Drugi dzień festiwalu Crankworx Innsbruck przyniósł mnóstwo emocji, a dzień zakończyły wieczorne zawody RockShox Innsbruck Pump Track Challenge. Najszybsi okazali się Amerykanka Kialani Hines oraz Francuz Adrien Loron, którzy walczyli nie tylko z rywalami, ale także ogromnym zmęczeniem po starcie w rozegranych zaledwie kilka godzin wcześniej zawodach 100% Dual Slalom.

Kialani Hines / zdjęcie: Fraser Britton

Na nogach byłam od piątej rano i to był bardzo ciężki dzień. Teraz chcę się tylko położyć do łóżka.

– Kialani Hines

Zarówno Hines jak i Loron startowali w Dual Slalomie, a Amerykanka dotarła aż do finałów, gdzie przegrała z Kanadyjką Vaeą Verbeeck.

„Spędziłam na torze dużo czasu i musiałam dać z siebie wszystko!” powiedziała Hines, która w finałowej walce pokonała Francuzkę Mathilde Bernard. Ta rewelacyjna 17-latka wkroczyła na scenę przebojem w ubiegłym roku wygrywając w swoim debiucie zawody RockShox Les Gets Pump Track Challenge.

Vanessa Kager vs Mathilde Bernard / zdjęcie: Fraser Britton

W małym finale spotkały się Austriaczka Vanessa Kager oraz Holenderka Anneke Berteen. Dzięki ogromnemu wsparciu domowej publiczności, młoda Austriaczka wspięła się na wyżyny umiejętności i pokonała bardziej doświadczoną koleżankę.

Miałam na sobie mnóstwo dodatkowej presji, ponieważ startowałam przed moją własną publicznością. Powiedziałam sobie jednak, że to tylko zabawa i co będzie to będzie. To niesamowita sprawa i istne szaleństwo, że udało mi się wygrać walkę o trzecie miejsce.

It was a lot of pressure because of the Austrian crowd, but I just thought ‘have fun and go for it and just do it’. It’s insane. I’m going crazy right now.

– Vanessa Kager

To było już drugie zwycięstwo Hines w zawodach pump track w tym sezonie i pewnie zmierza po tytuł w tej dyscyplinie. Z kolei w rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa wciąż na prowadzeniu jest Vaea Verbeeck z 402pkt, ale Hines zdobyła ich 335. Trzecie miejsce zajmuje Anneke Beerten z 315pkt.

W ubiegłym roku w Innsbrucku zarówno Kialani Hines jak i Adrien Loron zajęli drugie miejsce, a teraz oboje odnieśli zwycięstwa.

Austin Warren vs Adrien Loron / zdjęcie: Fraser Britton

Zwycięstwo zawsze smakuje najlepiej. Nigdy tu nie wygrałem i był to jeden z moich celów na ten rok.

– Adrien Loron

Adrien Loron w drodze do zwycięstwa musiał pokonać bardzo mocnych przeciwników. W ćwierćfinale był lepszy od Nowozelandczyka Keegana Wrighta, a w półfinale pokonał swojego rodaka, Francuza Tomasa Lemoine’a. Warto dodać, że to właśnie w tym pojedynku jako jedyni pokonali ostatnią sekcję skacząc przez podwójną falkę przed finałową bandą.

Kyle Strait vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Fraser Britton

Ten wyścig był bardzo szybki i dobry. To dobrze dla Twojej pewności jazdy, gdy robisz coś innego niż inni.

t was pretty quick, and it felt good. It’s good for your confidence when you do something different fron the others.

– Adrien Loron

W walce o złoto Loron zmierzył się z Amerykaninem Austinem Warrenem. Po pierwszym przejeździe na prowadzeniu o włos był Warren, ale w drugim starciu Loron pokazał swoją siłę i wygrał aż o 1.2s.

Adrien Loron / zdjęcie: Fraser Britton

Wydaje mi się, że to był jeden z najbardziej technicznych pump tracków na jakim startowałem, a na pewno był jednym z najdłuższych. Bardzo lubię długie trasy, bo można zrobić błąd i wciąż jest gdzie go naprawić.

I think it was one of the most technical we’ve ever had, and I’m almost sure it’s the longest we’ve ever had. I really like the long tracks – you can do a little mistake and still come back.

– Adrien Loron

W rywalizacji wziął udział także Marcin Rot, a jego rywalem w pierwszej rundzie był Amerykanin Luca Cometti. Niestety Marcin musiał uznać wyższość rywala i ostatecznie sklasyfikowany został na 11 pozycji.

Wczorajsze zawody pump track niestety też były średnio udane, ale za to była to dobra lekcja na przyszłość. Tor był mega ciasny i tak jak w zeszłym roku wygrywała osoba, która popełniła najmniej błędów.

W kwalifikacjach próbowałem cisnąć i skończyło się to tylko 11 miejscem. Zacząłem podglądać przejazdy najlepszych i doszedłem do wniosku, że „wolniej jest szybciej”. Mniej cisnąć i jadąc bardziej precyzyjnie wykręcało się lepszy czas. To się sprawdziło w ostatnich treningach przed finałami, ale miałem też spory problem z dobrym startem z bramki przez co ciągle jechałem z poczuciem, że muszę nadganiać. Niestety za bardzo się przez to podpaliłem, szczególnie że z Lucą Comettim przegrałem już rok temu w Les Gets. Pocisnąłem za mocno i popełniłem błąd w bandzie, szkoda… bo on też go popełnił, ale nie udało mi się tego wykorzystać.

Traktuję to jako dobrą lekcję, bo jednak ściganie się na ciasnych ziemnych pumptrackach to zupełnie co innego niż na asfalcie, do którego jestem przyzwyczajony.

– Marcin Rot

Dzięki wieczornemu zwycięstwu Loron przesunął się na drugie miejsce w walce o tytuł Króla Crankworxa. Prowadzi Wright z 310pkt, drugi jest Loron z 290pkt, a tuż za nim ze stratą zaledwie jednego punktu znajduje się Tomas Lemoine.

Billy Meaclem vs Bas van Steenbergen / zdjęcie: Fraser Britton

Kolejne zawody, które odbędą się podczas tegorocznego festiwalu, to impreza Mons Royal Speed & Style. Transmisję na żywo będzie można zobaczyć na stronach Red Bull TV oraz crankworx.com. Start zawodów o godz. 17.30.

RockShox Innsbruck Pump Track Challenge from Crankworx on Vimeo.

W międzyczasie organizatorzy musieli dokonać zmiany w godzinach rozegrania sobotnich zawodów Crankworx Innsbruck Slopestyle. Z powodu zapowiadanych niekorzystnych warunków atmosferycznych start został przeniesiony na godzinę 9.00.

Harmonogram festiwalu oraz szczegóły transmisji z zawodów znajdziesz na tej stronie: crankworx.com/innsbruck/scheduleCheck out the full schedule: https://www.crankworx.com/innsbruck/schedule/

Pełne wyniki: mężczyźnikobiety

Poprzednio na Crankworx Innsbruck:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr