Puchar Świata MTB wrócił na dobre i po emocjach związanych z zawodami zjazdowymi w Fort William, przyszedł czas na Enduro. Tegoroczna inauguracja sezonu odbędzie się we włoskim regionie Finale Ligure, a zawodnicy będą musieli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności.

Jesse Melamed

Puchar Świata Enduro 2024 #1

Finale Ligure to doskonale znane miejsce fanom rowerowego enduro. Dokładnie 30 lat temu lokalna społeczność rowerowa przekonała władze, że warto zainwestować w coś więcej niż tylko turystów leniwie spędzających czas na plaży i tak narodziła się sieć tras rowerowych od Vado Ligure, aż po Pietra Ligure. Regularnie rozgrywane są tu zawody rowerowe z Pucharem Świata Enduro na czele.

Alex Rudeau

W tym roku organizatorzy przygotowali dla zawodników pięć odcinków specjalnych, a do pokonania w sumie będzie 57km i 1600m przewyższenia. A na kogo zwrócić uwagę?

Z całą pewnością wśród pań faworytką do zwycięstwa będzie prawdziwa dominatorka, Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective). Jednak Francuzka nigdy nie wygrała tutaj indywidualnie, aczkolwiek odniosła zwycięstwo razem z reprezentacją Francji podczas Pucharu Narodów Enduro. Chrapkę na zwycięstwo ma także jej rodaczka Morgane Charre (Pivot Factory Racing), a także reszta stawki, więc z całą pewnością będzie to zacięty wyścig.

Isabeau Courdurier

Wśród panów w ubiegłym roku triumfował tu Jesse Melamed (Canyon CLLCTV), ale głównym faworytem będzie obrońca tytułu, Richie Rude (Yeti / Fox Racing Shox). Jednak nasze oczy będą zwrócone przede wszystkim na naszego rodaka, Sławomira Łukasika (Yeti / Fox Racing Shox), który z całą pewnością może być wymieniany wśród zawodników mogących zgarnąć zwycięstwo we Włoszech.

Sławomir Łukasik

Harmonogram:

  • 10 maja, piątek
    • 9:00-17:00 treningi
  • 11 maja, sobota
    • 8:30-17:30 zawody enduro
  • 12 maja, niedziela
    • 8:30-17:30 zawody e-enduro

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube