Zawody CLIF Speed & Style presented by GoPro padły łupem Francuza Tomasa Lemoine’a, a to oznaczało zdobycie przez niego trzeciego medalu w ciągu 24 godzin. Zeszłej nocy zajął trzecie miejsce podczas RockShox Innsbruck Pump Track Challenge, zaledwie 12 godzin wcześniej był drugi w zawodach Crankworx Innsbruck Slopestyle, a teraz w końcu stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach CLIF Speed & Style presented by GoPro.

To niesamowite uczucie! Jestem bardzo zmęczony, ale szczęśliwy. To był ciężki tydzień, ale jestem zadowolony z mojej jazdy i zarazem trochę zasmucony, że to już koniec ścigania w tym roku. Jednak nie mogę doczekać się już następnego sezonu.

– Tomas Lemoine

Po sześciu miesiącach przerwy w startach, po marcowych zawodach Crankworx Rotoura, Lemoine stwierdził, że jego sukces był sporym zaskoczeniem dla niego samego.

Nie miałem żadnych oczekiwań, ponieważ jeździłem tylko na domowych trasach praktycznie przez cały lockdown. Jeździłem głównie z przyjaciółmi na bmxach, więc sporo czasu spędzaliśmy na skateparkach. Starałem się dobrze bawić na zawodach i wyluzować, pokazać moją kreatywność na rowerze i to chyba było kluczem. Czułem się dobrze w każdej dyscyplinie i to było fajne.

Jednak zwycięstwo nie przyszło Tomasowi łatwo, a to głównie za sprawą pogody. Zapowiadane pogorszenie przyszło szybciej niż się wszyscy spodziewali, a to oznaczało problemy z doprowadzeniem toru do stanu używalności. Niestety na koniec okazało się, że organizatorzy nie są w stanie odpowiednio szybko wysuszyć trasy, więc za finałowe wyniki przyjęto rezultaty z eliminacji.

„Nie trenowałem dziś zbyt wiele, ponieważ byłem zajęty slopestyle’m”, powiedział Lemoine, który jako jedyny spośród zawodników slopestyle regularnie startuje w innych dyscyplinach.

Zrobiłem dwa, może trzy okrążenia, ale nie specjalnie przykładałem się do trików. Potem przyszły kwalifikacje i wiedziałem, że teraz muszę zrobić coś konkretnego. Cieszę się, że wygrałem kwalifikacje, ponieważ później okazało się, że będą to finałowe wyniki. Jestem mimo wszystko zadowolony.

Zwycięską kombinacją trików okazały się podwójny truck driver do xup’a na pierwszej hopie oraz backflip barspin do xup na końcowej przeszkodzie. Do tego czas przejazdu 23.826s, który został pokonany tylko przez jednego zawodnika.

Sam Reynolds był jedynym zawodnikiem, który poza Lemoinem przekroczył barierę 24 sekund. Jego czas 23.813 był najlepszym czasem dnia, ale słabsze noty za triki sprawiły, że ostatecznie był o 0.407s wolniejszy.

„Byłem drugi, trzeci, czwarty, teraz jestem znowu drugi. Brakuje mi tylko zwycięstwa!”, powiedział Reynolds o swoich poprzednich wynikach w zawodach Speed & Style. Do tej pory jego najlepszym rezultatem było drugie miejsce podczas Crankworx Innsbruck w 2018 roku, gdzie też wygrał Tomas Lemoine.

Trzecie miejsce zajął Lukas Schäfer, a w zawodach wzięło udział również dwóch Polaków. Przemek Abramowicz sklasyfikowany został na 10 pozycji z wynikiem 23.476s, a 12-ty był Szymon Godziek z wynikiem 23.751s.

Dzisiejsza pogoda sprawiła, że nie odbyła się rywalizacja pań, która miała być pierwszą edycją podczas Crankworx Innsbruck. Niestety kwalifikacje zostały przełożone na późniejszy termin, ale bez gwarancji rozegrania w ogóle.

Pełne wyniki – CLIF Speed & Style presented by GoPro

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.