Trasa i lokalizacja były nowe, ale zawodnicy na podium byli już prawie Ci sami co rok temu. Podczas zawodów iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club zwyciężyli Australijka Tracey Hannah oraz Nowozelandczyk Brook MacDonald.

Hannah wygrała zawody z ogromną ponad 8 sekundową przewagą nad drugą Szwajcarką Camille Balanche, a jej zwycięski czas to 3:22.46. Z kolei MacDonald zwyciężył z wynikiem 2:55.46 i o zaledwie 0.11s wyprzedził swojego rodaka Edwarda Mastersa. Dzięki zwycięstwu w Innsbrucku objął prowadzenie w klasyfikacji zjazdowej Crankworxa.

Podium Crankworx Innsbruck Downhill: 2. Edward Masters & Camille Balanche, 1. Tracey Hannah & Brook MacDonald, 3. Carina Cappelari & Dean Lucas / zdjęcie: Fraser Britton

Świetnie jest wrócić z powrotem do ścigania na Crankworxie. W zależności od mojego wyniku miałem podjąć decyzję czy pojadę na finał do Whistler i jak widać, muszę się tam pojawić!

This race was depending on whether I go to Whistler or not, so taking the win here means I’ll for sure be heading to Whistler and trying to get that overall.

– Brook MacDonald

Również Tracey Hannah może być bardzo zadowolona z wyniku.

Przyjechałam tu by wygrać i udało się. Moim celem jest wygrać wszystkie rundy i odnieść piąte zwycięstwo z rzędu w klasyfikacji generalnej.

– Tracey Hannah

Hannah wygrała w Innsbrucku już po raz trzeci, ale pierwszy raz zawodnicy rywalizowali na kompletnie nowej trasie. Została ona zbudowana przez Daniela Tullę z ekipą i zlokalizowana została w Mutters. W poprzednich latach rywalizacja odbywała się w Götzens i był to dobry ruch. Obecna trasa jest dużo bardziej wymagająca i wyczerpująca.

Na początku trasa jest naturalna i stroma, a potem jest naprawdę płaska sekcja. Później z kolei jest chodnik i droga, a to oznacza mnóstwo pedałowania przez co najmniej minutę. Trzeba dać z siebie wszystko i bardzo mocno cisnąć do samego końca.

At the top it’s super natural and steep and it goes into a real flat section, then comes out to boardwalks and a road, and that’s super pedally for a minute. You just have to pump and make sure you’re getting the back side of everything, and just ride it fast.

– Tracey Hannah

Dodatkowo warunki na trasie nie pomagały w rywalizacji i były dość… zmienne. Trasa była bardzo sucha i do tego wiał mocny wiatr, a w nocy poprzedzającej zawody przeszła burza.

Trasa do czasu mojego startu była już bardzo sucha. Mocny wiatr sprawił, że przeschła bardzo szybko i w powietrzu unosiło się dużo kurzu. Trzeba było trzymać się swoich linii i napierać do samego końca.

– Brook MacDonald

Wyniki Polaków:

W elicie mężczyzn wystartowało kilku naszych zawodników. Najwyżej sklasyfikowany został Wojciech Czermak, który zajął 54 miejsce. Na 89 lokacie zawody ukończył Tomasz Raszyk, a 116 był Marek Goryczka. W kategorii U19 dobre 8 miejsce zajął Krzysztof „Kriss” Kaczmarczyk.

Pełne wyniki: elita mężczyzn / elita kobiet

Poprzednio na Crankworx:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr