Crankworx Innsbruck 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Zawody Official European Whip-Off Championships presented by SPANK oficjalnie rozpoczęły tegoroczny festiwal Crankworx Innsbruck. Pierwszymi tegorocznymi zwycięzcami zostali Brytyjczyk Kaos Seagrave oraz Kanadyjka Casey Brown.

Podium Official European Whip-Off Championships presented by SPANK: 2. Kade Edwards i Vinny Armstrong, 1. Kaos Seagrave i Casey Brown, 3. Peter Kaiser / zdjęcie: Fraser Britton

Zawody na najlepszy lot bokiem rozegrane zostały na specjalnie wybudowanej hopce, która przez samych zawodników została określona jako perfekcyjna. Podobnie jak rok temu usytuowana została ona w tym samym miejscu, a widzowie mieli okazję oglądać epickie loty w przepięknej scenerii.

Casey Brown / zdjęcie: Fraser Britton
Kaos Seagrave / zdjęcie: Fraser Britton

Dzisiejsze zawody whipoff niestety nie siadły zbyt dobrze. Przez cały dzień przechodziły przelotne deszcze, które nie specjalnie przeszkadzały na treningach speed & style na dole, ale na górze, gdzie znajduje się hope do whipa, musiało lać dużo mocniej. Gdy dotarliśmy na miejsce, to przed wybiciem było bagno, które organizatorzy starali się okiełznać. Zawody się rozpoczęły, a pierwsi zawodnicy zaliczyli mega niedoloty. Trzeba było kręcić pod samo wybicie, a po dziesięciu minutach znów zaczęło padać.

Ja niestety przed samym wyjazdem rozwaliłem korbę i wrzuciłem zapasową bez narrowa, przez co trzy razy pod rząd spadł mi łańcuch przed wybiciem. Poleciałem w końcu na samej pompce i jakimś cudem dałem radę dolecieć bez dokręcania, ale daleko było do prędkości, która pozwalała na cokolwiek. Również Szaman miał spore problemy z prędkością, ale ostatecznie udało mu się posadzić kilka dobrych whipów. Ja ostatecznie polatałem za nim by złapać kilka ujęć.

Przez deszcz skrócili sesję i bez finałów wybrali Top3. Wygrał Kaos Seagrave z takimi sztosami, że to jest niemożliwe, szczególnie w tych warunkach. Ogólnie trochę szkoda, bo byliśmy mega napaleni, żeby dobrze polatać, bo ta hopa jest idealna. Mówi się trudno, innym razem, na pewno tu wrócimy.

– Marcin Rot

W ciągu nadchodzących 5 dni trwania festiwalu możemy spodziewać się ponad 12 godzin transmisji z poszczególnych imprez, a szczegółowy harmonogram znajdziecie poniżej.

Rozkład jazdy festiwalu:

Pełen harmonogram czasowy, szczegóły oraz rozkład transmisji znajdziesz na stronie crankworx.com/innsbruck/schedule.

Casey Brown i Kade Edwards / zdjęcie: Fraser Britton

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr