Organizatorzy największych zawodów enduro na świecie, serii Enduro World Series, z dumą prezentują największy raport medyczny jaki kiedykolwiek miał miejsce w kolarstwie górskim.

Jest to efekt trzyletnich badań nad zdrowiem i kontuzjami kolarzy górskich, które sfinansowane zostały ze środków Enduro World Series. Badania zostały przeprowadzone w celu śledzenia stanu zdrowia oraz odnoszonych kontuzji wśród zawodników, którzy dzięki temu będą mogli się rozwijać i lepiej rozumieć swoje problemy, o wzroście bezpieczeństwa na trasach nie wspominając.

Całe opracowanie składa się z dwóch oddzielnych badań, które zostały przeprowadzone przez zespół naukowców sportowych z Uniwersytetu Napier w Edynburgu pod przewodnictwem ekspertki w dziedzinach kontuzji sportowych oraz epidemii chorób, dr Debbie Palmer. Dr Palmer wniosła do projektu bogate doświadczenie, które zdobyła pomagając m.in. organizacji UK Sport w tworzeniu programu zapobiegania urazom i chorobom, a także jest aktywnym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ds. Medycznych i Naukowych, w którym pracowała przy Igrzyskach w Londynie i Soczi.

Kontuzjowany zawodnik podczas Enduro World Series Tasmania 2019.

Wstrząśnienia i sposób postępowania

Pierwsza część badań zawiera informacje o kontuzjach ponad 2000 zawodników, którzy wzięli udział w dziesięciu wyścigach Enduro World Series w latach 2017-2018. Co ciekawe, w trakcie tych dziesięciu imprez, zaledwie 8.9% odniosło kontuzję, co pokazuje, że enduro jest dużo bardziej bezpieczne niż powszechnie się uważa. Współczynnik kontuzji jest również niższy niż podczas wyścigów XC MTB w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie wynosił on 23.8%.

Najbardziej typowymi urazami są kontuzje barku oraz obojczyka i to właśnie one zdarzają się najczęściej. Tego typu urazy są długo leczone (średnio 25 dni), a zawodnicy zmuszeni są do wzmocnienia stref mięśniowych wokół tych miejsc, aby zapobiec ich powtórzeniu w przyszłości.

Jednym z najciekawszych odkryć raportu był wskaźnik wstrząśnień mózgu, który był bardzo niski. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego urazu to zaledwie jeden na 263 wyścigi. Inaczej sprawa się ma wśród pań, u których liczba wstrząśnień była trzykrotnie większa i z całą pewnością jest to pole do przeprowadzenia większych i dokładniejszych badań.

Mateusz Baliński podczas Enduro World Series na Maderze startował z kontuzją palca.

Skupiając się na wstrząśnieniach odkryliśmy, że prawie 1/3 zawodników po odniesieniu tej kontuzji nie robi przerwy od roweru. Spowodowane jest to najprawdopodobniej małą wiedzą na temat urazów głowy. Tylko 74% przepytanych zawodników wie o istnieniu specjalnych protokołów postępowania przy wstrząśnieniach.

Z tego powodu Enduro World Series wypuściło specjalną darmową książeczkę (do pobrania w PDF), gdzie tłumaczy jak powinno się postępować przy urazach głowy. Dostępna jest ona w wersji zarówno dla zawodników jak i organizatorów. Można się z niej dowiedzieć jak rozpoznać wstrząśnienie, jak przeprowadzić wstępną pomoc oraz znaleźć szereg rad dotyczących powrotu do sportu po odniesieniu tego typu urazu.

Dimitri Tordo podczas Enduro World Series Madeira 2019.

Kontuzje i urazy

W drugiej części raportu skupiono się na przepytaniu ponad 2000 zawodników z 60 krajów o ich kontuzje i urazy jakie odnieśli podczas jazdy na rowerze. W tym gronie znajdują się zarówno profesjonalni zawodnicy jak i amatorzy czy niedzielni rowerzyści. Raport po raz kolejny pokazuje, że rowerzyści górscy są najbardziej ze wszystkich narażeni na urazy ramion, barków czy obojczyków. To tylko pokazuje jak ważne jest przygotowanie i trening tych partii mięśni w kolarstwie górskim.

Raport ujawnia również, że najczęściej kontuzje odnoszone są podczas treningów czy zwykłych przejażdżek, a nie w trakcie wyścigów. Warto nadmienić, że wszystkie wyścigi Enduro World Series posiadają w pełni profesjonalne zaplecze medyczne, które zadba o zawodnika, ale podczas zwykłego wyjścia na rower takiego wsparcia już nie mamy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie uświadomienie rowerzystów o działaniu ich ciała oraz jak powinni trenować i poruszać się poza zawodami.

Upadek zawodniczki podczas zawodów Superenduro Punta Ala 2019.

W raporcie znalazły się również zalecenia jak lepiej obchodzić się z kontuzjowanymi zawodnikami podczas imprez oraz jak zapobiegać wielu urazom podczas zawodów. Większość z nich już dawno została wprowadzona w trakcie zawodów Enduro World Series, a wśród nich znalazły się m.in. edukacja o wstrząśnieniach dla organizatorów czy dodatkowe szkolenia z pierwszej pomocy.

Zdecydowanie polecamy zapoznanie się z tym raportem, który powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Napier w Edynburgu oraz organizatorów Enduro World Series.

Wszystkie dokumenty dostępne są w języku angielskim:

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube