Finałowy dzień festiwalu Crankworx Innsbruck napakowany był emocjami związanymi ze zjazdowym wyścigiem deuter Downhill Innsbruck Presented by Raffeisen Club. Pogoda ponownie dopisała i przy bezchmurnym niebie polały się ostatnie krople szampana. Najlepszymi zawodnikami dnia okazali się Valentina Höll oraz Charlie Hatton.

To moje pierwsze zwycięstwo na Crankworxie, więc jestem bardzo szcześliwy. Przyjechałem tu w zeszłym roku i byłem szósty, więc tuż za czołówką. Chciałem polepszyć swój wynik i to mi się udało. Tutejsza trasa jest dość prosta i prawie nie ma możliwości wyboru linii, co jest bardzo trudne i trzeba jechać po prostu główną linią jak najszybciej się da.

Charlie Hatton
Charlie Hatton / zdjęcie: Clint Trahan

Walczyłam ze swoją głową przez cały tydzień, bo byłam zdołowana po Leogangu. Po kwalifikacjach byłam w formie i nie zrobiłam żadnych błędów, więc nie wiem co się stało, że ich nie wygrałam. Tracey Hannah to wspaniała zawodniczka i wygrała mnóstwo zawodów, ale ja nie wiedziałam co się dzieje. Rozmawiałam z moją trenerką i powiedziała mi „nie musisz startować, możesz jechać do domu i odpocząć”, ale pomyślałam po tym, że to by było zbyt proste i że trzeba zmierzyć się z wyzwaniem, z którym nie miałam styczności. Starałam się odciąć od emocji i udało się.

Valentina Höll
Valentina Höll / zdjęcie: Clint Trahan

Warunki do ścigania w Innsbrucku nie były jednak najłatwiejsze, ponieważ temperatura w weekend grubo przekraczała +30 stopni Celcjusza.

To już drugi rok, gdy jest ekstremalnie gorąco, a ja nigdy nie jeździłam w takich warunkach. To nie jest normalne dla Austrii w tym okresie. W zeszłym roku umierałam z gorąca przez cały dzień, bo nie wiedziałam jak sobie radzić z upałem. W tym roku byłam bogatsza w doświadczenie i zrobiłam zaledwie dwa przejazdy treningowe, a potem oglądałam Netflixa w ciężarówce przez cały dzień. Potem przyszedł czas na przejazd finałowy i jakoś się udało.

Valentina Höll

To może zabrzmi głupio, ale starałem się zminimalizować wysiłek. Zrobiłem tylko dwa przejazdy treningowe i starałem się zostać w cieniu z zimnym drinkiem tak długo jak tylko się dało. Gdy widzicie mnie, Brytyjczyka z drinkiem z palemką, to wiecie, że zdecydowanie nie jest to pogoda, do której zostałem stworzony.

Charlie Hatton
Tracey Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Zdobywca trzeciego miejsca, to prawdziwy weteran Crankworxa. Mick Hannah był zawodnikiem, którego trzeba było pokonać przez bardzo długi czas. W kwalifikacjach mu zdecydowanie nie poszło, więc odkuł się w finałach.

Jechałem w czwartek wyścig E-EWS w Słowenii i w nocy przetransportowałem się do Austrii. W zasadzie nigdy wcześniej nie jeździłem na tym rowerze, więc musiałem zbudować pewność siebie w piątek i w trakcie sobotnich kwalifikacji. Wciąż się uczę ustawień i zachowań nowego sprzętu. Same treningi były ok, ale kwalifikacje to już porażka na całej linii. Na niedzielę zwiększyłem twardość zawieszenia i to było bardzo na plus.

Mick Hannah
Finn Iles / zdjęcie: Clint Trahan

Tuż za podium uplasował się Sam Blenkinsop, a na drugim miejscu zmagania zakończył Finn Iles.

To była naprawdę ciężka praca. Tutejsza trasa jest krótka i płaska, więc trzeba było pedałować gdzie się da i dać z siebie wszystko.

Charlie Hatton
Andreas Kolb / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań na drugim miejscu zawody ukończyła Tracey Hannah, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Anna Newkirk.

Spela Horvat / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki deuter Downhill Innsbruck presented by Raffeisen Club:

  1. Charlie Hatton (Wielka Brytania) // Valentina Höll (Austria)
  2. Finn Iles (Kanada) // Tracey Hannah (Australia)
  3. Mick Hannah (Australia) // Anna Newkirk (USA)
Podium deuter Downhill Innsbruck presented by Raffeisen Club: 2. Tracey Hannah & Finn Iles, 1. Charlie Hatton & Valentina Höll, 3. Mick Hannah & Anna Newkirk / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Oprócz kategorii elity mężczyzn oraz kobiet, na starcie stanęli zawodnicy rywalizujący w kategoriach masters, U17 oraz U19. W tej ostatniej warte odnotowania zwycięstwa odnieśli Izabela Yankova oraz Jackson Goldstone.

To był długi i wyczerpujący tydzień. Zacząłem od zwycięstwa w Whip-Offie i zakończyłem wygraną w zjeździe. To niesamowita sprawa i nie mogłem wymarzyć sobie lepszego eventu!

Jackson Goldstone

Tym samym szósta edycja Crankworx Innsbruck dobiegła końca i można podsumować pierwszą tegoroczną klasyfikację w walce o tytuł Króla i Królowej Crankworxa. Na prowadzeniu znajduje się Niels Bensink, który o zaledwie punkt wyprzedza Tomasa Lemoine’a. Wśród pań na prowadzenie wysunęła się Vali Höll, która wyprzedziła Caroline Buchanan. Kolejny przystanek serii Crankworx World Tour odbędzie się w dniach 5-14 sierpnia w kanadyjskim Whistler.

Poprzednio na Crankworx Innsbruck 2022:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr