Elita zjazdowego kolarstwa górskiego stanęła na starcie ostatniego dnia trwania festiwalu Crankworx Innsbruck. W trakcie zawodów deuter Downhill presented by Raiffeisen Club na najwyższym stopniu podium stanęli: Loris Vergier, który wygrał na Crankworxie po raz pierwszy, oraz Vali Höll, która obroniła tytuł z zeszłego roku.

Valentina Höll / zdjęcie: Clint Trahan

Dziś było strasznie gorąco, a do tego byłam bardzo zmęczona po całym tygodniu festiwalu. Nie znosiłam zbyt dobrze upału i na samym szczycie na chwilę mnie odcięło, bo tak się pociłam.

– Vali Höll

Temperatury w Innsbrucku przez cały tydzień oscylowały powyżej 30°C i dzisiejszego dnia upał był dodatkowym utrudnieniem dla wielu zawodników. Vali udało się wykonać przyzwoity i czysty przejazd, który z czasem 3:01.060 okazał się lepszy o ponad dwie sekundy od drugiej zawodniczki.

Chciałam tylko utrzymać się na rowerze i jechać jak najszybciej się da. Cieszę się, że udało mi się dziś wygrać, ale wciąż jest pole do usprawnień. Jednak bardziej cieszę się z pewności siebie, która towarzyszyła mi przez cały zjazd.

– Vali Höll
Loris Vergier / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród panów na najwyższym stopniu podium znalazł się Loris Vergier, który pokazał, że jest w wysokiej formie.

Fajnie móc wystartować w kolejnym wyścigu i zyskać więcej pewności siebie. Ciągle mi tego trochę brakuje, więc warto było się wybrać do Innsbrucka na zawody.

– Loris Vergier

Dla Vergiera dzisiejsze zawody były pierwszymi od czasu zawodów w Les Gets w 2018 roku, gdzie zajął trzecie miejsce.

Tutejsza trasa jest trochę płaska i wymagająca fizycznie, więc trzeba naprawdę płynnie jechać, unikać błędów i pedałować gdzie się da. Jestem naprawdę zadowolony ze swojego przejazdu.

– Loris Vergier

Loris Vergier przekroczył linię mety z czasem 2:38.936, co było lepszym wynikiem o 1.2s od drugiego Troya Brosnana.

Jakob PeerValentina Höll / zdjęcie: Clint Trahan

Nie przyjechałem do Innsbrucka w zeszłym roku, ale byłem tu w 2011 czy 12-tym roku, gdzie ścigałem się na innej górze w szalonym 10-minutowym wyścigu Nordkette Downhill. Ta trasa była fajna i przyjemna, a do tego szybka i techniczna, więc jestem bardzo zadowolony z uzyskanego wyniku.

– Troy Brosnan

Oprócz dobrego wyniku, dla Brosnana przyjazd na Crankworx był jak powrót do domu.

Odbył się Puchar Świata DH w Leogangu i wiedziałem, że część zawodników przyjedzie do sąsiedniego Innsbrucka na kolejne zawody. Podczas Crankworx’owych zawodów zawsze panuje świetna atmosfera i świetnie się tu bawiłem.

– Troy Brosnan
Finn IlesValentina Höll / zdjęcie: Clint Trahan

To był mój pierwszy Crankworx, pomimo że byłam tu w 2017 roku, ale wtedy nie mogłam startować z powodu kontuzji. W zeszłym roku nie udało mi się odpowiednio zgrać kalendarza, a dziś wszystko zagrało tak jak powinno.

Tutejsza trasa to miła odmiana od Leogangu, miałam płynny przejazd z kilkoma błędami na początku, ale potem dobrze się bawiłam na trasie. Cieszę się z drugiego miejsca, zwłaszcza w obliczu trudnych wydarzeń z zeszłego tygodnia, więc po prostu korzystałam z chwili.

– Nina Hoffmann

Hoffmann w ubiegłym tygodniu odpuściła start w pierwszej rundzie Pucharu Świata DH w Leogangu z powodu upadku na treningach tuż przed finałami, po którym nie czuła się najlepiej i bezpieczniej było się po prostu wycofać.

Cieszę się z wyniku, ponieważ od dawna pracowałam na to by wrócić do odpowiedniej formy. Także płynny i czysty przejazd zapewnił mi trzecie miejsce i jestem z tego zadowolona.

– Tahnee Seagrave

Czułem się bardzo dobrze, a dzisiejszy wyścig był zwieńczeniem fajnego tygodnia. Dobrze się tu bawiłem, nawet pomimo tego, że zapowiadało się na deszcz, który ostatecznie nie przyszedł.

– Finn Iles

Pełne wyniki – deuter Downhill presented by Raiffeisen Club

  1. Loris Vergier (2:38.936) // Valentina Höll (3:01.060)
  2. Troy Brosnan (2:40.218) // Nina Hoffman (3:03.094)
  3. Finn Iles (2:40.516) // Tahnée Seagrave (3:04.308)

Oprócz zmagań elity byliśmy świadkami startów również młodszych roczników. W kategorii U17 triumfował kolega z drużyny Vali Höll, RockShox Trek Race Team, Tegan Cruz, a w zawodach U19 wygrał Jackson Goldstone.

Dzisiejszy dzień przyniósł także zakończenie pierwszych zmagań o tytuł Króla i Królowej Crankworxa. Po pięciu dniach rywalizacji pierwsza trójka wygląda następująco:

  1. Harriet Burbidge-Smith (Australia) // Tomas Lemoine (Francja)
  2. Jordy Scott (USA) // Tomas Slavik (Czechy)
  3. Vaea Verbeeck (Kanada) // Thomas Genon (Belgia)

Kolejnym przystankiem z serii Crankworx World Tour będzie festiwal w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej – Crankworx B.C.. Impreza odbędzie się w dniach 6-19 września w trzech bike parkach.

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr