Emil Johansson na szczycie po raz kolejny! Młody Szwed kontynuuje zwycięską passę podczas zawodów slopestyle na festiwalach Crankworx i wygrał zawody w Innsbrucku. Poprzednio zwyciężał w trakcie Red Bull Joyride w 2019 roku oraz Crankworx Rotorua na początku 2020 roku.

Emil Johansson / zdjęcie: Kike Abelleira

Jest wiele rzeczy, które chciałbym usprawnić i poprawić. Tym razem liczyłem na inny przejazd, zwłaszcza że mocno nie doleciałem w połowie. Przez to musiałem zapedałować na kolejną przeszkodę, a czasem trzeba było dodać korbę z powodu wiatru, więc warunki były dalekie od ideału. To było frustrujące, że nie mogliśmy pokazać pełnego potencjału, ale warunki były takie same dla każdego z nas. Także cieszę się, że udało mi się wykonać dobry przejazd i wygrać.

– Emil Johansson

Wzloty i upadki były motywem przewodnim całego dnia. 14 zaproszonych zawodników spędziło piątkowy poranek walcząc nie tylko ze sobą, ale również z trasą. Mocny wiatr oraz nasiąknięty wodą tor nie pomagały w czystych przejazdach o czym wielu zawodników boleśnie się przekonało. Do tego grona możemy zaliczyć Dawida Godźka, który mocno nie doleciał przedostatniego dropa i po upadku zakończył zmagania na pierwszym przejeździe.

Dawid Godziek / zdjęcie: Kike Abelleira

Przyjeżdżając tu na zawody nie wiedziałem czego się spodziewać. Padał deszcz i było mokro i błotniście. Trasa… pierwszego dnia nie była idealna, więc ciężko było się rozluźnić, wiedząc że warunki są dalekie od dobrych.

– Emil Johansson

21-latek jednak pokazał na co go stać wykonując takie triki jak 360 windshiel wiper, oppo truck driver to downside whip czy oppo 360 tailwhip to barspin.

Jeden z sędziów, Geoff Gulevich, przyznał że wynik Emila bazował na jego technicznej i progresywnej naturze trików, a także płynności i pewności przejazdu. Sędziowanie zawodów slopestyle bazuje na: płynności, wysokości, doborze trików i ich różnorodności, wykonaniu oraz ogólnym wrażeniu.

Tomas Lemoine / zdjęcie: Kike Abelleira

Emil był dzisiaj niesamowity i poza naszym zasięgiem. Ja się cieszę, że udało mi się wskoczyć na podium, a teraz muszę się skupić na zawodach Speed & Style.

– Tomas Lemoine

Tomas Lemoine pokazał, że jest w wysokiej formie. Dzień wcześniej wylądował na podium zawodów Pump Track, a teraz zajął drugie miejsce w slopestyle’u. Warto dodać, że jest on jedynym zawodnikiem slopestyle, który bierze udział również w innych dyscyplinach, a przed nim jeszcze zmagania w Speed & Style.

Na koniec wiedziałem, że nie pokonam Emila, więc zaproponowałem wspólny przejazd dla kibiców. To był dobry pomysł.

– Tomas Lemoine
Erik Fedko / zdjęcie: Kike Abelleira

Podium uzupełnił kolejny zawodnik z unikalnym stylem, Erik Fedko.

Bardzo się cieszę, że schrzaniłem pierwszy przejazd. Byłem bardzo nerwowy i nie wiedziałem co zrobić w drugim przejeździe, a potem pomyślałem, że dam radę! Po drugim przejeździe byłem bardzo zadowolony, a podium jest miłym dodatkiem.

– Erik Fedko

Tuż za podium znalazł się zdobywca tytułu Red Bull Rookie of the Year 2019, Timothe Bringer, który zarazem uzyskał swój najlepszy rezultat w historii startów w zawodach Crankworx Slopestyle.

Max Fredrikson / zdjęcie: Kike Abelleira

Dobrze się bawiłem na trasie i z innymi zawodnikami. Pogoda dzisiejszego poranka nie była najlepsza, ale i tak jestem zadowolony z czwartego miejsca. Chciałem pokazać więcej w drugim przejeździe, ale popsułem koło na pierwszej hopie, więc może następnym razem.

– Timothy Bringer

Ogólna atmosfera festiwalu dopasowała się niestety do pogody. Wokół trasy nie było kibiców, a co za tym idzie specyficznej i pozytywnej atmosfery. Pomimo tego wszyscy zawodnicy podkreślali, że nie mogli się doczekać powrotu do rywalizacji.

Wokół trasy było tak pusto… to dziwne uczucie. Na szczęście wróciliśmy do rywalizacji, spotkaliśmy się z innymi zawodnikami i kolegami, więc jesteśmy w domu. To wspaniałe uczucie!

– Emil Johansson

Pełne wyniki – Crankworx Innsbruck Slopestyle

Podium slopestyle: 2. Tomas Lemoine, 1. Emil Johansson, 3. Erik Fedko / zdjęcie: Kike Abelleira

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr