – TRI TALENT TEAM

E-bike Mężczyźni:

 1. GAGAT Tomasz – EBB ENDURO / LEATT
 2. SZYMKOWSKI Paweł – SAMSOBIE
 3. MOTYKA Marcin – DARTMOOR ENDURO TEAM

Elita Mężczyźni

 1. CHARVAT Matej – CHARVATBROS – BANSHEE
 2. SOWA Dawid
 3. NĘDZKA Bartłomiej – KTÓRĘDY NA SOR?

Masters I Mężczyźni

 1. ŽILÁK František – BIKEACTION.CZ-ROCKY MOUNTAIN
 2. MAKOWSKI Michał
 3. VANER Jan – TREK KUR ENDURO

Masters II Mężczyźni

 1. RECZEK Piotr – ESKIMOO RACING TEAM
 2. OGONOWSKI Sebastian – FORCE TEAM ENDURO BIELSKO
 3. BOROWIEC Józef – 2B ENDURO TEAM

U21 Mężczyźni

 1. PIVNICKA Jaub – BIKESTRIKE.CZ
 2. MAXA Adam – PTBSHOP.CZ
 3. PÁVEK Matyáš – CYKLOLOGY SHRED LAB

Elita Kobiety

 1. KATARZYNA Burek – BEASTIE BIKES IBIS POLSKA
 2. DRENGUBAKOVA Andrea – GALAXY CYKLOŠVEC STEVEN
 3. PUDA Martyna

Klasyfikacja drużynowa:

 1. ESKIMOO RACING TEAM
 2. IZERSKY COLLECTIVE
 3. KTÓRĘDY NA SOR?

Więcej informacji znajdziecie na stronie www oraz na Facebooku, gdzie publikowane są informacje o zawodach.

O zawodach Enduro MTB Series

Ekipa organizacyjna zawodów kolarskich „Enduro MTB Series” to niezwykle ciekawa grupa ludzi. Są wśród nas pasjonaci rowerów, gór, podróży, fotografii, gier planszowych, a w codziennym życiu działamy w przeróżnych branżach, w marketingu, sprzedaży, motoryzacji, szkolnictwie, budowlance. Suma naszych wielu doświadczeń pozwala przygotować dla Was imprezy na odpowiednim poziomie, a przede wszystkim z pasją i pełnym zaangażowaniem. Organizacja zawodów ma być również dla nas przyjemnością, okazją do odwiedzania nowych miejsc, poznawania ciekawych ludzi, szkołą radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego Wy uczestnicy i my organizatorzy żyjemy w pewnego rodzaju symbiozie, bez nas nie byłoby zawodów, ale bez Was nie byłoby dla kogo je robić. Dziękujemy Wam za to, że jesteście kolejny sezon z nami, że współtworzycie klimat i charakter naszych imprez! Namawiajcie do startu nowe osoby, aby enduro nadal się rozwijało i rosło w siłę.

Oficjalna strona:
enduromtbseries.pl
Media:
facebook, instagram, youtube