Gdy zawodnicy zjawili się na trasie zawodów Specialized Dual Slalom Innsbruck presented by Thule po porannym słońcu nie było już śladu. Z każdą kolejną minutą trasa Dual Slalomu robiła się co raz bardziej śliska, a finały pierwszej imprezy drugiego dnia Crankworx Innsbruck rozegrane zostały w deszczu. Tym samym zawodnicy się ślizgali i omijali bramki, zrywali łańcuchy, a na sam koniec najszybsi okazali się Ci, którzy przejechali trasę najpewniej i utrzymali się na rowerze.

Nina Hoffmann & Andreas Kolb / zdjęcie: Florian Breitenberger

Jestem szczęśliwa, ale trzeba przyznać, że każdy popełniał masę błędów. To nie był styl, w którym chciałam wygrać, ale zwycięstwo to zwycięstwo. Fajnie by było, gdyby Vali wygrała, bo jeździła lepiej, no ale cóż… taki jest racing.

Nina Hoffmann

Pomimo słodko-gorzkiego zwycięstwa, Nina Hoffmann była faworytką do zwycięstwa od samego początku. Rozpoczęła od pożegnania zwyciężczyni kwalifikacji, Vaei Verbeeck, a następnie z kwitkiem odprawiła Annę Newkirk, która w jednym z przejazdów upadła.

W finałowych przejazdach triumfowała z kolei Valentina Höll, która rok temu była tu trzecia. Jednak jak się później okazało, Vali przejechała po bramce w ostatnim biegu i została zdyskwalifikowana przez sędziów. Jednak nie przeszkadzało to Ninie świętować zwycięstwa rywalki.

Tuhoto-Ariki Pene vs Jackson Goldstone / zdjęcie: Clint Trahan

Trochę byłam zaskoczona, że przyjechałam tu i ścigałam się tak szybko po Pucharze Świata DH w Leogangu. To bolało nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Poszło mi lepiej niż się spodziewałam, bo w 1/16 po pierwszym przejeździe miałam 1.5s straty do rywalki. Warunki były ciężkie, a my jako zawodniczki zjazdowe, miałyśmy ogromną przewagę, bo wiemy jak jeździć w błocie. Większość osób z BMX jechało na małym bieżniku i po prostu nie mieli prawa utrzymać się na trasie. To był świetny dzień, ale teraz skupiam się na niedzielnym zjeździe, który chcę wygrać!

Valentina Höll

Höll i Hoffmann zajęły odpowiednio 1 i 2 miejsca w wyścigu zjazdowym w zeszłym roku, więc będą miały kolejną okazję do koleżeńskiej rywalizacji.

Czuję się w formie w tym momencie. Po zwycięstwie w Fort William dostałam kopa motywacyjnego i dodało mi to mnóstwo pewności siebie. Teraz cieszę się atmosferą Crankworxa i nie mogę doczekać się niedzielnego wyścigu.

Nina Hoffmann
Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Dominacja zawodników zjazdowych była widoczna również w rywalizacji mężczyzn, gdzie w finale zmierzyli się Andreas Kolb i George Brannigan. W pierwszym biegu minimalną przewagę uzyskał ten drugi (0.054s), ale jak się później okazało, sędziowie dopatrzyli się najechania na bramkę. To oznaczało, że drugi bieg był formalnością i zwycięstwo trafiło do Kolba.

Luca Cometti vs Andreas Kolb / zdjęcie: Clint Trahan

Czuję się świetnie, bo udało mi się awansować do najlepszej ósemki z powodu nieobecności Jacksona Goldstone’a. Potem przeszedłem dalej i mówiłem sobie, że jest super. A potem półfinał i jakoś poszło. To było świetne i nie spodziewałem się zwycięstwa.

Andreas Kolb
George Brannigan vs Andreas Kolb / zdjęcie: Clint Trahan

Kolb podobnie jak dziewczyny wspomniał o przewadze zawodników zjazdowych w późniejszych wywiadach.

Myślę, że duże znaczenie miało wjeżdżenie w rowery zjazdowe, bo jesteśmy na nich prawie cały czas. Są lepiej ustawione i mają lepszą przyczepność, a ja dodatkowo uwielbiam deszcz.

Zaliczyłem w ubiegłym tygodniu pierwsze podium w Pucharze Świata DH w Leogangu, teraz wygrałem Dual Slalom w Innsbrucku. Nigdy mi nie szło w moich domowych wyścigach, więc wygląda na to, że karta się odwróciła w tym sezonie.

Andreas Kolb
Andreas Kolb / zdjęcie: Clint Trahan

Obydwoje zwycięzców nie mogło się nacieszyć, że wygrali w swoich domowych (lub prawie) wyścigach i mogli dodać coś specjalnego dla austriackich kibiców.

Przyjechało tu sporo moich przyjaciół z Niemiec oraz Austrii, więc to naprawdę świetna sprawa, że mogli oglądać moje zwycięstwo.

Nina Hoffmann
Valentina Höll vs Nina Hoffmann / zdjęcie: Clint Trahan

Trasa, na której się dziś ścigano została pierwotnie wybudowana na zawody Crankworx Innsbruck w 2019 roku. Jednak w tym sezonie została wydłużona w pierwszej sekcji i tym samym składała się z pięciu band i rollerów oraz sekcji płaskich zakrętów na dystansie 220 metrów.

Wyniki Specialized Dual Slalom Innsbruck presented by Thule:

  1. Nina Hoffmann (Niemcy) // Andrea Kolb (Austria)
  2. Valentina Höll (Austria) // George Brannigan (Nowa Zelandia)
  3. Anna Newkirk (USA) // Collin Hudson (USA)
Podium Specialized Dual Slalom Innsbruck presented by Thule: 2. George Brannigan & Valentina Höll, 1. Nina Hoffmann & Andreas Kolb, 3. Collin Hudson & Anna Newkirk / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Kolejną imprezą, która odbędzie się dzisiejszego dnia są zawody Rockshox Pump Track Challenge Innsbruck.

Poprzednio na Crankworx Innsbruck 2022:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr