Oficjalne Europejskie Mistrzostwa na najlepszego whipa zostały rozegrane jako pierwsza impreza tegorocznego festiwalu Crankworx Les Gets. Na sam koniec wieczoru wybrano dwa najlepsze whipy i tym samym najlepsze loty bokiem wykonali Anthony Rocci oraz Casey Brown.

France flips for Crankworx whips in lightening fast competition

Konkurs oferował takie same szanse dla zaproszonych zawodników, do których dołączyli kolejni wyłonieni z eliminacji. Najważniejsze było tu wykonanie konkretnego i najbardziej stylowego lotu bokiem.

Sven Martin, sędzia i jeden z pomysłodawców zawodów:

Te zawody nie są tylko dla prosów, ani dla sławy, ale za to są dla wszystkich. Podium zmienia się praktycznie na każdych zawodach i tych konkursach startują zawodnicy z różnych dyscyplin. Praktycznie tylko w Whistler rozgrywamy imprezę na tych samych hopach, ale i to się zmienia, więc dzisiaj mogliśmy zobaczyć kolejne ciekawe wariacje i pomysły na najlepszego whipa.. a do tego trzeba było wybrać dwoje zwycięzców.

Ostatecznie na pierwszym miejscu znalazł się Francuz Anthony Rocci, który wykonał najbardziej stylowego whipa. Pokonał swojego kolegę i największego rywala – Allana Cooke. Wśród pań triumfowała niepokonana do tej pory Kanadyjka Casey Brown, która po raz kolejny pokazała, że umiejętności latania bokiem nie są jej obce.

Casey Brown:

Zawsze pomagałam chłopakom budować trasy i zawsze za nimi jeździłam by się uczyć. Wszystkiego, nie tylko techniki, ale i stylu. Chciałam być tak dobra jak oni, więc musiałam długo trenować, czasem więcej niż oni.

France flips for Crankworx whips in lightening fast competition

Casey Brown uważa, że tego typu konkursy, które nie do końca mają dużo wspólnego z poważną rywalizacją, są świetną odskocznią dla mniej znanych zawodników, którzy chcą dopiero zaistnieć w rowerowym świecie, a zarazem są dobrą akcją marketingową przyciągającą nowych widzów i sponsorów.

Casey Brown:

Pamiętam czasy, gdy używano lajkry w zjeździe i były głosy, że przekazujemy zły image naszego sportu. Teraz myślę, że to bardzo ważne, aby przekaz był spójny i kierowany do konkretnej i zarazem jak najszerszej grupy odbiorców.

Zawody nie odbyły się jednak bez problemów. Normalnie zawodnicy mają godzinę na pokazanie swoich sztuczek, ale tym razem trzeba było ścigać się z czasem, ponieważ prognoza pogody nie była korzystna i groziło opadami deszczu. Ostatecznie mała presja dodała trochę smaczku do rywalizacji i udało się sprawnie przeprowadzić zawody.

France flips for Crankworx whips in lightening fast competition

Wyniki mężczyzn podczas Official European Whip-Off Championships presented by SPANK:

1. Anthony Rocci
2. Allan Cooke
3. William Robart

Wyniki kobiet podczas Official European Whip-Off Championships presented by SPANK

1. Casey Brown
2. Caroline Buchanan
3. Ronja Hill-Wright


Oficjalna strona: crankworx.com