Już jutro w austriackim Innsbrucku rozpocznie się drugi tegoroczny przystanek Crankworx World Tour. W dniach 12-16 czerwca odbędzie się mnóstwo imprez i zawodów, a najlepsi zawodnicy na świecie będą walczyć o kolejne punkty do rankingu i tytuł Króla oraz Królowej Crankworxa.

Martin Soderstrom, Crankworx Innsbruck 2018

Faworyci wyścigu o tytuł Króla i Królowej Crankworxa

Jedną z unikalnych cech festiwali Crankworx jest zróżnicowanie talentów, którymi muszą się wykazać zawodnicy. W walce o tytuł Króla i Królowej Crankworxa muszą zmierzyć się w różnych dyscyplinach, a co za tym idzie, trzeba odpowiednio dopasować treningi czy sprzęt.

Vaea Verbeeck, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Aktualną liderką rankingu jest Kanadyjka Vaea Verbeeck, która podczas festiwalu w Rotorua wygrała dwukrotnie (triumfowała w Dual Slalomie i Air DH). W Innsbrucku wystartuje w czterech imprezach:

Anneke Beerten, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Holenderka Anneke Beerten była już Królową w 2015 roku, a teraz depcze po piętach tegorocznej liderce rankingu. Dwukrotnie była tuż za Verbeeck w Nowej Zelandii, a w Austrii wystartuje w trzech imprezach:

 • 100% Dual Slalom Innsbruck
 • RockShox Innsbruck Pump Track Challenge
 • iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club
Kialani Hines, Crankworx Innsbruck 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Amerykanka Kialani Hines przebojem wdarła się do czołówki dwa lata temu. Podczas zawodów Pump Track w Rotorua odniosła swoje pierwsze zwycięstwo, a obecnie znajduje się na piątej pozycji. W Innsbrucku wystartuje w:

 • 100% Dual Slalom Innsbruck
 • RockShox Innsbruck Pump Track Challenge
 • iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club
Tomas Lemoine, Crankworx Whistler 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród panów głównym faworytem do tytułu jest Francuz Tomas Lemoine, który do tej pory był kojarzony głównie ze slopestylem. Jednak od dwóch lat bierze udział również w zawodach Speed & Style czy Pump Track, gdzie również odnosi sukcesy. Wystarczy wspomnieć jego zwycięstwo podczas Pump Track Rotorua i drugie miejsce w zawodach Slopestyle dzień później. Podczas Crankworx Innsbruck wystartuje w imprezach:

 • RockShox Innsbruck Pump Track Challenge
 • Mons Royale Speed & Style Innsbruck (an event he’s won every year it’s been hosted in Innsbruck)
 • Crankworx Innsbruck Slopestyle
Keegan Wright, Crankworx Rotorua 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Również Nowozelandczyk Keegan Wright udowodnił, że jest wszechstronnym zawodnikiem. W trakcie Crankworx Rotorua wystartował w aż pięciu imprezach w ciągu sześciu dni trwania festiwalu. Wpierw wygrał Dual Slalom, by później zająć drugie miejsce w trakcie pierwszej rundy Enduro World Series. Obecnie jest tylko sześć punktów za liderem i wystartuje w następujących zawodach:

 • 100% Dual Slalom Innsbruck
 • RockShox Innsbruck Pump Track Challenge
 • iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club
Billy Meaclem, Crankworx Rotorua 2019 / zdjęcie: Fraser Britton

Nowozelandczyk Billy Meaclem wkroczył na scenę w Rotorua i od razu wygrał swoje pierwsze zawody. Dual Speed & Style. Pokonany Martin Soderstrom powiedział o nim, że „to może być początek wielkiej kariery i warto go obserwować”. W Austrii wystartuje w:

 • RockShox Innsbruck Pump Track Challenge
 • Mons Royale Speed & Style Innsbruck
 • Official European Whip-Off Championships presented by SPANK

Rheeder vs Rogatkin – kolejne starcie

W trakcie dwóch ostatnich lat podczas zawodów slopestyle byliśmy świadkami ogromnego progresy, agonii, dramatów i ekstazy. Niesamowite i niepokonane przejazdy, a do tego rekordowe oceny od sędziów. I to wszystko w wykonaniu Amerykanina Nicholi’ego Rogatkina i Kanadyjczyka Bretta Rheeder’a. Rok temu lepszy był Rogatkin, a jak będzie tym razem?

Podium Crankworx Innsbruck Slopestyle 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Nowa trasa zjazdowa

Czerwiec jest bardzo ekscytującym miesiącem dla fanów kolarstwa zjazdowego. Wpierw w Fort William miała miejsce druga runda Pucharu Świata DH, tydzień później odbyła się trzecia runda w Leogangu, a teraz będą zawody podczas Crankworx Innsbruck. W tym roku organizatorzy przygotowali kompletnie nową trasę w Mutters. Do tej pory niepokonani byli Brytyjczyk Danny Hart oraz Australijka Tracey Hannah, którzy wygrali rok i dwa lata temu.

Tracey Hannah, Puchar Świata DH – Leogang 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Nieobecni

Wielkimi nieobecnymi przystanku w Innsbrucku będą dwaj faworyci. Nowozelandczyk Sam Blenkinsop pauzuje z powodu urlopu ojcowskiego (gratulacje!), a Belg Thomas Genon przechodzi rehabilitację po urazie barku.

Sam Blenkinsop, Crankworx Whistler 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Transmisje

Zawody Slopestyle oraz Mons Royale Dual Speed & Style transmitowane będą na żywo przez Red Bull TV oraz stronę crankworx.com. Pozostałe imprezy transmitowane będą tylko na stronie crankworx.com. Pełen harmonogram transmisji można znaleźć w tym miejscu.

O serii Crankworx World Tour

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr