Tłumy kibiców powróciły w austriackie Alpy i tym samym rozpoczął się pierwszy tegoroczny przystanek serii Crankworx World Tour. Podczas zawodów Official European Whip-Off Championships presented by POC panowała świetna atmosfera i była to nie tylko pierwsza oficjalna impreza festiwalu, ale także wielki powrót kibiców po przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

Zdjęcie: Clint Trahan

Najlepsi podczas luźnej imprezy okazali się Jackson Goldstone oraz Robin Goomes. Warto wspomnieć, że poprzednio oboje triumfowali podczas zawodów Whip-Off w Rotorua w 2020 roku (Goldstone) oraz w Innsbrucku w zeszłym roku (Goomes).

Sama hopa do Whip-Offa usytuowana jest wysoko nad miastem i dzięki temu można podziwiać tam niesamowite widoki na całą dolinę.

Finn Iles / zdjęcie: Clint Trahan

Dzisiejsze latanie bokiem było bardzo zacięte. Wszyscy dawali z siebie maksimum i ciężko było wybrać najlepszych.

Zanim w ogóle zaczęła się impreza, to w ciemno można było postawić na Kaosa Seagrave’a czy Kade’a Edwardsa, bo oni zawsze dają 110% siebie i mocno ryzykują. Podczas gdy walczyli między sobą, to pogodził ich Jackson, który miał nie tylko ogromną wysokość, leciał już prawie tyłem, ale także zrobił to po prostu perfekcyjnie. Z kolei whip Robin był ogromny i prawdopodobnie był to najlepszy i najczystszy whip jakiego w ogóle zrobiła.

Piękne whipy to zawsze wisienka na torcie i jeśli potrafisz je zrobić perfekcyjnie, to nie trzeba nic więcej. Dlatego czapki z głow dla Robin i Jacksona za dzisiejszy wieczór!

Nicholi Rogatkin, sędzia

Robin Goomes, gdy została zapytana o otwierającą imprezę, nie mogła powstrzymać się od emocji.

Panująca atmosfera była naprawdę świetna i każdy dawał z siebie wszystko. Dla takiej publiczności było po prostu warto zaryzykować, nawet gdy przed nami był dopiero cały tydzień rywalizacji. To było niesamowite!

Robin Goomes
Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Z kolei 18-letni Jackson Goldstone już od kilku lat ma ugruntowaną pozycję w świecie Downhillu, ale musiał sobie też przypomnieć, że potrafi robić sztuczki.

To świetne uczucie móc wrócić na imprezę freeride i przypomnieć sobie co nieco. Cieszę się, że freeride we mnie nie umarł i wciąż ma się dobrze!

Jackson Goldstone
Jackson Goldstone / zdjęcie: Clint Trahan

Dzisiejsza pogoda była po prostu perfekcyjna i festiwal nie mógł się rozpocząć lepiej. Było piękne słońce, a wiatr ucichł na wieczór. Do tego dopisała publika, która stawiła się na szczycie w liczbie ponad 2500 osób co było największą liczbą fanów w historii zawodów Whip-Off w Innsbrucku.

W kolejnym dniu czekają nas podwójne emocje. Wpierw odbędzie się Specialized Dual Slalom Presented by Thule, a wieczorem będą miały miejsce finały RockShox Pump Track Challenge.

Wyniki Official European Whip-Off Championships presented by POC

  1. Jackson Goldstone // Robin Goomes
  2. Kaos Seagrave // Vinny Armstrong
  3. Kade Edwards // Harriet Burbidge-Smith
Podium Official European Whip-Off Championships presented by POC: 2. Kaos Seagrave & Vinny Armstrong, 1. Jackson Goldstone & Robin Goomes, 3. Kade Edwards & Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr