Miejscowi kibice nie mogli wymarzyć sobie lepszego zakończenia tegorocznego festiwalu Crankworx Innsbruck. Na najwyższych stopniach podiów na ostatnich zawodach imprezy stanęło dwoje Austriaków. Zawody iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen padły łupem Davida Trummera (zwycięski czas 2:49.08) oraz Valentiny Höll (3:12.13).

Valentina Höll / zdjęcie: Kike Abelleira

Dla Vali Höll było to drugie zwycięstwo w tej imprezie, poprzednio triumfowała tu w 2018 roku startując jeszcze w kategorii U19.

Pierwsze poważne międzynarodowe zawody i od razu zwycięstwo. Jestem bardzo szczęśliwa!

– Valentina Höll

Valentina wykręciła niesamowity czas i objęła prowadzenie w zawodach, ale na trasie zostały jeszcze trzy bardzo groźne zawodniczki, w tym Tracey Hannah, która wygrała tutejsze zawody w ubiegłym roku.

Tracey Hannah / zdjęcie: Kike Abelleira

W juniorach zawsze byłam ostatnia i nigdy nie musiałam czekać na nikogo. Teraz czekałam na górze i patrzyłam jak bardzo zacięta jest rywalizacja. Nawet pomimo braku dostępu do międyczasów, to bardzo się denerwowałam. Dlatego ważne jest dla mnie by być pierwszą w kwalifikacjach i mieć spokojniejszą głowę.

– Tracey Hannah

Ostatecznie Hannah musiała uznać wyższość młodszej koleżanki, która pokonała ją o 0.951s.

Ten rok jest bardzo dziwny. Nigdy nie byłam w Europie w październiku i nie jestem przyzwyczajona do tej pogody. Wyścig był świetny, choć dziwnie się czułam. W tym okresie nie jestem przyzwyczajona do ścigania, więc ciężko mi było wpaść w odpowiedni rytm. Mimo wszystko dobrze, że miałam możliwość wziąć udział w zawodach przed Mistrzostwami Świata DH w następny weekend, a poza tym zawsze fajnie wrócić na Crankworx.

– Tracey Hannah

Na trzecim miejscu zmagania ukończyła Morgane Charre, która dołożyła drugi złoty medal do swojej kolekcji (kilka dni wcześniej triumfowała w Dual Slalomie).

David Trummer / zdjęcie: Kike Abelleira

Następnie na trasie pojawili się panowie. David Trummer objął prowadzenie spychając z pierwszego miejsca Charliego Harrisona. Jednak i on nie mógł być pewien zwycięstwa, ponieważ na trasie byli jeszcze Mick Hannah, Ed Masters, Laurie Greenland czy Brook MacDonald. Ostatecznie jednak żaden z nich nie dał rady pokonać 26-letniego Austriaka.

To świetna sprawa wygrać w swoim kraju! Co prawda bez kibiców, ale mimo wszystko w domu. To super uczucie!

– David Trummer
Ed Masters / zdjęcie: Kike Abelleira

Tuż za Trummerem uplasował się Eddie Masters, który uzyskał czas 2:50.73.

To było super. Wydawało się, że warunki będą bardzo błotniste, ale trasa wyschła bardzo szybko i było idealnie. Nie ścigałem się od 13 miesięcy z powodu kontuzji z końca zeszłego sezonu, więc to fajna sprawa znów wrócić między taśmy i nabrać pewności siebie.

– Eddie Masters

Na trzecim miejscu uplasował się Charlie Harrison.

W końcu mieliśmy kawałek dobrego ścigania. To był super wyścig i zawsze fajnie wrócić do rywalizacji po dłuższej przerwie. Spędziłem mnóstwo czasu na lokalnych trasach, a teraz w końcu mam możliwość sprawdzić się z innymi. Cieszę się z trzeciego miejsca, bo trasa była wymagająca po porannym deszczu.

– Charlie Harrison
Charlie Harrison / zdjęcie: Kike Abelleira

Trasa wyschła bardzo szybko i wydawało nam się, że będzie bardziej ślisko. Jednak warunki były perfekcyjne. Bardzo lubię tą trasę, choć kiedyś zaliczyłam tu kilka niezłych upadków.

– Valentina Höll

Ostatnim zawodnikiem na trasie był Brook MacDonald, który po bardzo długiej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił do ścigania. Pomimo straty 5.295s do zwycięzcy, to jego przejazd był najgłośniej dopingowany przez zebranych przy trasie „kibiców”, którzy wyjątkowo składali się z obsługi zawodów oraz innych zawodników.

„To był bardzo emocjonujący przejazd,” powiedział MacDonald, który pojawił się na zawodach pierwszy raz od czasu kontuzji odniesionej w trakcie ubiegłorocznych Mistrzostw Świata DH w Mont-Sainte-Anne.

Brook MacDonald / zdjęcie: Kike Abelleira

Powrót do ścigania się i tak duży doping to coś specjalnego. To tylko pokazuje jak duże otrzymałem wsparcie od wszystkich ludzi. To zdecydowanie jeden z najfajniejszych weekendów w mojej karierze.

– Brook MacDonald

MacDonald zwyciężył tu w ubiegłym roku, a dodatkowo bronił tytułu Mistrza Zjazdu Crankworxa. Dzisiaj zajął 11 miejsce i pomimo tego, że nie był to jego wymarzony powrót, to i tak najważniejszy dla Brooka był sam powrót do ścigania.

Pełne wyniki – iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club: mężczyźni / kobiety

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr