Saalfelden Leogang powitał zawodników i fanów przepiękną pogodą oraz wysoką temperaturą. Zawody trzeciej rundy tegorocznego Pucharu Świata DH odbyły się na legendarnej trasie „Speedster”, a w porównaniu do poprzednich deszczowych rund, panowały tu idealne warunki do ścigania. Podczas imprezy zabrakło ubiegłorocznej zwyciężczyni Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH), która pauzowała z powodu kontuzji barku, ale za to Aaron Gwin (The YT MOB) ustrzelił hat-tricka wygrywając tu po raz trzeci z rzędu.

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Tracey Hannah

Pierwszą zawodniczką, która uzyskała świetny czas była Szwajcarka Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Racing), ale było wiadomo, że nie utrzyma go długo, ponieważ wciąż był to słabszy czas niż zwyciężczyni kwalifikacji Australijki Tracey Hannah (Polygon UR). Francuzka Myriam Nicole (Commencal / Vallnord), która jako jedyna startowała na rowerze 29″ uzyskała świetny czas, ale ostatnie słowo należało do Brytyjki Tahnee Seagrave (Transition Bikes / FMD Factory Racing).

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Myriam Nicole

Tuż po starcie z bramki, Tahnee miała przewagę pół sekundy po pierwszym pomiarze czasu i powiększała ją na kolejnych sekcjach. Ostatecznie wpadła na metę z przewagą ponad dwóch sekund nad Nicole, a na trasie została już tylko zwyciężczyni kwalifikacji – Tracey Hannah. Pierwsze pomiary czasu pokazywały, że idą łeb w łeb, ale ostatecznie Hannah musiała uznać wyższość Brytyjki i zaledwie o 0.69s przegrała zwycięśtwo. Tym samym Seagrave odniosła pierwsze zwycięstwo w karierze.

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Tahnee Seagrave

Tahnée Seagrave:

Dorastałam w Les Gets we Francji, więc słoneczny dzień i wyciąg to dla mnie perfekcyjne warunki. Trasa była naprawdę dobra, a dziewczyny bardzo szybkie. To była świetna zabawa i jestem dumna z tego, że dotarłam na metę w jednym kawałku.\

Klasyfikacja generalna po trzech rundach:
1. Tracey Hannah (Polygon UR) – 635pkt
2. Tahnee Seagrave (Transition Bikes / FMD Factory Racing) – 504pkt
3. Myriam Nicole (Commencal / Vallnord) – 500pkt
4. Manon Carpenter (Radon Factory Downhill Team) – 445pkt
5. Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Racing) – 357pkt

Pełne wyniki:

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Podium elity kobiet

Publiczność nie miała zbyt wiele czasu by nacieszyć się przepięknymi widokami regionu Saalfelden Leogang, ponieważ na trasę ruszyła elita mężczyzn. Znany z iXS Pucharu Europy Słoweniec Jure Zabjek (Unior Tools Team) szybo objął prowadzenie i zaskakująco długo się na nim utrzymywał. Dopiero Australijczyk Jack Moir (Intense Factory Racing), nawet pomimo gleby tuż po starcie, strącił go z pierwszego miejsca. Kanadyjczyk Mark Wallace (Canyon Factory Racing DH) oraz Brytyjczyk Danny Hart (MS Mondraker Team) zerwali swoje łańcuchy i tym samym zyskali szanse na powtórzenie legendarnego już przejazdu Aarona Gwina, ale niestety w ich przypadku skutkowało to odległymi miejscami w zawodach (27 i 11). W zawodach wzięli udział również Polacy – Wojciech Czermak zajął 60 miejsce, a Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing) był 39-ty.

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Loris Vergier

Gdy wystartowała najlepsza dziesiątka kwalifikacji, Australijczyk Troy Brosnan (Canyon Factory Racing DH), Brytyjczyk Bernard Kerr (Pivot Factory Racing) czy jego rodak Laurie Greenland (MS Mondraker Team), uzyskali czasy, które wydawały się trudne do pobicia. Jednak wtedy na trasie pojawił się Francuz Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate), który uzyskał nieprawdopodobną 2.9s przewagę. Zwycięzca poprzedniej rundy w Fort William, reprezentant RPA Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), również musiał obejść się smakiem, ale na starcie został jeszcze Amerykanin Aaron Gwin (The YT MOB), który miał ochotę na trzecie z rzędu zwycięstwo w Leogangu. Ostatecznie Gwin po raz kolejny dokonywał cudów na trasie i wpadł na metę z przewagą aż 1.4s, co dało mu upragnione zwycięstwo.

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Aaron Gwin

Aaron Gwin:

Nie wiem co powiedzieć. Ostatni raz wygrałem rok temu i teraz jestem po prostu szczęśliwy. To był niesamowity przejazd, trasa była bardzo sucha i zrobiłem kilka błędów na górze. Jednak miałem potem świetne momenty i wszystko zależało już tylko ode mnie, więc cieszę się, że dojechałem na dół bez upadku. To był świetny weekend!

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Greg Minnaar

Klasyfikacja generalna po trzech rundach:
1. Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) – 472pkt
2. Aaron Gwin (The YT MOB) – 434pkt
3. Jack Moir (Intense Factory Racing) – 349pkt
4. Marcelo Gutierrez Villegas (Giant Factory Off-Road Team) – 346pkt
5. Loris Vergier (Santa Cruz Syndciate) – 308pkt

Pełne wyniki:

Puchar Świata DH 2017 #3: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Leogangu
Podium elity mężczyzn

Zawody trzeciej rundy Pucharu Świata DH były częścią 4-dniowego festiwalu rowerowego Out of Bounds, który odbywa się w tym miejscu co roku. Ponad 22.000 widzów miało możliwość zobaczenia rywalizacji na najwyższym światowym poziomie w kilku dyscyplinach i ponownie będą mogli tego doświadczyć w dniach 7-10 czerwca 2018 roku. Warto dodać, że Bike Park Leogang będzie także miejscem rozegrania Mistrzostw Świata DH w 2020 roku.

W rywalizacji juniorów najszybszy był Kanadyjczyk Finnley Iles (Specialized Gravity), a najszybszą juniorką okazała się Litwinka Paula Zibasa. Pełne wyniki tych dwóch kategorii poniżej:

Więcej informacji o Pucharze Świata DH w Saalfelden Leogang można znaleźć tutaj: bike.saalfelden-leogang.com lub mtb-weltcup.at. Więcej informacji o Bike Parku Leogang można znaleźć tutaj: bike.saalfelden-leogang.com lub facebook.com/BikeparkLeogang. Więcej informacji o regionie Saalfelden Leogang można znaleźć tutaj: saalfelden-leogang.com lub facebook.com/SaalfeldenLeogang.


Zdjęcia: Stefan Voitl