Sezon 2019 FMB World Tour jest już oficjalnie zakończony od jakiegoś czasu, więc nadeszła pora by przyznać tytuł Red Bull Rookie of the Year. 21-letni Francuz Timothé Bringer wziął udział w zawodach serii FMB World Tour na całym świecie – w USA, Austrii, Kanadzie, Hiszpanii czy Niemczech, a jego najlepszym wynikiem było czwarte miejsce na zawodach O’Marisquino w hiszpańskim Vigo. Zajął miejsce tuż za podium, na którym znaleźli się tacy zawodnicy jak Nicholi Rogatkin czy Lukas Knopf. Dodatkowo jego video w konkursie Red Bull Best Line zagwarantowało mu ekstra 300pkt, dzięki czemu francuski Hulk zdobył tytuł najlepszego debiutanta.

Zdjęcie: Oscar Tepelmann /rasoulution

Tym samym Bringer będzie miał teraz możliwość by zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie. W trakcie imprezy Crankworx Rotorua stanie na starcie z takimi zawodnikami jak Brett Rheeder, Erik Fedko, Tomas Lemoine czy Dawid Godziek. Czy jego styl przełoży się na dobry wynik przed nowozelandzką publicznością? Zanim będziemy mogli się o tym przekonać, złapaliśmy Tima by z nim porozmawiać.. o wszystkim.

Na początek powiedz nam kim jesteś i dlaczego nazywają Cię Hulk?

Nazywam się Timothé Bringer, pochodzę z Francji, mam 21 lat i jeżdżę na rowerze odkąd ukończyłem 4 lata. Hulk? To moja ksywka spowodowana najpewniej moim rozmiarem, nie jestem małym gościem. 

Spójrzmy wstecz na sezon 2019. Jaki on był dla Ciebie? Jakie miałeś cele?

To był mój pierwszy rok z prawdziwym doświadczeniem w świecie MTB, zwłaszcza w slopestyle’u. Miałem mnóstwo frajdy z jazdy z innymi zawodnikami! Ciężko mi powiedzieć co chciałem osiągnąć w trakcie tych wszystkich zawodów, ale teraz wiem nad czym muszę popracować przed kolejnym sezonem. Moim celem było zdobycie dzikiej karty i udało się! 

Zdjęcie: Oscar Tepelmann /rasoulution

Jakie wydarzenie wspominasz najlepiej z minionego sezonu FMB World Tour?

Mój wyjazd od Kanady i USA na zawody Big White TvS Invitational oraz Fox US Open CLIF Slopestyle. To było niesamowite! Spotkałem tylu miłych ludzi, a trasa na Big White była super. Nie mogę się doczekać powrotu!

Jaka była Twoja pierwsza myśl, gdy dowiedziałeś się o wygranej nagrodzie Red Bull Rookie of the Year? 

Po prostu nie mogę się doczekać moich pierwszych zawodów diamentowej serii FMB World Tour!!

Zdjęcie: Richard Bos /rasoulution

Podczas Crankworx Rotorua zmierzysz się z najlepszymi zawodnikami na świecie, jak się z tym czujesz?

Trochę się boję, ale zdecydowanie to będzie przyjemność móc z nimi pojeździć. Znam sporo chłopaków, którzy tam będą i lubię z nimi spędzać czas, więc z całą pewnością to będzie niezapomniana przygoda w Nowej Zelandii. 

Jak myślisz, czy inicjatywy takie jak Red Bull Rookie of the Year są ważne dla świata dirtu i slopestyle’u?

To zdecydowanie świetna sprawa! Jest to szansa dla dzieciaków i nowych zawodników by zyskać zaproszenie na diamentową imprezę FMB i mam nadzieję, że ta nagroda będzie pomagać młodym talentom zyskać trochę rozpoznawalności i wsparcia, a dodatkowo będą mogli zasmakować rywalizacji na najwyższym poziomie. 

Zdjęcie: Oscar Tepelmann /rasoulution

Kiedy zacząłeś skakać na dirtach?

Tak naprawdę na rowerze górskim zacząłem latać w zeszłe lato. Do tej pory jeździłem jakieś 16 lat na BMXie. Uwielbiam dirty i jestem dość wysoki, więc MTB to dla mnie najlepsza opcja. 

Kto był dla Ciebie największą inspiracją by zacząć jeździć na rowerze?

Zdecydowanie był nim mój ojciec. Dzięki niemu nauczyłem się jeździć i dziś jestem tu gdzie jestem.

Zdjęcie: Richard Bos /rasoulution

Jakie masz plany na przerwę zimową?

Staram się dużo jeździć by móc dobrze przygotować się do następnego sezonu. Mam jeszcze dużo pracy przed startem w Rotorua, ale już nie mogę się go doczekać! 

Patrząc w przyszłość na sezon 2020, które imprezy będą dla Ciebie najważniejsze?

Będę starał się wziąć udział w maksymalnie dużej ilości złotych imprez FMB World Tour i mam nadzieję, że zdobędę wystarczającą ilość punktów by móc wystartować we wszystkich diamentowych zawodach. 

Dzięki Tim za rozmowę i powodzenia w przygotowaniach do Crankworx Rotorua!

Zdjęcie: Oscar Tepelmann /rasoulution

Wyniki Red Bull Best Line

Po raz pierwszy w historii jako część konkursu Red Bull Rookie of the Year, zorganizowany został video konkurs Red Bull Best Line. Zawodnicy mieli za zadanie przygotować nagranie, które było oceniane wg kryteriów ze srebrnych zawodów FMB World Tour, a to oznaczało dodatkowe 300pkt dla zwycięzcy.

Zawodnicy z całego świata przesyłali swoje nagrania, a poziom jazdy był niesamowity przez co ocenianie było jeszcze trudniejsze. Przez cały sezon walka o najwyższy stopień podium w rankingu FMBA Rookie toczyła się pomiędzy Owenem Marksem i Timothym Bringerem. Obydwaj uzyskali bardzo dobre oceny za swoje zgłoszenia i uzyskali odpowiednio 90 i 92pkt. Trzecie miejsce zajął Marcel Durbau Pimas z 84pkt.

 • Tim Bringer: Backflip Double Tail Whip to Barspin, Cash Roll, 360 Triple Barspin, Flair
 • Owen Marks: Oppo 360 Drop, Backflip Triple Barspin, 360 Tailwhip to Barspin
 • Marcel Durbau: Backflip Tailwhip, Truckdriver, Cork 720, 720, Flair

Wszystkie zgłoszenia na konkurs Red Bull Best Line można obejrzeć na naszym instagramie w tym miejscu.

Zdjęcie: Richard Bos /rasoulution

Wyniki Red Bull Best Line:

 1. Timothé Bringer (Francja) 
 2. Owen Marks (USA)
 3. Marcel Durbau Pimas (Hiszpania) 
 4. Diego Solans (Hiszpania)
 5. Philip Gray (Szwajcaria) 
 6. Lukas Weilenmann (Niemcy) 
 7. Garret Mechem (USA) 
 8. Leo Campos (Brazylia) 
 9. Carlos Mateu (Hiszpania) 
 10. James Angiulo (USA) 
 11. Aleix Planella (Hiszpania)
 12. Rhayner Silva (Hiszpania)
 13. Chris Gates (USA) 
 14. Mika Hohlbaum (Niemcy)
Zdjęcie: Richard Bos /rasoulution

Wszelkie bieżące informacje o nadchodzących zawodach można znaleźć na stronie fmbworldtour.com. Najświeższe wiadomości o serii FMB World Tour można znaleźć również na: facebook.com/fmbworldtourtwitter.com/fmbworldtour oraz instagram.com/fmbworldtour.

O organizacji FMBA

Organizacja Freeride Mountain Bike Association (FMBA) to ciało zarządzające w świecie rowerowego freeride’u. Powstała w 2010 roku w Monachium i zarejestrowana jest jako organizacja non-profit. Zajmuje się promocją kolarstwa górskiego w takich dyscyplinach jak: dirt jump, park, slopestyle czy freeride. Głównym celem FMBA jest rozwijanie sportu, zawodników oraz imprez, m.in. poprzez organizację serii zawodów FMBA World Tour.

Oficjalna strona:
fmbworldtour.com
Media:
facebook, instagram, twitter