Druga runda tegorocznego zjazdowego Pucharu Świata za nami. Szkockie Fort William ponownie nie było zbyt przyjazne i weekend wyścigowy przywitał zawodników deszczem i błotem. W tak ekstremalnych warunkach pogodowych najlepsi okazali się Rachel Atherton oraz Amaury Pierron.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Przez większość wyścigu prowadził obecny Mistrz Świata DH oraz zwycięzca pierwszej rundy w Mariborze Francuz Loic Bruni (Specialized Gravity). Jego czas wydawał się być nieosiągalny, ale wtedy z pomocą przyszła pogoda. Przez chwilę nawet świeciło słońce, potem znów padało, ale trasa przesychała z minuty na minutę. Z pierwszego miejsca zepchnął go dopiero reprezentant RPA Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który z kolei został wyprzedzony przez Kanadyjczyka Finna Iles’a (Specialized Gravity). Ostatecznie starczyło to tylko na czwarte miejsce.

Najlepszy czas dnia 4:28.578 ustalił ubiegłoroczny zwycięzca Francuz Amaury Pierron (Commencal / Vallnord). Jego przejazd był prawie perfekcyjny… prawie, bo na ostatniej hopie na trasie ledwo utrzymał lot na przód i wpadł na metę z jeszcze większą dawką adrenaliny. Drugie miejsce zajął Troy Brosnan (Canyon Factory Downhill Team) ze stratą 3.582s, a trzecie miejsce zajął zwycięzca kwalifikacji Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate, +3.631s). Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Elita kobiet

W rywalizacji pań najszybsza w ten weekend okazała się Brytyjka Rachel Atherton (Atherton Bikes), która wygrała zawody z czasem 5:15.560. Kluczowy w jej przejeździe okazał się najbardziej płaski, środkowy, odcinek trasy, gdzie mnóstwo czasu straciła druga w zawodach Australijka Tracey Hannah (Polygon UR, +1.611s). Trzecie miejsce zajęła Niemka Nina Hoffmann, która straciła 8.822s do zwyciężczyni. W zawodach nie wzięła udziału aktualna liderka klasyfikacji generalnej Brytyjka Tahnee Seagrave (Transition Muc-Off Factory), która podczas treningów zaliczyła upadek i trafiła do szpitala z najprawdopodobniej wybitym barkiem. Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Juniorzy i juniorki

Wśród juniorów najszybszy ponownie był Francuz Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord), który z czasem 4:45.455 odniósł drugie zwycięstwo w sezonie i pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Luke Mumford, który stracił do zwycięzcy zaledwie 0.869s. Podium uzupełnił Kanadyjczyk Patrick Laffey ze stratą 2.153s. Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Pewnym zaskoczeniem zakończył się wyścig juniorek. Wydawałoby się, że absolutną dominatorką jest Austriaczka Valentina Höll (SRAM TLD Racing), która w Fort William wygrała kwalifikacje. W przejeździe finałowym musiała jednak uznać wyższość swojej najgroźniejszej rywalki, Amerykanki Anny Newkirk (SRAM Young Guns Racing), która z czasem 5:33.585 wygrała zawody. Valentina straciła do niej 3.489s. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy, Mille Johnset (Atherton Bikes), ze stratą 9.592s. Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Podium elity mężczyzn: 4. Loic Bruni, 2. Troy Brosnan, 1. Amaury Pierron, 3. Loris Vergier, 5. Danny Hart / zdjęcie: Bartek Woliński
Podium elity kobiet: 4. Marine Cabirou, 2. Tracey Hannah, 1. Rachel Atherton, 3. Nina Hoffmann, 5. Veronika Widmann / zdjęcie: Bartek Woliński

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.