Ledwo opadły emocje po drugiej rundzie Pucharu Świata DH w szkockim Fort William, a już za kilka dni znów czekają nas zmagania najlepszych zawodników zjazdowych na świecie. W dniach 8-9 czerwca w austriackim Leogangu odbędzie się trzecia runda.

Festiwal Out of Bounds

Trzecia runda Pucharu Świata DH będzie główną atrakcją zaczynającego się dzień wcześniej corocznego festiwalu rowerowego Out of Bounds. W jego trakcie odbędą się nie tylko zawody zjazdowe, ale będzie również mnóstwo atrakcji dla publiczności czy imprez towarzyszących. Pełny rozkład jazdy imprezy można znaleźć w tym miejscu.

Trasa

Trasą, na której zmierzą się zawodnicy, tradycyjnie będzie „Speedster”, który usytuowany jest w Bike Parku Leogang. Liczy ona 2.5 kilometra długości, a przewyższenie to 500 metrów. Jest to typowo bike parkowa trasa, ale z całą pewnością organizatorzy przygotowali jakieś zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Dość powiedzieć, że to właśnie na tej trasie rywalizacja jest najbardziej zacięta, a różnice czasowe często sięgają tysięcznych sekund.

Tak wyglądała trasa przed zawodami Pucharu Świata DH w 2018 roku:

Faworyci

Z powodu kontuzji podczas treningów w Fort William w zawodach nie weźmie udziału Tahnee Seagrave (Transition Muc-Off Factory). Tym samym nie będzie miała szansy rehabilitacji po ubiegłorocznej dyskwalifikacji, gdy wyjechała poza trasę. Rok temu triumfowała tu Rachel Atherton (Atherton Bikes), a sądząc po stylu w jakim wygrała w Szkocji, to będzie tu murowaną faworytką. Jednak nie można zapominać o jej najgroźniejszej rywalce Tracey Hannah (Polygon UR) czy będącej ostatnio w znakomitej formie Marine Cabirou (Scott Downhill Factory).

Rachel Atherton, Fort William 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród panów wszystkie oczy skierowane będą na Aarona Gwina (Intense Factory), który miał tu swoje legendarne już momenty. Amerykanin wygrywał tu trzykrotnie (ostatni raz w 2017 roku), a także dostarczał niesamowitych emocji jadąc bez łańcucha czy opony. Jednak po dość dramatycznym upadku w Szkocji i wcześniejszej kontuzji kostki jego start wciąż stoi pod znakiem zapytania.

Amaury Pierron, Leogang 2018 / zdjęcie: Bartek Woliński

Rok temu w Leogangu triumfował aktualny zdobywca Pucharu Świata DH Amaury Pierron (Commencal / Vallnord). W zeszłym sezonie swój marsz po tytuł rozpoczął od zwycięstwa w Fort William, a następnie w Austrii. Teraz znów wygrał na wyspach… czyżby czekała nas powtórka?

Valentina Höll, Maribor 2019 / zdjęcie: Bartek Woliński

To będzie również wyjątkowy wyścig dla Valentiny Höll (SRAM TLD Racing). Swój pierwszy sezon startów w juniorkach zakończyła z kompletem zwycięstw, a w tym roku wygrała już pierwszą rundę. W trakcie drugiej musiała uznać wyższość Anny Newkirk (SRAM Young Guns Racing), ale z całą pewnością będzie chciała odzyskać prowadzenie w klasyfikacji generalnej na swojej domowej trasie.

Transmisja tradycyjnie na Red Bull TV – start elity kobiet w niedzielę 9-go czerwca o godz. 12.30, a elity mężczyzn o godz. 13.45.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com

O Bike Parku Leogang

Więcej informacji o Bike Parku Leogang można znaleźć na stronach: bikepark-leogang.com, instagram.com/BikeparkLeogang oraz facebook.com/BikeparkLeogang.

Wiadomości bieżące oraz informacje o regionie Saalfelden Leogang można znaleźć na stronach:
saalfelden-leogang.com, instagram.com/Saalfelden_Leogang oraz facebook.com/SaalfeldenLeogang.

Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem do Bike Parku Leogang, to na miejscu znajdziesz sporo hoteli przyjaznych rowerzystom. Są to m.in. Salzburger Hof, Rupertus, Bacher, Riederalm, Ritzenhof, Puradies oraz Hotel Der Löwe. Na miejscu znajdziesz także sklepy i serwisy rowerowe takie jak Sport Mitterer i Sport 2000 Simon. Więcej informacji można znaleźć na stronie: 
saalfelden-leogang.com/en/region-experience/bike/bikehotels