Drugi dzień festiwalu Crankworx Innsbruck 2019 przyniósł dwie imprezy, w których ścigano się parami. Jako pierwsze rozegrane zostały zawody 100% Dual Slalom, w których najszybsi okazali się Kanadyjka Vaea Verbeeck oraz Amerykanin Matthew Sterling.

Austin Warren / zdjęcie: Fraser Britton

Verbeeck triumfowała w dualu już po raz drugi w tym sezonie (poprzednio wygrała w Rotorua), a dla Sterlinga było to pierwsze zwycięstwo w karierze. „To niesamowite uczucie, nie spodziewałem się tego!” tak zareagował na swoje zwycięstwo 17-letni Sterling, który lepiej znany jest ze swoich startów w juniorach w zjeździe.

Casey Brown vs Caroline Washam / zdjęcie: Fraser Britton

Również Verbeeck była zaskoczona i zadowolona ze zwycięstwa.

To niesamowite uczucie, że w ogóle weszłam do finałów w dual slalomie. Gdy zakwalifikowałam się jako pierwsza, to moje aspiracje bardzo urosły, a wciąż jestem nowa w tym sporcie. Dużo się uczę każdego dnia i bardzo cieszę się, że udało się wygrać po raz drugi.

– Vaea Verbeeck
Vaea Verbeeck vs Kialani Hines / zdjęcie: Fraser Britton

W finale Vaea zmierzyła się z Amerykanką Kialani Hines. Zwycięstwo nie przyszło jej łatwo, ponieważ pierwszy przejazd przegrała o 0.57s. Jednak w drugim biegu 28-latka była szybsza o 0.7s i ostatecznie to ona zwyciężyła w całej imprezie.

Czułam, że mogę poprawić swój wynik na płaskich i trawiastych zakrętach pod koniec. Jazda po nich to była świetna zabawa i dobry trening. Bardzo mi się to podobało i wiedziałam, że pokonam moją słabość.

I felt like I was going to make up my time in the grass corners. But it turned out I had so much fun railing those corners – there’s a combo of a switchback that’s a really good G-out, and I really liked that and I liked to push that one, so what I thought my weakness was turned out to be pretty sweet.

– Vaea Verbeeck
Anna Newkirk vs Kialani Hines / zdjęcie: Fraser Britton

W małym finale zmierzyły się Holenderka Anneke Beerten, w Rotorua była druga, oraz Australijka Danielle Beecroft, która wygrała zawody w 2018 roku podczas Crankworx Whistler. Ostatecznie na najniższym stopniu podium stanęła Beerten.

Dzięki zwycięstwu w zawodach 100% Dual Slalom Vaea Verbeeck umocniła się na prowadzeniu w rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa, a na drugie miejsce wskoczyła Anneke Beerten.

Stefano Dolfin vs Greg Watts / zdjęcie: Fraser Britton

Rywalizacja wśród mężczyzn była bardziej zacięta niż zwykle i panowie musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, by uzyskać dobry wynik.

Benedikt Last vs Francisco Pardal / zdjęcie: Fraser Britton

W finale zmierzyli się 27-letni weteran wyścigów Amerykanin Mitch Ropelato oraz kompletny debiutant i jego rodak, 17-letni Matthew Sterling. W pierwszym biegu obydwaj mocno wystartowali, ale Ropelato wkrótce po starcie upadł i to przekreśliło jego szanse na zwycięstwo. Nie poddał się również w drugim przejeździe, ale również zakończył go upadkiem.

Trawiaste zakręty na końcu były bardzo śliskie i naprawdę trzeba było mieć masę szczęścia by na nich nie upaść. Jeśli to zrobiłeś, to był po prostu koniec gry.

The grass turns at the bottom were really slick. You had to be on your A-game to hit them, and if you didn’t get them right, it was game over.

– Matthew Sterling
Matthew Sterling vs Niels Bensink / zdjęcie: Fraser Britton

W małym finale zwyciężył Luca Cometti i dzięki temu całe podium było reprezentowane przez zawodników pochodzących z USA. W małym finale pokonał zwycięzcę Dual Slalomu z Rotorua Nowozelandczyka Keegana Wrighta. Dzięki zajęciu czwartego miejsca na prowadzenie w klasyfikacji o tytuł Króla Crankworxa wysunął się właśnie Keegan Wright.

W zawodach 100% Dual Slalom nie startowali nasi rodacy.

Mitch Ropelato vs Luca Cometti / zdjęcie: Fraser Britton

Kolejne zawody, które miały miejsce w ciągu drugiego dnia festiwalu Crankworx Innsbruck, to impreza RockShox Innsbruck Pump Track Challenge.

Tomas Slavik vs Luca Cometti / zdjęcie: Fraser Britton

Harmonogram festiwalu oraz szczegóły transmisji z zawodów znajdziesz na tej stronie: crankworx.com/innsbruck/schedule

Podium 100% Dual Slalom: 2. Mitch Ropelato & Kialani Hines, 1. Matthew Sterling & Vaea Verbeeck, 3. Luca Cometti & Anneke Berteen/ zdjęcie: Fraser Britton

Pełne wyniki: mężczyźni, kobiety

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr